برنامه جدید فرهنگی اتحادیه اروپا با بودجه 1.64 میلیارد دلار به‌تصویب رسید

شنبه ۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۱ | کد مطلب: ۲۹۵۳۵
برنامه جدید فرهنگی اتحادیه اروپا با بودجه 1.64 میلیارد دلار به‌تصویب رسید
اتحادیه اروپا به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی خود، طرح جدیدی را با عنوان «برنامه بهبود و توسعه خلاقانه بافت فرهنگی و هنری اروپا» به تصویب رساند و بودجه‌ای معادل 1.64 میلیارد یورو بین سال‌های 2021 تا 2027 میلادی برای ان درنظر گرفته است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: سازمان‌های فرهنگی و هنری و همچنین موزه‌های بزرگ کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی چند ماه گذشته درخواست‌های مکرر خود را مبنی بر اختصاص بودجه ویژه برای توسعه خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در بخش فرهنگی و هنری کشورهای اروپایی ابراز داشتند تا این‌که کمیسیون فرهنگی اتحادیه اروپا در یک جلسه اختصاصی این طرح را مطرح کرد و موفق شد توجه سران این اتحادیه را به سوی خود جلب کند.

بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه موزه و میراث فرهنگی اروپا معتقدند که برای حفظ میراث فرهنگی و توسعه زیرساخت‌های بخش موزه، اجرا برنامه و طرح‌های نوآوری و خلاقیت بسیار لازم و ضرورری است. این روزها بسیاری از جوانان خلاق ایده‌هایی ارائه می‌دهند که می‌تواند حوزه فرهنگی و هنری کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دگرگون کند و به گسترش و توسعه مدرن آن کمک شایانی نماید.

اما اجرا این ایده‌های خلاقانه نیاز به برنامه‌های مدون و بودجه‌های اختصاصی دارد، زیرا هرکدام از موزه‌ها و سازمان‌های فرهنگی نمی‌توانند به‌تنهایی از پس اجرا این طرح‌ها برآیند و نیازمند کمک اتحادیه اروپا خواهند بود.

لازم به ذکر است که تمام این ایده‌های خلاقانه منجربه خلق فناوری‌های مدرن در حوزه نگهداری از موزه‌ها و حفظ آثار هنری و فرهنگی کشورهای اروپایی خواهد شد که به مرور زمان آورده‌های مالی کلانی را به دنبال می‌آورد.

تمامی این عوامل دست به دست هم داد تا کمیسیون فرهنگی اتحادیه اروپا به این نتیجه برسد چنین طرحی را به اتحادیه ارائه دهد. با این حال اتحادیه اروپا این برنامه را به‌صورت بلندمدت و بین سال‌های 2021 تا 2027 میلادی قابل اجرا دانست و بودجه‌ای معادل 1.64 میلیارد دلار آن هم به‌شکل بسته‌های متفاوت و چندبخشی برای این برنامه درنظر گرفت.

با این وجود بسیاری از کارشناسان از چنین اقدام اتحادیه اروپا ابراز خرسندی کردند و معتقدند این برنامه و بودجه‌ای که برای آن درنظر گرفته شده قطعا به توسعه بخش موزه‌های فرهنگی و هنری و آثار ارزشمند تاریخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمک قابل توجهی خواهد کرد.