اقدام عجیب ترکیه برای تبدیل یک میراث تاریخی به مسجد عمومی

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵ | کد مطلب: ۲۹۱۶۸
اقدام عجیب ترکیه برای تبدیل یک میراث تاریخی به مسجد عمومی
رئیس جمهور ترکیه با صدور حکمی مبنی بر تبدیل مکان «هوگیا سوفیا» باستان در استانبول به یک مسجد عمومی، تعجب فعالان حوزه میراث در سراسر جهان را برانگیخت و موجب شد تا یونسکو عکس‌العمل جدی نشان داده و ابراز تاسف کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: یونسکو با ابراز تاسف در خصوص این تصمیم اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرد که باید مذاکره‌هایی در این زمینه با مسئولان کشور ترکیه انجام شود و آن‌ها در مورد این تصمیم خود توضیحات لازم را بدهند. چراکه این اقدام به هیچ عنوان تصمیمی نیست که به یکباره گرفته شود و حتما دولتمردان ترکیه می‌بایست به تعهدات خود به یونسکو عمل کنند.

این مکان تاریخی شهر استانبول در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان موزه باستانی ثبت شده و این‌که تغییر کاربری داده و تبدیل به یک مسجد عمومی شود، به هیچ عنوان وجه قانونی ندارد و عجیب است.

بنا موزه «هوگیا سوفیا» حدود 1500 سال پیش به عنوان کلیسا جامع تاسیس شد و نمونه‌ای از یک معماری اصیل باستانی در جهان را به نمایش درآورد. پس از ظهور امپراتوری عثمانی این مکان به یک مسجد تبدیل شد، اما در سال 1934 میلادی حکم انتخاب آن به‌عنوان یک موزه باستانی و ارزشمند در ترکیه به ثبت رسید. این موزه با این عنوان به یک میراث تاریخی تبدیل شده که تمام ادیان به‌صورت یکسان و مشترک از این بنا استفاده کرده و از آن بهره‌مند شوند.اما ناگهان پس از سال‌ها فعالیت این موزه فرهنگی و تاریخی، رئیس جمهور ترکیه دستور داده تا این بنا به مدیر دینی کشور واگذار شده و از آن به‌عنوان یک مسجد برای عبادت عموم مردم استفاده شود.

حال مدیر کل یونسکو با ابراز تاسف در خصوص این تصمیم عجیب‌وغریب اعلام کرده که این مکان باستانی یک شاهکار معماری است و تعامل میان اروپا و آسیا را طی قرون متمادی شهادت می‌دهد. بنابراین نباید این نماد قدرتمند فرهنگی و تاریخی ناگهان به یک مکان عمومی برای عبادت تبدیل شود. چراکه دیگر هیچ اثری از این بنای ارزشمند و معماری فاخر آن باقی نخواهد ماند.

بنابراین مدیر کل یونسکو در ارسال نامه‌ای به مسئولان دولتی ترکیه خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موضوع مهم شده و اشاره کرده که باید در صدور حکم رسمی رئیس جمهور این کشور کمی تامل شود.