میراث فرهنگی اصفهان به مراجع قضایی هم پاسخگو نیست/ هتل ارفعی به دنبال حکم تائید از شورای عالی شهرسازی کشور!

پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۳ | کد مطلب: ۲۹۵۰۱
میراث فرهنگی اصفهان به مراجع قضایی هم پاسخگو نیست/ هتل ارفعی به دنبال حکم تائید از شورای عالی شهرسازی کشور!
دادستان استان اصفهان در نیمه تیرماه سال جاری علاوه بر صدور دستور توقف اجرا طرح هتل ارفعی در نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی نسبت به وضعیت میراث فرهنگی اصفهان و عملکرد سازمان در این استان هشدار جدی داده که تاکنون پاسخی دریافت نکرده و البته براساس آخرین اخبار هتل ارفعی با تغییری جزعی که بازهم از قوانین میراث فرهنگی تخلف کرده، در صدد دریافت حکم تائید از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است.
 اسکان نيوز- لیلا حسینی: میراث فرهنگی اصفهان به عنوان میراث ملی و جهانی قریب به دو دهه است که گرفتار سومدیریت شده و هر روز بخش اعظمی از این میراث در سکوت و همراهی مدیران شهری و استانی از بین می‌رود. میدان نقش جهان به عنوان میراث جهانی هر ساله در خطر جدی خروج از لیست یونسکو است. احداث مترو و سی‌وسه‌پل، برج جهان‌نما و میدان نقش جهان، پیاده‎‌راه‌سازی محور چهارباغ عباسی، میدان عتیق، گذرآقا نجفی .... و حالا هم هتل ارفعی که همگی برای تخریب و نابودی میراث فرهنگی این شهر تاریخی قسم خورد‌ه‌اند.

 نکته مهم این است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان به هیچ عنوان خود را پاسخگو به مدیران ارشد و حتی مراجع قضایی نمی‌داند تا جایی که دادستان اصفهان در 14 تیرماه سال جاری علاوه بر توقف  طرح در نامه‌ای هشدارآمیز به وزارت میراث فرهنگی تاکید کرد که نامه‌نگاری‌ها متعارض و مبهم استان قابل قبول نبوده و وزارتخانه پیگیر این مهم باشد.نامه هشدار دادستان اصفهان به وزارت میراث فرهنگی در خصوص عملکرد میراث استان اصفهان

وزارتخانه تابع میراث فرهنگی استان بوده یا این‌که هردو باید تابع قانون باشند؟


یک فعال حوزه میراث فرهنگی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به این‌که میراث فرهنگی استان طرح 18 و نیم متر را برای هتل ارفعی تصویب کرده، گفت: قرار است این طرح در کمیسیون ماده 5 یا شورای فنی استان مطرح و بررسی شود اما در حقیقت حدود 10متر اضافه ساخت خواهد داشت.

با توجه به شرایط و قرائن، رفتارهای خودسرانه چند مدیر، ظاهرا سازمان میراث فرهنگی اصفهان را به قدرتمندترین نهاد کشور تبدیل کرده، چرا که بعد از گذشت این میزان اخطار، هشدار و اعتراض، بلایی نبوده که برسر میراث فرهنگی نیاورده باشند.

پرونده هتل چهارباغ از ابتدا با تخلف میراث فرهنگی اصفهان همراه بوده و با این مدیران خاطی برخوردنشد تا جایی که دادستانی اصفهان علاوه بر دستور  توقف پروژه، یک نامه هشدار هم به وزارت میراث فرهنگی داد و خواستار پیگیری موضوع شد.

این سازمان در سایر موارد که موظف به پاسخگویی به سایر نهادها و مراجع بوده همچنان بر پاسخ‌های متناقض و مبهم خودش پافشاری و اصرار دارد و حالا این سئوال مطرح است که آیا وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تابع عملکرد مدیران استان اصفهان است؟ یا این‌که مدیران استانی به همراه وزارتخانه باید طبق قانون عمل کند.؟

به گفته این فعال میراث فرهنگی اصفهان، بی‌توجهی اکید مدیران میراث فرهنگی اصفهان به هشدارهای مرجع قضایی، تذکر نمایندگان مجلس و تلاش برای حل‌وفصل ادامه تخلف مالک هتل، نشان داد که به‌خصوص در استان اصفهان، هیچ نظارت، برخورد و بازدارندگی جدی برای مدیران  متخلف وجود ندارد و در این شرایط تنها منافع عمومی و سرمایه ملی و جهانی است که قربانی می‌شود.

مرجع قضایی جز معدود مراجعی است که اهرم اجرایی و قانونی دارد و هیچ اماواگری در آن وجود ندارد، چه اتفاقی می‌افتد که سازمان میراث فرهنگی استان حتی خودش را ملزم به پاسخگویی مرجع قضایی نمی‌داند یا این‌که پاسخ‌های ضدونقیض می‌دهد و مرجع قضایی را به بازی می‌گیرد؟

حتی در  بیانات رهبری و تاکیدات رئیس قوه قضایی هم همواره اهیمت به حقوق عامه دیده می‌شود.  اما در عمل بیشترین آسیب به حوزه حقوق عامه وارد می‌شود و بسیاری از مدیران استانی و حتی برخی مدیران قضایی و نظارتی هم توجهی به این مهم ندارند و بسیاری از مدیران استانی بدون توجه به این مهم به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند.

به گزارش اسکان نيوز، قوانین میراث فرهنگی به صراحت اعلام کرده که ارتفاع در حریم چهارباغ عباسی 8 متر بوده، برخی از مدیران میراث فرهنگی هم به این مهم تاکید دارند و مرجع قضایی هم دستور توقف داده اما بعد گذشت از دوماه هنوز تغییری دیده نمی‌شود و حالا قرار است این طرح با حدود 10 متر اضافه ارتفاع در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور مطرح شود. چرا مراجع قضایی و مدیران کشوری دستور توقف قطعی نمی‌دهند؟