ورشکستگی در انتظار چشمه‌های بهشتی ایران/ بیش از ۳۰۰۰ نفر در مجتمع‌های آبگرم اردبیل بیکار می‌شوند

دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۴ | کد مطلب: ۲۹۴۵۱
ورشکستگی در انتظار چشمه‌های بهشتی ایران/ بیش از ۳۰۰۰ نفر در مجتمع‌های آبگرم اردبیل بیکار می‌شوند
اردبیل به عنوان استانی که در جهان و نه تنها در ایران به نام سرزمین چشمه‌های بهشتی معروف است و همیشه چراغ خانه‌اش به روی مهمان‌هایش روشن بوده، حالا سوت‌وکور شده و حتی پرنده‌ای بر سر مجتمع‌های آب گرم بکرش پر نمی‌کشد.
اسکان نيوز: ویروس کرونا به عنوان مهمان ناخوانده‌ای که در جهان و البته اردبیل حکمرانی می‌کند، تمام گردشگران این شهر را فراری داده؛ انگار همان دیروز بود که مسافران تابستانی برای مجتمع های تفریحی آب گرم استان اردبیل و اقامتگاه‌هایش سر و دست می‌شکستند و از یک ماه قبل برای اقامت در هتل‌هایش اقدام می‌کردند اما امروز صاحبان این مجتمع‌ها مانده‌اند با واحدهای اقامتی خالی و دخل و خرجی که دیگر با هم نمی‌خواند و آن‌ها را در استانه ورشکستگی قرار داده است.

 رئیس هیات مدیره جامعه آبدرمانی‌های استان اردبیل  با اشاره به خسارت‌های ناشی از کرونا به این حوزه، گفت: در اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آبدرمانی‌ها،  ۳۰۰۰ نفر از پرسنل شاغل در این مراکز تاکنون بیکار شده‌اند.

 محمدرضا آستانی ادامه داد: از مجموع ۳۵ آبدرمانی موجود در استان  تعداد ۲۵ آبدرمانی مدرن از طرف بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است و تعداد ۱۰ آبگرم به صورت سنتی در اختیار شرکت آب منطقه‌ای استان است که این اماکن از اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۸ به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود.

به گفته وی،  بعد از اعلام رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طرف دانشگاه علوم پزشکی، از اوایل تیرماه سالجاری مجددا بازگشایی انجام شده است اما متاسفانه به علت نبود مسافر و گردشگر اکثر آبدرمانی‌ها، تعطیل وفقط بعضی از آن‌ها فعالیت دارند.

 آستانی اضافه می‌کند، در استان اردبیل در بخش آبدرمانی‌ها بیش از ۳۰۰۰ نفر پرسنل به علت شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند که متاسفانه با توجه به این‌که دولت اعلام کرده بود بعد از ترک کار اعتبار بیمه‌ای این پرسنل توسط  دولت واریز خواهد شد ولی  تا به امروز نسبت به پرداخت حق بیمه آن‌ها هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به خسارت آب درمانی‌ها به خاطر تعطیلی ناشی از شیوع کرونا، گفت: با توجه به این‌که تمامی آبدرمانی‌ها مبالغ زیادی به عنوان حق آبه به شرکت آب منطقه‌ای  پرداخت می‌کنند، از دولت و شرکت آب منطقه ای درخواست داریم، نسبت به پرداخت حقابه پرداختی از سوی صاحبان آبدرمانی‌ها  تجدید نظر کنند تا حداقل این صنف بیشتر از این دچار زیان نشوند.

آستانی در ادامه می افزاید، چنانچه دولت بخواهد مثل سال‌های قبل حقابه دریافت کند مدیران آب‌های درمانی دیگر قادر به بازگشایی مجموعه آبدرمان‌ های خود نخواهند بود.

رئیس  هیات مدیره جامعه آب درمانی‌های استان ادامه می‌دهد، متاسفانه تا به امروز هیچ‌گونه بسته حمایتی در حمایت از صنعت گردشگری وجود نداشته است و بخش خصوصی نیز قادر به جبران ضرر ناشی از تعطیلی‌های کرونا نیست و بطور کل باید گفت این بخش، دیگر قادر به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود با حمایت دولت نسبت به پرداخت وام بلاعوض و معافیت‌های مالیاتی برای سال‌های بعد از کرونا و تخفیف نسبت به پرونده‌های مالیاتی سالهای قبل مجموعه آ بدر مانی‌های استان را مورد حمایت خود قرار دهند. ‌

آستانی با اشاره به وسعت و گستردگی خسارت‌های ناشی از شیوع کرونا  به جامعه آب‌های درمانی استان اردبیل، خاطرنشان کرد: نه تنها امسال بلکه برای چند سال آتی نیز این زیان‌ها روی دوش فعالان این صنف سنگینی خواهد کرد و سال‌ها طول خواهد کشید تا به نقطه قبل از شیوع کرونا برگردیم.

وی افزود: چنان‌چه دولت بسته حمایتی برای این بخش اعمال ننماید با ورشکستگی آبدرمانی‌ها مواجه خواهیم بود؛ امیدواریم برای جلوگیری از ورشکستگی‌های ناشی از این بحران، دولت و مسئولین استانی  درخصوص حل مشکلات و اجرا مصوبات دولت در این استان اقدام‌های مناسبی اعمال نماید چرا که اگر امروز استان اردبیل، خصوصا سرعین به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری و مسافر پذیر کشور شناخته می شود به خاطر وجود نعمت‌های خدادادی و آب‌های گرم  منطقه است.

آستانی تاکید کرد: هر گونه ورشکستگی و تعطیلی این مجموعه‌ها باعث بیکاری و فرار میلیاردها ریال سرمایه می‌شود که توسط گردشگران در منطقه هزینه می‌شود.

ایسنا نوشت، رئیس  هیات مدیره جامعه آب درمانی‌های استان با اشاره به بیکاری کارگران شاغل در آبدرمانی‌ها خاطرنشان کرد: باتوجه به این‌که یکی  از مصوبات دولت در حمایت از کارگرانی که تحت تاثیر کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، پرداخت وام ۱۶ میلیونی برای این کارگران در نظر گرفته اما تاکنون نسبت به پرداخت این رقم به  کارگران هتل و آب‌های درمانی هیچ اقدامی صورت نگرفته است و امیدواریم مسؤلین با درک شرایط زندگی این افراد با پرداخت رقم اعلامی، در این شرایط سخت از آن‌ها حداقل حمایت‌های لازم را داشته باشند.