یک بام و دو هوای مدیریت شهری و اعتراض فعالان محیط زیست

مناقصه واگذاری باغ وحش اصفهان با وجود رای شورا بر تعطیلی

چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۳ | کد مطلب: ۲۸۸۲۹
مناقصه واگذاری باغ وحش اصفهان با وجود رای شورا بر تعطیلی
در حالی که "کمیسیون اجتماعی ومحیط زیست شورای شهر اصفهان"، به اتفاق اکثریت آرا رای به تعطیلی "باغ وحش صفه" داده ؛ شهرداری اصفهان "آگهی مناقصه واگذاری باغ وحش" به بخش خصوصی را در نشریات محلی، منتشر کرده است.
اسکان نيوز- الهه موسوی: فعالان حقوق حیوانات اصفهان در اینباره می گویند یا این دو نهاد مدیریت شهری، از مصوبات و تصمیم سازی های یکدیگر بی اطلاع هستند و یا اینکه تاکنون صداقت لازم را با فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات نداشته و قانون را نیز به سخره گرفته اند.

سپهر سلیمی فعال حقوق حیوانات در اینباره به اسکان گفت:« ما خواهان تعطیلی باغ وحش صفه هستیم. به نظر می رسد سرنوشت حیوانات برای برخی مسوولان شهری اساسا اهمیتی ندارد و به موضوع صرفا نگاه اقتصادی دارند. در حالی که راه های بسیاری برای درآمدزایی و سرگرم کردن مردم وجود دارد.»

او افزود:« به نظر می رسد محیط زیست شهرها بیش از اینکه در اختیار شوراهای شهر باشد، در اختیار پیمانکاران شهرداری هاست و ای کاش به جای انتخابات شورای شهر، انتخابات پیمانکاران شهرداری ها را می گذاشتند. متاسفانه اعضای شوراهای شهر در اغلب کلانشهرها نیز علیرغم تمام شعارها و وعده ها، رفتار و رویکرد محیط زیستی نداشتند.»

او تاکید می کند:« همین چمن کاری در شهرهای بزرگ یکی از نمونه های عینی بی توجهی شوراها و شهرداری ها به مسائل و بحران های زیستی شهرهاست که علیرغم مشکل بی آبی و جدی بودن این بحران در سراسر کشور، همچنان در حال اجراست.»

سلیمی با اشاره به اینکه در سراسر کشور در حدود ۷۰ مرکز نگهداری از حیوانات شامل باغ وحش، باغ پرندگان، آکواریوم و امثالهم درحال حاضر وجود دارد گفت:« تعداد این مراکز باید کم شود؛ چرا که تعداد زیاد آنها باعث شده نظارت کافی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بر عملکرد این مراکز وجود نداشته و حیوانات آنها با انواع مشکلات بهداشتی، تغذیه و روحی-روانی درگیر باشند. ضمن اینکه این مراکز برای تامین حیوانات مورد نیاز خود، دائما چشم به طبیعت دارند. گونه های حیات وحش از طبیعت به این مراکز آورده می شوند یا گونه های آسیب دیده و جداشده از طبیعت به جای درمان و بازپروری و برگشت به زیستگاه خود، به این مراکز سپرده می شوند.»

او افزود:« در سراسر جهان، تعطیلی همه باغ وحش ها، ایده آل حامیان حقوق حیوانات و محیط زیستی هاست؛ اما این اتفاق به سرعت قابل انجام نیست. گام نخست برای حل معضل باغ وحش های ایران، تعطیلی تدریجی و ادغام باغ آنهاست. باید شرایط ادغام چند باغ وحش در یک مرکز واحد فراهم شود؛ چرا که کم شدن یا نصف شدن تعداد باغ وحش ها، امکان نظارت بر این اماکن را بالا برده و کیفیت نگهداری از حیوانات را ارتقا می بخشد. همچنین باعث کاهش تخلف ها و نیاز این مراکز به گونه های جانوری می شود.»

سلیمی تاکید کرد:« لازم است سازمان حفاظت محیط زیست به همراه سازمان های غیردولتی و فعالان این حوزه، در پی تدوین برنامه ای برای ادغام و تعطیلی تدریجی این مراکز باشند.»

این فعال قدیمی حقوق حیوانات گفت که باید در هر استان افرادی به انتخاب "شبکه سازمان های غیردولتی زیست محیطی"، امکان بازرسی و نظارت دائم بر این مراکز را داشته و عدم ورود گونه های جدید، به ویژه ورود حیوانات جدید از خارج از کشور را در کنار ایجاد شرایطی برای عدم ازدیاد حیوانات در این مراکز را کنترل کنند تا روند تعطیلی این مراکز را سرعت بخشند.»

"شورای هماهنگی شبکه تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی کشور" به عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر درخواست تعطیلی و ادغام مراکز نگهداری حیوانات و پیشنهاد تدوین و ابلاغ دستورالعمل نظارتی حفاظت و نگهداری حیوانات در باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیوانات بود.
 
باغ وحش 5 هزار هکتاری صفه در جنوب کلانشهر اصفهان و کوهستان "صفه"، علاوه بر اینکه چهره ای ناهمگون با طبیعت منطقه برای مخاطبان ایجاد کرده، مدت هاست مورد انتقاد فعالان محیط زیست و نیز بسیاری از شهروندان واقع شده است.   

اعتراض ها در اینباره تا آنجا جدی است که چندی پیش نیز کمپینی با عنوان "پویش مردمی نه به باغ وحش صفه" ایجاد شده که هدف آن، تعطیل شدن باغ وحش صفه و کم شدن تعداد باغ وحش ها در کشور است تا اصفهان، به عنوان "نخستین شهر بدون باغ وحش" و الگویی برای دیگر کلان شهرها مطرح شود.

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
فعال جدید
تا جایی که در خاطر داریم این فعال قدیمی که نام بردید هم به دنبال دیده شدن و شعار الکی بوده و موقع اعتراضات و دفاع عملی از حقوق حیوانات پشت ما را خالی کردند تا مبادا جلو عکس های یادگاری گرفتنشون، گرفته نشه...رسانه آزاد باشید و نظر رو منتشر کنید.