ساختمانی که در برابر تغييرات آب‌وهوا واکنش نشان می‌دهد

پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۴۰ | کد مطلب: ۲۸۸۵۰
ساختمانی که در برابر تغييرات آب‌وهوا واکنش نشان می‌دهد
طرح اين گالری در مركز شهر به نوعی واكنش در برابر تغييرات آب‌وهوايی در آسيا خواهد بود. جائی كه می‌تواند علاوه بر ارايه اين واكنش تلفيقی از زندگی اجتماعی و فرهنگی را در خود جا داده و به نمايش بگذارد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: بن ون بركل، طراح گالری مركزی UN Stadio در Cheonan در خصوص طراحی اين گالری، می‌گويد: اگر موزه‌ها به سوپر ماركت‌ها انتقال می‌يابند، پس چرا فروشگاه‌ها و واحدهای اداری به موزه‌ها انتقال نيابند؟

طراحی اين ساختمان‌های عمومی در مراكز شهرها از اهميت بسيار بالايی به دليل جلب توجه رهگذران و شهروندان برخوردار خواهد بود. بدنه این ساختمان به‌گونه‌ای طراحی شده که در با سرد یا گرم شدن هوا تغییر رنگ می‌دهد و اجازه نمی‌دهد گرما یا سرما بالا به داخل ساختمان نفوذ کرده و دما فضا داخلی را با مشکل جدی روبه‌رو کند.


اين گالری به نوعی از بخش‌های مختلف مركز خريد واحدهای بازرگانی و اداری تشكيل شده كه اين امكان فرهنگی – اجتماعی را با تجارت و بازرگانی در اين شهر كره‌ای تلفيق داده است.

طراحی و معماری خارجی اين گالری يا مجتمع تجاری در مجاورت يك خيابان و در دو زاويه مجزا صورت گرفته كه به راحتی توجه فردی را به خود جلب خواهد كرد و از همين رو می‌توان نام اين گالری را به عنوان قلب معماری Cheonan نامگذاری كرد.


نما خارجی اين ساختمان از 2 لايه تركيبی تيره و روشن تشكيل شده كه تلفيقی از نورهای تيره و روشن را نيز در خود جا داده است. لايه خارجی ساختمان برگرفته از الگوی oeuil و trompel بوده كه دارای خطوط ريز و فشرده عمودی در كنار يكديگر است. طبقات اين ساختمان تا 15 طبقه نيز پيش می‌رود كه در ريز خطوط عمودی نما خارجی آن ناپديد شده‌اند.

طراحی خارجی و داخلی اين مجتمع فرهنگی – تجاری توسط الگوهای منحنی و قوس دار در بخش ابتدايی و انتهايی ساختمان انجام شده است. همچنين اين ساختمان كه در مركز شهر Cheonan واقع شده، فضايی معادل 66 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده كه معمار آن با در اختيار داشتن اين فضا به طراحی زاويه‌دار و منعطف ساختمان نامبرده پرداخته است.

سيستم‌های چرخشی و گردان نور و اشعه‌های مربوط به آن در نما خارجی ساختمان به كار گرفته شده تا بتواند قلب معماری كره را از مساحت‌های دور به نمايش بگذارد.