T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> با حضور دو مامور لباس شخصی بدون ارائه حکم؛ محمد داسمه، وکیل محیط زیستی بازداشت شد - اسکان نيوز
پیگیری پرونده های تخلف وقف جنگل های آق مشهد و دماوند قربانی گرفت

با حضور دو مامور لباس شخصی بدون ارائه حکم؛ محمد داسمه، وکیل محیط زیستی بازداشت شد

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۷ | کد مطلب: ۲۹۳۹۴
با حضور دو مامور لباس شخصی بدون ارائه حکم؛ محمد داسمه، وکیل محیط زیستی بازداشت شد
به گزارش اسکان نيوز، محمد داسمه وکیل دادگستری و فعال محیط زیست که نقشی اساسی در کشف برخی ماجراهای پشت پرده وقف جنگل های "آقمشهد" داشت عصر روز گذشته در فرودگاه مهرآباد توسط دو لباس شخصی بدون حکم قضایی، تحت الحفظ به کانکس پلیس فرودگاه برده شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

داریوش آشوری به عنوان شاهد عینی این ماجرا که همراه داسمه بود به اسکان نيوز گفت:« ماجرا در حدود ساعت 4 و 40 دقیقه عصر روز گذشته و در ترمینال شماره 2 فرودگاه مهرآباد افتاد.»

او افزود:« قرار بود دیروز با هواپیمای آتا ساعت 7 و 35 دقیقه از ترمینال شماره 2 فرودگاه مهرآباد به مقصد اهواز پرواز کنیم. حدود ساعت 6 و 36 دقیقه به فرودگاه رسیدیم و به سمت ترمینال رفتیم. به دنبال گیت پرواز آتا گشتیم و به خاطر رعایت فاصله فیزیکی در دو صف ایستادیم.»

آشوری گفت:« کارت ملی ام را که به دست محمد دادم ناگهان دیدم دو نفر لباس شخصی که در دست شان بیسیم بود پشت سر محمد قرار گرفتند و خطاب به او گفتند که "آقای داسمه، با ما تشریف بیاورید."»

او با تاکید بر اینکه آنها هیچ حکم بازداشتی به ما نشان ندادند گفت:« در حالی که کارت شناسایی او را می گرفتند و او را تحت الحفظ می بردند من با فاصله 10 قدم پشت سرشان حرکت می کردم. محمد داسمه را تحت الحفظ به داخل کانکس پلیس فرودگاه بردند و من از پشت پنجره دیدم که با محمد داسمه صحبت می کردند و او نیز جواب می داد. بعد از چند دقیقه دیدم پرده ها را کشیدند و دیگر من محمد داسمه را ندیدم.»

آشوری در انتها گفت:« بدون حکم قضایی محمد داسمه را از کانتر بردند و نزدیک به 40 دقیقه طول کشید. بعد که او از اتاق بیرون آمد حتی کارت پرواز ما نیز گرفته شده بود. ایشان وضعیت روحی مساعدی نداشت و حتی مسافرانی که داخل اتوبوس بودند با دیدن حال روحی ایشان تعجب کرده بودند. حتی به اهواز هم که رسیدیم هنوز حال ایشان عادی نشده بود.»  

پرونده وقف اراضی جنگلی "آقمشهد" که طی هفته های اخیر خبرساز شده از سوی محمد داسمه کنشگر محیط زیست و وکیل دادگستری و نیز جمعی از کارشناسان منابع طبیعی، مورد پیگیری قرار گرفت.

داسمه که بر اساس قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری درباره جنگل ها، خود را موظف به پیگیری حقوقی این پرونده و نجات این جنگل های باستانی از تصرف می دانست طی روزهای اخیر در مصاحبه با اسکان نيوز اعلام کرد که « در سال‌های 82 و 83 متولی موقوفه "آق مشهد" و اداره اوقاف در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور ادعایشان غیر وارد تشخیص و دعوایشان محکوم به بطلان شده است.»

او همچنین گفته بود که:« در ملاقات با مقام بلندپایه قوه قضائیه مدارک و اسناد لازم برای نقض آرای حسینعلی خادمی متولی موقوفه "آقمشهد" را ارائه کرده و شرایط برای نقض حکم به نفع منابع طبیعی کاملا مهیا شده است. آرا قطعی که قاطع دعوی بوده و اسباب موجهه این آرا علیه متولی موقوفه آق مشهد و اداره اوقاف تبصره 6 قانون الحاق دو تبصره به ماده واحده قانون ابطال اسناد فروش رقبات آب و اراضی موقوفه مصوب سال 80 مجلس شورای اسلامی بوده و کاملا مشخص می‌کند موقوفه در عرصه های جنگلی، مراتع و بیشه ها ( اراضی ملی) دیگر امکان پذیر نیست.»

داسمه گفته بود:« این رای بنا به دلایل نامعلومی قریب به 17 سال است مکتوم و مخفی شد و متاسفانه وقتی متولی موقوفه و اداره اوقاف، علی رغم اینکه قبلا به صورت ماهوی محکوم شده بودند، طرح مجدد کردند، اداره منابع طبیعی نه در دفاعیاتشان به دفاع مناسب یعنی قانون الحاق 2 تبصره به ماده واحده قانون ابطال اسناد فروش رقبات آب و اراضی موقوفه و تبصره 6 آن استناد نکردند و نه به وجود آرای قطعی از دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور علیه متولی موقوفه و اداره اوقاف استناد نکردند و تصاویر آرا را در کمال تعجب روی پرونده نگذاشتند.»