میراث فرهنگی، درمانی برای بخش گردشگری ترکیه

يکشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹ | کد مطلب: ۲۹۵۵۷
میراث فرهنگی، درمانی برای بخش گردشگری ترکیه
باتوجه به پاندمی بزرگ ناشی از ویروس کووید-19 در سطح جهان و خسارت‌های اقتصادی سنگین آن، ترکیه نیز از این فاجعه در امان نمانده و کارشناسان گردشگری این کشور معتقدند که میراث فرهنگی در شرایط کنونی می‌تواند درمانی برای بخش گردشگری ترکیه باشد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: بیماری همه‌گیر کرونا باعث شد تا بخش گردشگری و توریستی بسیاری از کشورهای جهان ازجمله ترکیه متحمل خسارت‌های سنگینی شدند که اکنون به دنبال راه‌حلی برای جبران این خسارت‌ها هستند. کشور ترکیه نیز تصمیم گرفته از بناهای تاریخی و فرهنگی غنی که در شهرهای مختلف به‌ویژه شهر استانبول دارد، نهایت استفاده و بهره‌وری را ببرد و از این طریق به بهبود بخش گردشگری خود کمک کند.

کارشناسان گردشگری ترکیه بر این باورند که در سه دهه گذشته بخش گردشگری و توریستی از بخش فرهنگی و تاریخی کشور بیشترین سودآوری را داشته و توریست‌ها از بازدید این بناهای تاریخی و میراث ارزشمند ترکیه استقبال چشمگیری کرده‌اند. بنابراین نمی‌توان این بخش را نادیده گرفت و می‌بایست از همین بازوی قدرتمند برای توسعه زیرساخت‌های حوزه گردشگری ترکیه استفاده کرد.

در واقع می‌توان گفت کشورهایی که دارای مکان‌های تاریخی و فرهنگی ارزشمند هستند، از دیگر کشورها جلوتر خواهند بود و می‌توانند با استفاده از این مزیت بزرگ، تا اندازه‌ای خسارت‌های وارد شده از این پاندمی را جبران کنند.

یکی از موسسه‌های توریستی ترکیه نیز اخیرا پروژه برگزاری تورهای آنلاین به‌منظور بازدید از آثار تاریخی و بناهای فرهنگی این کشور را به مسئولان دولتی ارائه داده که با استقبال چشمگیری هم روبه رو شده است. حال برگزاری سلسله‌وار این تورهای آنلاین می‌تواند بستر امنی را نیز برای حضور فیزیکی توریست‌های خارجی فراهم آورد تا بخش گردشگری ترکیه بتواند هرچه سریع‌تر جانی دوباره بگیرد.

این در حالی است که یکی از کارشناسان طراحی لوکوموتیو فرهنگی را برای گردشگری آنلاین مسافران و توریست‌ها پیشنهاد داده و اعلام کرده است که این طرح می‌تواند منافع اقتصادی بلندمدتی را به دنبال داشته باشد که نباد آن را نادیده گرفت. این لوکوموتیو فرهنگی می تواند مسافران را به‌صورت مجازی سوار کرده و در تمام مکان‌های تاریخی و آثار فرهنگی کشور ترکیه بگرداند.