بسته 1824 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای احیا بافت‌های تاریخی

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۳ | کد مطلب: ۲۹۰۱۰
بسته 1824 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای احیا بافت‌های تاریخی
رهبران اتحادیه اروپا پس از برگزاری یک جلسه طولانی به این توافق رسیدند که مبلغی معادل 1824.3 میلیارد یورو به‌عنوان بسته حمایتی جهت احیا و بازسازی بافت‌های تاریخی کشورهای عضو اتحادیه هزینه کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این بسته حمایتی هدف دیگری همون انسجام اجتماعی در بخش میراث تاریخی و استفاده از فناوری‌های سبز و سیستم‌های دیجیتال برای حفظ و نگهداری از این بافت‌های تاریخی اروپا را نیز دنبال می‌کند.

رهبران اتحادیه اروپا چهارچوب مالی جدید چندساله‌ای را با نام اختصاصی MFF برای این بسته حمایتی درنظر گرفتند که بر پایه آن مقرر شده برای 7 سال آینده بالغ بر 1074.3 میلیارد یورو در احیا و بازسازی بافت‌های تاریخی کشورهای عضو اتحادیه هزینه شود.

همچنین در این توافقات آمده که اگر تا سال 2021 میلادی، بهبود وضعیت اقتصادی اروپا حاصل آید و بودجه برنامه خلاقیت اروپا نیز افزایش پیدا کند، آنگاه امکان آن هم وجود دارد که یک میلیارد یورو دیگر نیز به بخش بازسازی مکان‌های تاریخی کشورهای عضو اتحادیه اختصاص داده شود.

همچنین بسیاری از رهبران اتحادیه اروپا معتقدند که باید همکاری‌های کشورهای عضو در زمینه بخش‌های فرهنگی و ایجاد بستر مناسب جهت توسعه فناوری‌های دیجیتال در بخش میراث به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند و در این زمینه می‌بایست برنامه‌ریزی‌های جدی و مدونی تبیین شوند.

در این میان برخی از کارشناسان معتقدند که طی سال‌های اخیر بخش نوآوری، تحقیق و آموزش در بخش میراث فرهنگی اروپا با کاهش بودجه مواجه شده است و اگر این بودجه حمایتی اتحادیه تزریق شود، آنگاه می‌توان امید داشت تا سال 2025 میلادی، اتفاقات خوشایندی برای سایت‌های فرهنگی و آثار تاریخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رخ دهد.

این در حالی است که مقرر شده بخشی از این بودجه به استعدادیابی جوانان اروپایی هزینه شود تا جوانان علاقه‌مند به حوزه میراث که می‌توانند خلاقیت‌های دیجیتالی را در حفظ و نگهداری و حتی بازسازی میراث فرهنگی اروپا، شناسایی شده و دعوت به همکاری شوند.

در ابتدا سال 2020 میلادی نیز اتحادیه اروپا تصمیم گرفت بسته 750 میلیارد یورویی را که 390 میلیارد یورو آن کمک هزینه و 360 میلیارد یورو به صورت وام است، برای بخش احیا بافت‌های تاریخی درنظر بگیرد. تاکنون بخشی از این بسته تزریق شده و تا پایان سه ماهه سوم سال 2020 میلادی به‌طور کامل پرداخت می‌شود. نکته جالب توجه اینجاست که برای نخستین بار کمیسیون اروپا توانست وام مستقیم در بازارهای مالی جهت احیا و بازسازی بافت‌های تاریخی و میراث ارزشمند اروپا به‌وجود آورد.

این بسته حمایتی شامل مناطق روستایی و شهرهای کوچک با میراث غنی فرهنگی در سطح اروپا نیز می‌شود که می‌تواند این سایت‌های فرهنگی را با تحولات بسیار تاثیرگذاری روبه رو کند که در سال‌های آینده در توسعه بخش توریستی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جذب بازدیکنندگان خارجی نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.