صدور مجوز هتل ارفعی نماد آزادی بی‌قیدو شرط در حریم‌ بافت تاریخی است/ وجود فساد سیستماتیک در حوزه میراث فرهنگی

سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۹ | کد مطلب: ۲۹۶۱۹
صدور مجوز هتل ارفعی نماد آزادی بی‌قیدو شرط در حریم‌ بافت تاریخی است/ وجود فساد سیستماتیک در حوزه میراث فرهنگی
ساخت هتل در کوچه ارفعی و حریم تاریخی چهارباغ عباسی یکی از تخلفات جدید میراث فرهنگی است که مورد نگرانی و اعتراض جدی میراث دوستان قرار گرفته است. فعالان این حوزه صدور مجوز برای هتل ارفعی را عملا به معنا برداشتن هرگونه حریم و حدوحدود برای میدان نقش جهان و دیگر مناطق میراثی شهر اصفهان می‌دانند که با این اقدام بلندمرتبه‌سازی در شهر اصفهان هیچ حریم و اندازه‌ای نخواهد داشت.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: بسیاری از فعالان حوزه میراث فرهنگی حتی با یک متر افزایش از حد مجاز حریم میراث فرهنگی هم موافق نبوده و خواهان ورود سیستم‌های نظارتی همچون دادستانی اصفهان، دادستان کل کشور و سازمان بازرسی کشور به مشکلات میراثی اصفهان هستند و بابت شکل‌گیری شبکه فساد در این حوزه ابراز نگرانی می‌کنند.

احمد صرامی، کنشگر میراث فرهنگی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن اشاره به این‌که تخلف میراث فرهنگی محرز و مسلم است، گفت: میراث فرهنگی اصفهان در هماهنگی با تهران این تصمیمات را گرفته و بخشی از وزارت میراث فرهنگی با استان همراه بوده، همان‌گونه در گذر آقانجفی هم این اتفاق افتاد.

صرامی در ادامه افزود: مجموعه میراث فرهنگی استان و مدیریت شهری اصفهان در صدد هستند که از کانال شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به عنوان بالاترین مرجع تخصصی مصوبه هتل ارفعی را بگیرند.

این کنشگر میراث فرهنگی معتقد است که صدور مجوز برای هتل ارفعی عملا به معنا برداشتن هرگونه حریم و حدوحدود برای میدان نقش جهان و دیگر مناطق میراثی شهر اصفهان بوده و با این اقدام بلندمرتبه‌سازی در شهر اصفهان هیچ حریم و اندازه‌ای نخواهد داشت.

صرامی با تاکید براین‌که  فعالان میراث فرهنگی حتی با یک متر افزایش از حد مجاز حریم میراث فرهنگی هم موافق نیستند، اظهار کرد: جزیره‌ای بودن، عدم هماهنگی و سواستفاده‌ای که میراث فرهنگی استان از غفلت سایر نهادها می‌کند باعث ایجاد این مشکلات شده است.

وی ضمن اعلام این‌که فعالان میراث فرهنگی بارها خواستار ورود دستگاه نظارتی به اتفاقات اصفهان شده‌اند، اذعان کرد: چندین مرتبه برکناری افرادی که این حجم از تخلفات را داشته‌اند، درخواست کردیم اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و تا زمانی که برخی از افراد سودجود در سازمان باشند تصمیمات اینچنینی برای شهر اصفهان گرفته می‌شود.

صرامی گودبرداری و ساخت‌وساز در خیابان حافظ که جز حریم میراث فرهنگی بوده را یکی دیگر از تخلفات دانست و گفت: درکوچه کنسولگری روسیه یا کوچه تلفن‌خانه که در خیابان سپه واقع شده هم مجوز ساخت‌وساز داده‌اند و این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که میراث فرهنگی به جا حفاظت از منافع میراثی، خودش در راس هرم این تخلفات واقع شده و در دوره‌های مختلف با مدیریت شهری که یکی از ارکان این تخلفات در دوره‌ها مختلف بوده است.

این کنشگر حوزه میراث فرهنگی در پاسخ به این سئوال که میراث فرهنگی جز سرمایه ملی بوده و به عنوان یک ودیعه در اختیار نسل‌های مختلف قرار دارد اما میراث فرهنگی حقوق عامه و بیت‌المال را از بین می‌برد، چرا اهرم‌های نظارتی برخورد نمی‌کنند؟ گفت: زمانی که خود میراث فرهنگی به عنوان متولی حاکمیتی، تخلف می‌کند و بخشی از بدنه کارشناسی و مسئولان آن سال‌هاست که جز یک فساد سیستماتیک شده‌اند و بارها هم این موضوع تذکر داده شده، انتظاری بیش از این نمی‌توان داشت. مگر می‌شود در موضوعی به این مهمی بدون ابلاغیه کمیسیون ماده 5 و فقط با یک نامه میراث فرهنگی گودبرداری و ارتفاع داده شود؟

صرامی با اشاره به این‌که کوچکترین ساخت‌وسازی در سطح شهر از چشم شهرداری پنهان نمی‌ماند، چطور ساخت‌وساز در وسط خیابان چهارباغ دیده نمی‌شود؟ اظهار کرد: تخلفات در میراث فرهنگی اصفهان ریشه دارد و تا نهادهای نظارتی ورود  و این ریشه فساد سیستماتیک را خشک نکنند، به اصطلاح همین آش و همین کاسه خواهد بود و اتفاقات مشابه جهان‌نما، هتل ارفعی، گذرآقانجفی و ... تکرار خواهد شد.

وی با اعلام این‌که پروژه هتل ارفعی در صدد دریافت مجوز از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است، تاکید کرد: لازم است که دادستانی اصفهان، دادستانی کشور و سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود کنند و به پرونده‌های در جریان میراثی همانند گذرآقانجفی، گنبد مسجد شیخ لطف‌الله  و... که گاها حکم دادگاهی هم دارد، رسیدگی کنند تا در نهایت به تخلفات و متخلفان اصلی برسند.

صرامی طرح چهارباغ عباسی و بتن‌ریزی بر روی لایه‌های تاریخی را نمونه دیگری از تخلفات دانست و اظهار کرد: در طرح چهارباغ عباسی واحد نظارتی و واحد پیمانکاری و در حقیقت کارفرما و پیمانکار در پروژه گمانه‌زنی و باستان‌شناسی چهارباغ یک نفر بوده و تمامی این اسناد هم موجود است. البته بخشی از سازمان میراث فرهنگی اصفهان دلسوزانه پیگیر این اتفاقات هستند اما قدرت شبکه فسادی که تشکیل شده، بیشتر بوده.