فعال محیط زیست مشهد در گفت وگو با اسکان درباره باغ پرندگان قم:

احداث باغ پرندگان، مشارکت در قاچاق حیوانات است

جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۸ | کد مطلب: ۲۸۸۸۹
احداث باغ پرندگان، مشارکت در  قاچاق حیوانات است
چندی پیش خبر افتتاح باغ پرندگان قم در رسانه ها منتشر شد. این خبر واکنش هایی را در بین فعالان محیط زیست برانگیخت؛ کنشگرانی که معتقدند کمک به اسارت حیوانات در باغ وحش ها و باغ های پرندگان، همراهی در قاچاق جهانی حیات وحش است. گفت وگوی اسکان نیوز را با یکی از این فعالان درباره "باغ پرندگان قم" بخوانید. او می گوید که مسوولان باید در برابر این تصمیم های نادرست پاسخگو باشند.
اسکان نيوز- الهه موسوی : چرا پروژه های شکست خورده باغ پرندگان در دیگر شهرها مایه عبرت نمی شود؟ این پرسشی است که علی کشمیری فعال حقوق حیوانات مشهد از شهردار قم که می خواهد یک باغ پرندگان افتتاح کند، می پرسد. او در اینباره به اسکان نيوز می گوید:« باغ های پرندگان، حلقه نهایی قاچاق پرندگان و خلوتگاه قاچاقچیان حیات وحش هستند. آقایان مسئول شهر قم، با احداث باغ پرندگان، در این تخلف سهیم خواهند بود.»
 
کشمیری می افزاید:« مرتضی سقاییان نژاد شهردار فعلی قم از افتتاح باغ پرندگان در این شهر در زمینی به وسعت 12هکتار و هزینه ای معادل 21میلیارد تومان که قرار است 3700 قطعه پرنده از یکصد گونه، از عقاب و شاهین و جغد و دیگر پرندگان شکاری حفاظت شده گرفته تا پرندگان آبزی و کنارآبزی و تزئینی. چرا اوج هنر مسئولین شهری ما، آویزان شدن به حیوانات و اسیر کردن آنها است؟ آیا مسئولین شهری قم، خلاقیتی بهتر برای سرگرمی مردم و ماندگاری مسافر و درآمدزایی برای این شهر ندارند؟»
 
این فعال محیط زیست در ادامه با تاکید بر اینکه شهردار فعلی قم که پیشتر، شهردار اصفهان بوده است این کار را در آنجا نیز انجام داده بود و حالا شورای شهر و فعالان زیست محیطی اصفهان در صدد تعطیلی باغ وحش صفه هستند گفت:« باغ پرندگان اصفهان هم زاییده همین تفکر بود و چون احتمالا آقای شهردار به پرنده علاقه دارد فکر می کند که باید در همه جا باغ پرندگان احداث کند؟ آیا پرندگان آزاد هم با آقای شهردار هم نظر هستند و حاضرند برای خشنودی شهردار، عمری را در کنج قفس به اسارت بگذرانند؟ اصلا اگر یک روزی شهردار به بوفالو و کرگدن علاقمند شد تکلیف چیست؟»
 
کشمیری بار دیگر با تکرار این پرسش که "چرا پروژه های شکست خورده باغ پرندگان در دیگر شهرها مایه عبرت مسوولان و تصمیم سازان نمی شود؟" گفت:« تهران، اصفهان، مشهد و بسیاری از شهرها پیش از قم، قدم در این راه گذاشته و نتایج فاجعه بار و تلفات وحشتناک پرندگان را به یادگار گذاشتند. آیا این حجم از تلفات و جان کندن مخلوقات خداوند کافی نیست؟ چرا باید پرندگان، قربانی جاه طلبی مسئولین شهری شوند؟»
 
این فعال حقوق حیوانات تاکید کرد:« سال هاست که سفرهای مردم به قم، ریشه در باورهای مذهبی و قلبی آنان دارد. لطفا مسوولان تحقیق کنند و دریابند که باغ پرندگان مشهد، چه سهم و جایگاهی در رضایت زائران دارد و کدام زائر، برای دیدن پرندگان به مشهد سفر می کند؟ جز اینکه هر بازدید کننده ای هنگام خروج از باغ پرندگان مشهد، از وضعیت آن پرنده های اسیر بی زبان، سر به تاسف  تکان می دهد و زیر لب، لعن و دشنام می دهد.»
 
کشمیری در ادامه گفت:« ماجراجویی مسئولین شهری قم به باغ پرندگان خلاصه نمی شود؛ هنوز باشگاه فوتبال صبا را فراموش نکرده ایم که چگونه با تصمیمات احساسی و تکیه بر قدرت مدیران و وکیلان وقت، این باشگاه فوتبال را به قم آوردند و نابودش کردند. اکنون از این باشگاه چه مانده است؟ حتی نامش هم از خاطره ها محو شده است. آیا از آن مسئولین طرفدار انتقال باشگاه به قم، کسی اکنون پاسخگوست؟ اصلا در این روزگار پاسخگویی معنایی دارد؟»
 
فعال محیط زیست مشهد با بیان اینکه پروژه غیرکارشناسی در این شهر کم نداریم، گفت:« تردید نکنید که سرنوشت باغ پرندگان قم نیز سیاه تر از بخت و اقبال آن باشگاه فوتبال خواهد شد.»
 
او با یادآوری چند پروژه نیمه کاره که اکنون خاک می خورد گفت:« پروژه منوریل قم، با صدها میلیارد تومان هزینه به کجا رسید؟ مسئولین شهری وقت چقدر برای این حیف و میل بیت المال پاسخگو بودند؟ تعجب آور است که با این همه تجربه رنگارنگ تلخ و ناموفق از تصمیمات غیرکارشناسی در شهر قم، چه اصراری بر پیمودن مجدد راه خطا وجود دارد؟»
کشمیری در انتها هشدار داد:« باغ های پرندگان، حلقه نهایی قاچاق پرندگان و خلوتگاه قاچاقچیان حیات وحش هستند. آقایان مسئول شهر قم، چه خوشتان بیاید چه نیاید، با احداث باغ پرندگان، شما هم در این تخلف سهیم هستید. جایگاه پرندگان، پهنای بیکران آسمان است نه کنج قفس های خوش آب و رنگ باغ پرندگان. مدیریت شهری به معنای عامل اسارت حیوانات نیست.»

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
حمیدفرزانه
درنقطه ای از جهان که انسانهای فقر قربانی خودکامگی عده ای ازخدا بیخبر وخودخواه میشوند آیا به پرنده ها وحیوانات بیپنناه اهمیت میدهن خدا بایدجواب اینها رابدهدض