تهرانی‌ها چقدر با برگزاری مراسم گروهی عزاداری محرم موافق هستند/ افزایش نگرانی از ابتلا به کرونا

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۵ | کد مطلب: ۲۹۴۱۵
تهرانی‌ها چقدر با برگزاری مراسم گروهی عزاداری محرم موافق هستند/ افزایش نگرانی از ابتلا به کرونا
در حالی که به نظر می رسید ترس تهرانی ها از کرونا ریخته است و آنها به زندگی با کرونا عادت کرده‌اند، افزایش آمارهای مرگ و میر کرونا و سهم بالای تهرانی‌ها از این آمار سبب شده نگرانی از ابتلا به کرونا دوباره افزایش یابد.
به گزارش اسکان نيوز، براساس جدیدترین نظرسنجی کرونا که شهرداری تهران از     1080 نفر از شهروندان تهرانی انجام داده است؛ 51 درصد از پاسخگویان به این نظر سنجی از ابتلای خود یا خانواده شان به کرونا به میزان زیادی نگران هستند 29 درصد این نگرانی را کم اعلام کرده‌اند. میزان نگرانی از ابتلا که در نیمه خرداد به کمترین میزان رسیده بود مجدداً افزایش یافته است.
 

حدود یک چهارم تهرانی‌ها در مورد زمان مهار کرونا دچار ابهام کامل‌اند. ۶۰ درصد نیز امیدی به مهار کرونا در سال جاری ندارد این در حالی است که نیمی  از تهرانی‌ها پیش از این معتقد بودند تا پایان تیرماه کرونا مهار می شود.

 حدود۶۰ درصد پاسخگویان معتقدند مرگ و میر در ماههای آینده افزایش پیدا می کند.

 

 نظر تهرانی ها در خصوص برگزاری کنکور


۵۸ درصد از پاسخگویان با برگزاری کنکور مخالف و ۳۱ درصد موافقند بیست درصد از پاسخگویان گفتند در خانواده آنها کسی هست که امسال کنکور داشته باشد.

 

 نگاه تهرانی ها به برگزاری مراسم گروهی در محرم


۷۴ درصد پاسخگویان معتقدند با توجه به شیوع کرونا بهتر است امسال مراسم گروهی در محرم برگزار نشود ۸۰% افراد با تحصیلات دانشگاهی و ۶۷ درصد افراد با تحصیلات دیپلم و کمتر مخالف برگزاری مراسم گروهی اند. 
در پهنه جنوب تهران ۳۰ درصد و در پهنه شمال ۱۹ درصد موافق مراسم‌های گروهی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی هستند.

 ۶۴ درصد از پاسخگویان با توزیع غذای نذری حتی به صورت بسته بندی شده مخالفان هستند. در پهنه شمال ۷۰ درصد و در پهنه جنوبی ۵۷ درصد با توزیع غذای نذری موافق نیستند.پیشنهاد برای محرم امسال این است که جای مراسم های گروهی و هیئت‌ها هر خانواده در منزل خودش عزاداری و سخنرانی روضه و مداحی را از طریق تلویزیون و شبکه های اجتماعی نگاه کند ۸۳ درصد پاسخگویان با این پیشنهاد موافقت کرد موافقت با این ایده در شمال و جنوب تهران تفاوتی ندارد .


یکی دیگر از پیشنهاد برای محرم امسال این است که به جای عزاداری در فضاهای سربسته دولت زمین های بزرگ مثل حیاط مدارس و زمین‌های ورزشی را در اختیار هیئت ها قرار دهد تا مراسم های ورزشی عزاداری با رعایت فاصله انجام شود ۶۴% با این ایده مخالف و ۲۹ درصد موافق اند.
 
 
 
 بی اعتمادی به آمارهای رسمی ۵۱ درصد از تهران اعتمادشان به آمار رسمی فوتی ها ناشی از کرونا را کم اعلام کرده ۲۵ درصد تا حدی اعتماد دارند و ۲۴ درصد نیز میزان اعتمادشان زیاد است میزان بی اعتمادی به آمار رسمی نسبت به نیمه خرداد افزایش یافته افراد با تحصیلات عالی اعتماد کمتری نسبت به دیگران به آمار رسمی دارند.