فتاح فاش می‌گويد /رئیس بنیاد مستضعفان پته مسئولان را در صداوسیما روی میز ریخت

دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵ | کد مطلب: ۲۹۲۹۵
فتاح فاش می‌گويد /رئیس بنیاد مستضعفان پته مسئولان را در صداوسیما روی میز ریخت
اظهارات پرویز فتاح،‌ رییس بنیاد مستضعفان،‌ درباره اشغال املاک این نهاد از سوی سازمان‌ها و مسئولان واکنش های زیادی در پی داشت.
به گزارش اسکان نيوز به نقل از اعتماد، تنها يك ماه پس از وقوع انقلاب، به فرمان بنيانگذار جمهوري اسلامي و با هدف تجميع اموال و دارايي‌هاي مصادره شده بنيادي تاسيس شد كه حالا بنابر برآوردهاي غيررسمي از آن به عنوان يكي از مهم‌ترين موسسات اقتصادي كشور و حتي بعضا پس از شركت ملي نفت، دومين موسسه اقتصادي بزرگ ايران توصيف مي‌شود.

بنيادي كه بدو تاسيس، «بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي» نام گرفت، يك دهه پس از تاسيس، به «بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي» تغيير نام داد و بيش از 2 دهه پس از اين تحول مهم سال 67، در پي تفكيك بخش جانبازان و شكل‌گيري بنياد شهيد و امور ايثارگران در سال 88، دوباره با عنواني كه بدو تاسيس به آن شهره بود، به فعاليت خود ادامه مي‌دهد؛ «بنياد مستضعفان». موسسه بزرگ اقتصادي كه تا چند سال پيش، هولدينگي عظيم متشكل از حدود 200 شركت و زيرمجموعه بود و حالا البته در اين چندسال، درصدي از اين شركت‌ها را واگذار كرده تا فعاليت 169 شركت و نهاد ديگر زيرمجموعه آن دنبال شود.

موسسه‌اي با سود ناخالص 7 هزار ميلياردي در آخرين سال فعاليت كه با توجه به حدود 1000 ميلياردي كه ماليات مي‌پردازد و از آنجا كه 40 درصد از سود سالانه‌اش را بايد به سهام‌داران پرشمارش واگذار كند، سالي كه گذشت، 3600ميليارد تومان درآمد داشته و از قضا همين مال و منال هنگفت و ملك و املاك وسيع و درآمدهاي ميلياردي، باعث شده اين بنياد كه به ‌نام «مستضعفان» فعال است،همواره زير ذره‌بين منتقدان باشد و متهم به عدم‌شفافيت، فاصله گرفتن از فلسفه وجودي زمان تاسيس و بعضا درگير با پرونده‌هاي جنجالي سياسي و اقتصادي و به جز اينها، پرونده‌هايي كه شايد «پلاسكو» و آنچه درجريان سانحه آتش‌سوزي پيش از ظهر آخرين روز از نخستين‌ماه زمستان 95 در خيابان جمهوري تهران رقم خورد،

از مهم‌ترين و البته دردناك‌ترين نمونه‌ها باشد. آنچه اما حالا دوباره «بنياد مستضعفان» را سر زبان‌ها انداخته و نام اين بنياد را به كليدواژه اصليِ تيتر نخست مطبوعات سراسري تبديل كرده، نه آن آتش‌سوزي دي‌ماه 95و تلاش پلاسكو كه به زلزله‌اي رسانه‌اي مربوط است كه شامگاه نخستين روز هفته، روي آنتن زنده شبكه يك سيما و در پي اظهارات و افشاگري مردي رقم خورد كه حالا چند روزي است وارد دومين سال رياستش در بنياد مستضعفان شده است.

پرويز فتاح! ساختمان ايرنا و دانشكده خبر، كاخ مرمر، ساختمان 12 طبقه مركز پژوهش‌هاي مجلس و ساختمان 9 طبقه جنب آن‌كه متعلق به مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام است، املاكي كه سال‌ها در اختيار روساي جمهوري اسبق و سابق، سيدمحمد خاتمي و محمود احمدي‌نژاد بوده و هست، ساختمان مرمر مطالعات و تحقيقات زنان كه به نام شهيندخت مولاوردي و معصومه ابتكار گره خورده و مدرسه فرهنگ كه نام فريدالدين و البته غلامعلي حدادعادل را به عنوان مدير و موسس كنار خود دارد، از ملكي چشم‌گير در منطقه كوهك و در اختيار نيروي دريايي ارتش تا ملكي واقع در جماران و تحت اختيار سپاه ولي‌امر كه 200 ميليارد توماني مي‌ارزد، تنها بخشي از املاك بنياد مستضعفان است كه از قضا هركدام به‌ نحوي مرتكب تخلفاتي شده‌اند و كار پرويز فتاح را در مقام رييس اين بنياد زير نظر رهبري به اينجا كشانده كه به جام‌جم برود و ازطريق تريبون‌هاي سازمان صداوسيما، عليه همه از چپ و راست تا زن و مرد و نظامي و غيرنظامي دست به افشاگري بزند. 

فتاح كه ديشب ميهمان برنامه «نگاه يك» بود، ابتدا از وضعيت تملك ساختمان ايرنا و دانشكده خبر گفت كه البته پس از آغاز به كار او در راس بنياد مستضعفان و اعلام مشي جديد و نيز عزم راسخ اين بنياد در بازپس‌گيري املاك تحت تصرف، «به‌صورت خودجوش» املاك تحت‌اختيارشان را تحويل داده و رفته‌اند. 
 
هرچند هنوز به ياد داريم كه درست در چنين روزهايي و ازقضا در آستانه روز خبرنگار، خبري تحت عنوان پلمب ساختمان دانشگاه خبر در پي شكايت بنياد مستضعفان و پلمب ساختمان اين دانشگاه مخابره و البته باتوجه به نحوه ورود بنياد به اين پرونده و نيز اينكه ابتدا يك دانشگاه و مركز آموزشي مورد پيگيري قرار گرفته و اين مهم ازقضا در آستانه روز خبرنگار عليه دانشكده خبر رخ داده، موجي از انتقادها را به فتاح برانگيخت.

انتقادهايي كه واكنش فتاح به آن، كمي از شدت‌شان كاست اما در عين حال، توضيح عجيب رييس تازه‌وارد آن روزهاي بنياد مستضعفان درباره اينكه انتخاب دانشكده خبر به عنوان اولين پروژه بازپس‌گيري املاك، تعمدا صورت گرفته تا باتوجه به اهميت اين دانشكده و نزديكي اهالي‌اش با جامعه مطبوعات، همگان فوري و فوتي، از عزم جزم فتاح و بنياد تحت‌امرش باخبر شوند، خود به جنجالي تازه تبديل شد.

ماجرا البته در آن مقطع با توييت فتاح كه ضمن تاكيد بر تعمدي بودن اين انتخاب، از فك پلمب موقت دانشكده خبر حكايت داشت، ختم به خير شد اما آن‌طور كه او شامگاه شنبه روي آنتن زنده تلويزيون خبر داد، اين روال ادامه يافته و حالا بحث به‌ مراتب جدي‌تر از ملك يك دانشكده پودماني حوزه رسانه و يك خبرگزاري دولتي است. بنياد مستضعفان حالا كاخ مرمر را هم گرفته است.
 

جكوزي در كاخ مرمر


اما ماجراي بازپس‌گيري كاخ مرمر كه به‌گفته فتاح، «سال‌ها در تملك هاشمي‌رفسنجاني و سپس در اختيار مجمع تشخيص بوده و زماني كه دولت قصد بهره‌برداري ديگري از اين ملك را داشت، با همكاري حسن روحاني، بازپس‌گرفته و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي قرار شد اين بنا تبديل به موزه شود» ابعاد تلخي در همين بحث اخير، يعني حوزه ميراث فرهنگي دارد. ساختماني كه در مدتي كه در اختيار صاحباني جز بنياد مستضعفان بوده، تغييراتي اساسي و نامتجانس را به خود ديده و حالا نه فقط «آسانسور»، بلكه مجهز است به «حمام و جكوزي»؛ ايرادي كه فتاح مسووليت آن را متوجه سازمان ميراث فرهنگي مي‌داند.
 

حدادعادل و فرهنگِ 200 ميلياردي


اما شايد يكي از جنجالي‌ترين بخش افشاگري فتاح، آنجا بود كه از مدارس فرهنگ و املاك تحت‌اختيار غلامعلي حدادعادل گفت. چهره‌اي نزديك به فتاح به ‌لحاظ سياسي و موجه نزد بخش‌هايي از حاكميت. توصيف فتاح اما صريح بود و بي‌رودربايستي: «اجاره زميني كه آقاي حدادعادل در منطقه فرشته براي مدرسه گرفته‌اند، به‌روز نيست!» ملكي به قيمت حدودي 200 ميليارد تومان كه البته تنها يكي از املاكي است كه نام حدادعادل را در اين افشاگري مطرح كرده چراكه به‌گفته فتاح، «حداد عادل علاوه بر مدرسه فرهنگ، زمين ديگري براي ساخت مدرسه دريافت كرده بود كه موفق به دريافت مجوز نشد زيرا اين زمين به متراژ 8000 متر و منطقه هروي و روي گسل قرار دارد و به همين دليل، آقاي حدادعادل اين ملك ۴۰۰ ميليارد توماني را به ما تحويل داد»؛ ملكي كه اگرچه زلزله رسانه‌اي فتاح، تاثيري در آن نداشت اما ظاهرا اگر گسلي در كار نبود، امروز همچون ملك ديگر حدادعادل، در پي اين زلزله رسانه‌اي به لرزه افتاده بود.
 

عليه زنان اصلاح‌طلب


اما افشاگري‌هاي فتاح صرفا مردانه نبود و در ادامه از دو نفر از زنان عالم سياست نيز نام برد: «ساختمان مركز مطالعات و تحقيقات زنان سال‌ها و با مجوز در اختيار عده‌اي از بانوان از جمله خانم ابتكار، مولاوردي و بقيه بود كه پيش از تصدي مسووليت بنده در بنياد، آن را تخليه كردند» اما او در ادامه از تخلف عجيبي ازجانب اين دو زن اصلاح‌طلب سخن گفت كه البته با واكنش توام با تكذيب آنها مواجه شد و آن، اينكه آنها 5 ميليارد گرفته‌اند تا ملك را تخليه كنند!
 

روساي‌جمهور متهم مي‌شوند


افشاگري فتاح اما در سطح كنشگران سياسي شاخصي چون حدادعادل، شهيندخت مولاوردي و معصومه ابتكار كه سمت‌هايي چون رياست مجلس و معاونت رياست‌جمهوري را در كارنامه دارند، باقي نماند و در ادامه نوبت به اسامي دو رييس‌جمهوري مملكت رسيد؛ سيدمحمد خاتمي، رييس‌جمهوري اسبق و محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهوري سابق.

هرچند وضعيت اين دو در پرونده‌اي كه فتاح گشود، همچون بسياري مسائل و موضوعات نه‌تنها چندان شبيه به هم نبود كه ازقضا، يك‌سر متفاوت بود؛ چنان‌كه فتاح ابتدا با رعايت پروتكل‌هاي عجيب صداوسيما، بدون اشاره به نام خاتمي، از ملكي در اختيار «رييس‌جمهوري اسبق و بنياد باران» سخن گفت كه البته بنابر توضيحات او، پيش از ورود فتاح به بنياد مستضعفان در چنين اوضاعي بوده و همان زمان، «تخليه شده و همزمان با ايام كرونا نيز با هماهنگي وزارت بهداشت، به محل قرنطينه بيماران تبديل شده و اكنون در چنين حال و اوضاعي، ميزبان بيماران كرونايي است.» از آن‌سو اما ملك 1800 متري ولنجك كه سال‌هاست در اختيار احمدي‌نژاد و نزديكانش قرار داشته، همچنان تحت‌تملك «بهاري‌ها» است؛ ملكي كه ظاهرا 200 ميليارد توماني مي‌ارزد و جالب آنكه هر دو رييس‌جمهوري سابق و اسبق، با واسطه و بي‌واسطه به اين اظهارات واكنش نشان دادند.


برج‌هاي 9 و 12 طبقه نياوران


دامنه افشاگري فتاح اما در ادامه از ولنجك رسيد به ضلع جنوبي كاخ نياوران و اين محله اعيان‌نشين واقع در شمال پايتخت. اشاره فتاح در اين بخش از سخنانش به دو ملك مهم 12 و 9 طبقه‌اي بود كه به يكي از اضلاع پارك نياوران مشرف است. املاكي كه يكي به ‌گفته فتاح، «در اختيار مجمع تشخيص مصلحت نظام است» اما «زمين آن متعلق به بنياد بوده و ۱۲طبقه در آن ساخته شد.» ملكي كه البته مجمع آن را تخليه كرده و اكنون مركز پژوهش‌هاي مجلس در آنجا مستقر است. فتاح البته در ادامه به شخصيت «ارزشي و بسيجي زاكاني» رييس جديد اين مركز اشاره و ابراز اميدواري كرده كه او در «نخستين كار انقلابي» خود اين ملك را تخليه كند. زاكاني البته هنوز واكنشي به اين مطالبه نداشته و شايد بهتر بود اولين كار انقلابي‌اش، «خودجوش» رخ مي‌داد. فتاح اما به زمين كنار اين ساختمان 12 طبقه در نياوران اشاره كرده كه به ‌گفته او، «مجمع تشخيص مصلحت نظام، مركز تحقيقات استراتژيك را آنجا در ۹ طبقه ساخته است. آنجا را تحويل گرفتيم اما ساختمان آن، مجوز، پايان كار و پروانه ساخت از شهرداري ندارد و حتي حريم يك مالك خصوصي هم تصرف و اشغال شده است.»
 

نظاميان حريف ندارند!


او اما سپس به‌ سراغ نيروهاي مسلح و املاك در اختيار نهادهاي نظامي رفت و از نهادهايي گفت كه «حريفش نمي‌شوند»؛ «نيروهاي مسلح» فتاح علت را اين‌طور توضيح داده: «قانونا نمي‌توانيم عليه آنها شكايت كنيم اكنون يك جاي خوب بنياد در كوهك در اختيار نيروي دريايي ارتش است و مقام معظم رهبري فرمانده كل قوا هم فرموده‌اند، سرلشكر باقري هم امضا كرده اما نمي‌روند و پيگيري‌هاي ما به در بسته خورده است.» پس از «كوهك» و «ارتش» نوبت به «جماران» و «سپاه» رسيد. آنجا كه فتاح از ملكي به ارزش بيش از 200 ميليارد تومان در اين منطقه شمال شهر تهران سخن گفت كه در اختيار «سپاه ولي‌امر» است و نه‌تنها «آن ‌را به بنياد پس نمي‌دهد»، بلكه حتي خود فتاح را هم، «به اين ملك راه نداده‌اند.» پرونده‌اي كه ظاهرا انتهاي خط براي فتاح است و او را واداشت روي آنتن زنده، عاجزانه بگويد: «به كجا شكايت ببريم؟!»
 

پوپوليسم به سبك فتاح


فتاح پيش از اين هم روي آنتن تلويزيون از آمار و ارقام و جزييات اقدامات خود در يك ساله اخير سخن گفت. از بازگرداندن 11 هزار فقره ملك از املاك اسناد رضاخان به اذن رهبري تا درآمدهاي بنياد تحت مديريتش و حتي تا تخلفاتي كه خود اين بنياد مرتكب شده و مي‌شود؛ ازجمله بحثي كه درباره سهام بيش از حد قانوني اين بنياد در بانك سينا پيش كشيد، اتهام‌هاي گاه و بيگاه به اين بنياد با كليدواژه «عدم‌شفافيت» و انتقادهايي كه به شخص آقاي رييس بنياد مي‌شود و او را «پوپوليست» مي‌خوانند. واكنش فتاح اما به اين اتهام اخير، در نوع خود جالب بود: «برخي مرا به اقدامات پوپوليستي براي انتخابات ۱۴۰۰ متهم مي‌كنند. اينها را بگويند اما ملك ما را محترمانه تخليه كنند و پس بدهند!» نكته‌اي كه از قضا يكي از اعضاي روابط‌عمومي بنياد مستضعفان نيز در جريان گفت‌وگوي روز گذشته خود با «اعتماد» به آن تاكيد كرد.

تاكيد بر اينكه ممكن است تمامي اين اقدامات با اين تعبير كه «يك شوي سياسي» است، زيرسوال برود اما اگر هدف بنياد در بازپس‌گيري املاكش محقق شود، محل نگراني نخواهد بود و نيز اينكه حتي اگر فتاح با هدفي انتخاباتي وارد اين ميدان شده، در حال ريل‌گذاري دقيقي است كه به هر حال روزي بايد محقق مي‌شد. آن‌چه اما از پيگيري‌هاي «اعتماد» از بنياد مستضعفان به نتيجه رسيد، به خبر تاسيس و راه‌اندازي سامانه GIS اموال و املاك بنياد مربوط بود؛ سامانه‌اي كه قرار است تمامي مستندات مربوط به املاك و اموال اين بنياد در آن قرار گيرد و امكان مراجعه شهروندان و كاربران نيز فراهم باشد.

سامانه‌اي كه شايد بيش از هرچيز، قرار است به انتقادهاي گاه و بيگاه منتقدان بنياد مستضعفان در ارتباط با رويكرد نه‌چندان شفاف اين بنياد پاسخ دهد؛ انتقادهايي كه دست‌كم در سال‌هاي گذشته بارها و بارها مطرح شده و حالا اين افشاگري و فاش‌گويي فتاح نيز به‌نحوي پاسخ به آنهاست. حالا بنياد مستضعفان ظاهرا اين ريل‌گذاري را آغاز كرده اما هنوز نهادهاي بسياري هستند كه همچون اين بنياد، املاك بسياري در اختيار غير دارند و هم خود و هم شهروندان را از حقوق‌شان بي‌بهره گذاشته‌اند. نهادها و ارگان‌ها و بنيادها و سازمان‌هايي از ستاد اجرايي فرمان امام تا شهرداري تهران. نهادهايي كه حالا ذره‌بين ناظران و اصحاب رسانه بيش از هميشه بر آنها متمركز است تا مگر سريع‌تر انجام دهند آنچه را كه بايد.

 

مالك، موسسه نشر آثار امام است


بنياد باران در پي اظهارات رييس بنياد مستضعفان مبني بر استفاده سيدمحمد خاتمي از يكي از املاك بنياد مستضعفان به عنوان دفتر كار، ضمن رد اين اظهارات، مالك ملك مذكور كه مدت زماني است تخليه شده را موسسه تنظيم و نشر آثار امام و نه بنياد مستضعفان خواند. در اين اطلاعيه، توضيحات فتاح درباره ملك جماران، «ناقص و شبهه ‌برانگيز» توصيف شده است.

در اين اطلاعيه تاكيد شده كه «آقاي خاتمي بعد از قطع هر گونه كمك و حمايت دولت آقاي احمدي‌نژاد مدتي را به ‌دليل اينكه دبير كنگره بين‌المللي امام خميني (ره) بودند، به دعوت يادگار امام در مجموعه مذكور مستقر و از قسمت‌هايي از فضاي آن به عنوان دفتر استفاده مي‌كردند و به محض توافق دفتر تنظيم و نشر آثار امام با بنياد مستضعفان مبني بر تحويل ملك، بدون هيچ توقع يا انتظاري و در حالي كه محلي براي دفتر ايشان به عنوان رييس‌جمهوري پيشين درنظر گرفته نشده بود، دفترشان را تعطيل و آنجا را ترك كردند.

 

از رضايي و لاريجاني بپرسيد


محسن مجتهد شبستري، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به ادعاي شامگاه يكشنبه پرويز فتاح، رئيس بنياد مستضعفان در برنامه «نگاه يك» صداوسيماي جمهوري اسلامي، مبني بر قرار گرفتن كاخ مرمر در اختيار مجمع تشخيص مصلحت نظام واكنش نشان داده است. محسن مجتهد شبستري، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در اين رابطه گفته است: «در حال حاضر قسمت عمده كاخ مرمر از حاكميت مجمع تشخيص خارج شده و قسمت‌هايي از مجلس سابق هم براي مجمع تشخص مصلحت در نظر گرفته شده است.» اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «البته هنوز قسمت‌هاي جزيي از دفتر رييس مجمع تشخيص مصلحت در كاخ مرمر باقي مانده است؛ بنده درباره سرنوشت ساير بخش‌هاي اين كاخ و اينكه آيا قرار است تبديل به موزه شود يا خير، اطلاعي ندارم؛ بهتر است از اشخاصي نظير محسن رضايي يا صادق لاريجاني در اين زمينه سوال كنيد.»

 

از 96 آماده تخليه‌ايم


دفتر رييس‌جمهور نهم و دهم در اطلاعيه‌اي در واكنش به اظهارات رييس بنياد مستضعفان، ضمن تاكيد بر اينكه احمدي‌نژاد هرگز درخواستي براي در اختيار گرفتن ساختمان بنياد مستضعفان نداشته، آورده است‌: «ملك مذكور آبان‌ماه ۱۳۹۲ با انتخاب و پيشنهاد و دستور رييس محترم وقت بنياد مستضعفان و با عقد قرارداد در اختيار اين دفتر قرار گرفته است.

اين دفتر به‌ويژه پس از پيشنهاد سال ۱۳۹۶ جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد به مقام معظم رهبري دائر بر فروش تمامي اموال بنياد مستضعفان و توزيع آن بين مردم، خصوصا محرومين، همواره آماده تخليه اين محل بوده است... اين دفتر ابتدائا و رأسا پيشنهاد تخليه را به مسوولان بنياد داده است، ليكن از طرف آنان تا كنون هيچ درخواستي حتي تلويحي براي تخليه ارايه نشده است.»اين اطلاعيه البته جز معدود واكنش‌هايي بود كه در ادامه خود، واكنش بنياد مستضعفان را برانگيخت. واكنشي كه توام با استقبال بود و به‌نحوي نشان از رابطه نزديك فتاح و احمدي‌نژاد.

 

صدا و سيما فرصت پاسخ بدهد


معصومه ابتكار، معاون امور زنان و رييس‌جمهوري درباره اظهارات پرويز فتاح، رييس بنياد مستضعفان توضيحاتي ارايه كرد. او در توييتي نوشت: آقاي فتاح خيلي‌ها شما را به ديانت مي‌شناختند! صحبت ديشب شما اما اشتباه زياد داشت و نام بردن از من و خانم مولاوردي با حقيقت ماجرا سازگار نيست كه گويا رانت يانفع شخصي بوده. ساختمان اوايل دهه ۷۰ با نظر امام به موسسه مطالعات زنان داده شد كه ما مسووليتي نداشتيم. رسانه ملي بايد فرصت پاسخ دهد.

او در توييتي ديگر همچنين با اشاره به تاكيد امام راحل و رهبري مبني بر اينكه اين ساختمان در اختيار موسسه مطالعات زنان باشد، نوشت: «يكي از اشتباهات آقاي فتاح همين كه ۵ ميليارد براي ساختمان موسسه مطالعات زنان رفته، نه به حساب كسي. موسسه هم دفتري را بر اساس قيمت كارشناسي براي كار زنان خريداري كرده. من و خانم مولاوردي هيچ‌ كدام مسووليت اجرايي در موسسه نداشته و نداريم. براي تخريب و اتهام‌زني با كلمات و ارقام بازي نكنيد.»

 
چه بنيادي شود، اين بنياد؟!


حسام‌الدين‌آشنا، مشاور رييس‌جمهوري نيز درباره سخنان فتاح واكنشي داشت كه شبيه به توييت‌هاي معمول او، با كنايه و در لفافه بيان شد. واكنشي كه البته درحالي مطرح شده كه دست‌كم در بخش‌هاي اصلي صحبت‌هاي اخير پرويز فتاح، رئيس بنياد مستضعفان، اشاره خاصي به عملكرد دولت يا نزديكان آشنا اشاره نشده است. با اين حال اما حسام‌الدين آشنا احتمالا به‌دلايلي نامشخص كه ممكن است همين طرح اتهام او عليه برخي اعضاي فعلي و سابق دولت چون مولاوردي و ابتكار باشد، وارد اين بحث شده است.

مشاور رييس‌جمهوري در اين راستا در حساب كاربري‌اش نوشت «چه بنيادي شود اين بنياد» و در ادامه اضافه كرده است: «فرمودند مستاجران بنياد بايد يا اجاره‌ها را به‌روز و يا ملك را تخليه كنند. اما نفرمودند با آنان ‌كه املاك را به نام مزايده‌ ولي با مصالحه و توصيه مالك شده‌اند چه بايد كرد؟ ‏و نفرمودند فرداي فروش سريع همه اموال و املاك، بنياد مي‌ماند يا جمع مي‌شود.»

 

منتظر جوابيه مستدل باشيد


شهيندخت ملاوردي، معاون سابق امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري به اظهارات اخير رييس بنياد مستضعفان واكنش نشان داد. او ابتدا در حساب كاربري خود در يك رشته توييت نوشت: «آقاي فتاح شما را به سلامت نفس مي‌شناختم. كاش در جايگاه مهمي كه قرار گرفته‌ايد در روايت‌هاي‌تان بيش از پيش دقيق‌تر و مسوولانه‌تر باشيد تا با مغلطه ‌طوري وانمود نشود ‌گر حكم‌ شود كه مست گيرند... منتظر جوابيه مستند و مستدل هيات مديره موسسه بمانيد.» او ادامه داد: «اين موسسه كه كاملا غيرانتفاعي است، هيچ گونه نفع و ما به ازاي مالي براي اعضاي هيات امنا و مديره خود ندارد و ملك طلق كسي هم محسوب نمي‌شود. هيات امناي آن هم كه اخيرا به عنوان عضو آن (از ۱۲ عضو) انتخاب شده‌ام فقط سالي يكي، دو بار جلسه دارد، به عبارتي امروز هست و فردا نيست!» مولاوردي نوشت: «هر ضعفي هم داشته باشم، همواره با سري برافراشته بر نداشتن كوچكترين نقطه ضعف مالي و اخلاقي در سوابق كاري و زندگي‌ام باليده‌ام، پاي اثبات آن هم ايستاده‌ام و اينك هر دو را با ادعاهاي واهي نشانه رفته‌اند.»