پویش نجات "بچه شامپانزه باغ وحش ارم" در فضای مجازی

درخواست کنشگران از سازمان محیط زیست برای تصمیم گیری درست و علمی درباره "باران"

سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۳ | کد مطلب: ۲۹۴۷۹
درخواست کنشگران از سازمان محیط زیست برای تصمیم گیری درست و علمی درباره "باران"
جمعی از "کنشگران حقوق حیوانات" با تشکیل پویشی برای نجات "باران" بچه شامپانزه پارک ارم، از سازمان حفاظت محیط زیست خواستند تا درباره این بچه شامپانزه بی پناه و نیز حیات وحش بومی ایران، بر اساس نظر متخصصان و کارشناسان این حوزه تصمیم گیری کند.
به گزارش اسکان نيوز، "باران" بچه شامپانزه پارک ارم که به دلیل نامناسب بودن وضعیت روانی مادرش در قفس، در خطر مرگ قرار داشت از همان ابتدای تولد از او جدا شده و به دامپزشک پارک ارم سپرده شد. او نارس به دنیا آمد و نیاز به مراقبت های ویژه داشت.

دامپزشک مانند یک مادر هر روز و هر لحظه از او مراقبت کرد تا آنجا که حالا باران به شدت به دامپزشک خود وابسته شده و او را مانند مادر خود می داند.

حالا باران 3 ساله شده است و چون دور از خانواده بزرگ شده دیگر امکان ادامه زندگی نزد آنها را ندارد؛ در حالی که بچه شامپانزه ها باید تا 6 سالگی تحت مراقبت دائمی و توجه دارند و اگر این توجه را دریافت نکنند افسرده و بیمار خواهند شد.
 
حالا در حالی که بیش از 300 نفر از متخصصان و دامپزشکان جهان، بر انتقال "باران" به یتیم خانه شامپانزه ها به عنوان تنها شانس ادامه زندگی طبیعی برای او، تاکید می کنند سازمان حفاظت محیط زیست می خواهد "باران" را در همان قفس نامناسب باغ وحش ارم تهران سپرده و نگهداری کند.جالب اینجاست که پروفسور "جین گودال" که عنوان "برجسته ترین متخصص حفاظت از شامپانزه ها" را در دنیا دارد و نزدیک به 60 سال از عمر خود را به مطالعه و حفاظت از این گونه اختصاص داده و با آنها وقت گذرانیده و زندگی کرده است با راه حل "انتقال باران به یتیم خانه شامپانزه ها" موافقت کرده است. بر همین اساس، گفته می شود مصلحت "باران" از نگاه کارشناسان و متخصصان بین‌المللی مشخص است؛ آنچه مسلم است، او باید به یتیم خانه شامپانزها در خارج از ایران برود.

کنشگران حقوق حیوانات بر این باورند از آنجائی که این شامپانزه کوچک، گونه بومی ایران نیست، طبیعتا کارشناس و متخصص مربوط به این گونه را در ایران نداریم. پس واضح است که در خصوص آینده این شامپانزه باید تابع تشخیص متخصصان خارجی باشیم. از طرفی واضح است که نمی‌توان باران را تا آخر عمر ۷۰ ساله خود تنها و در یک قفس در باغ‌ وحش نگهداری کرد. در حالی که به راحتی می‌تواند در کنار همنوعانش به یتیم‌خانه شامپانزهای خارج از ایران منتقل شود.

به حکم و ارزش خلقت هر مخلوق، آنها می گویند سازمان حفاظت محیط زیست و تصمیم گیرندگان این موضوع، هر چه سریع تر اقدامات لازم را طبق نظر متخصصان انجام دهند و توجه خود را به حیات وحش بومی درمانده ایران عزیزمان بیشتر متمرکز کنند.