آقای طلایی از کدام اوج صحبت می‌کنید؟ / شهرفروشی افسارگسیخته، املاک نجومی، عیسی شریفی یا بدهی ۶۹ هزار میلیاردی

جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۴ | کد مطلب: ۲۸۷۰۷
آقای طلایی از کدام اوج صحبت می‌کنید؟ / شهرفروشی افسارگسیخته، املاک نجومی، عیسی شریفی یا بدهی ۶۹ هزار میلیاردی
مرتضی طلایی، نائب رئیس شورای شهر چهارم و از یاران نزدیک محمدباقر قالیباف در نیروی انتظامی و شهرداری تهران به تازگی در مصاحبه‌ زودهنگام انتخاباتی به استقبال انتخابات شورای شهر در سال آینده رفته و از رویایش برای ریاست شورای شهر دوره ششم گفته است.
اسکان نيوز- شهر: طلایی در این مصاحبه چندین بار خود را در جایگاه نماینده مردم نشانده و اعلام کرده که مردم از شورای پنجم ناراضی هستند. طلایی متر و معیارش برای این قضاوت را حضور خودش در کوچه و بازار عنوان کرده و به هیچ معیار قابل سنجشی مانند نظرسنجی یا انتخابات اشاره نکرده است.
 

استناد به توییت جعلی و زرد: منافقین از شورای پنجم حمایت کرده است!


یکی از اظهارنظرهای عجیب طلایی در این مصاحبه که خبرگزاری منتشرکننده نیز آن را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کرده حمایت منافقین از شورای شهر پنجم است. سردار طلایی از اعضا شورای پنجم خواسته که از کنار این حمایت به راحتی نگذرند! حمایتی که از یک خبر زرد و غیرمستند ریشه می‌گیرد و همه رسانه‌های رسمی و حرفه‌ای به درستی اشتباه بودن آن را تشخیص دادند و از کنارش گذشتند.
 


 

توییت مورد استناد سردار از یک اکانت جعلی توییتری به نام سرکرده منافقین منتشر شده که سایر توییت هایش تمسخر این گروهک و افشای جنایت‌های منافقین است و تنها 260 فالوور دارد و ساختگی بودن آن کاملاً روشن است. این اشتباه سردار واکنش‌های جالبی در فضای توییتر را به دنبال داشت و کاربران عدم سواد رسانه ای رئیس پلیس پیشین پایتخت و عضو سابق شورای شهر را مورد انتقاد قرار دادند و نوشتند:

کاربری با نام علی حکمت نوشت: با پیگیری‌های فراوان #محمود_میرلوحی در نهایت #طلایی یکی از اموال نجومی که گرفته بود را تصفیه کرد! سردار یادته تو تهران یه شو راه انداختی؟ گروگانگیری رو میگم، بدون اسلحه رفتی گروگانگیرا رو مجاب به تسلیم کردJ همون که حفاظت یخه ات رو گرفت!! نمی شه اکانت رو خودت راه انداخته باشی؟

اردوان سیجانی، فعال رسانه‌ای در این باره نوشت: سردار طلایی دیر اومده انتقاد و پرونده‌سازی کنه ولی... ماجرای دو تا خونه، داستان بانک‌سرمایه، فاجعه‌ی استخدام اتوبوسی‌، هیچی درباره املاک‌ نجومی یا خیریه‌ فلانی‌ نمیگی؟ یا صندوق ذخیره‌فرهنگیان...

امجد عبدی، خبرنگار: ‏سردار طلایی امروز با استناد به یه اکانت فیک توییتری گفته ‎منافقین از اعضا شورای شهر تهران حمایت کردن و گودرز رو به شقایق ربط داده :)کاربری با نام پ.ن نوشت: میزان درک از مجازی و سواد رسانه‌ای فرمانده سابق پلیس تهران که قبلا خودش شورای شهری بوده، با استفاده از این حجم شم پلیسی زیبا نیست آیا؟؟؟

رضا رییسی، روزنامه نگار نوشت: ‏دو تا دلیل داره آقای ‎طلایی

چون اسمش روش هست، منافق اگر فحش میداد باید شک می کردی، اهل نفاق همین‌گونه وارونه نمایی می‌کنند.

دوم چون در پرونده شورای پنجم گل مهره‌هایی چون ‎عیسی شریفی نداریم که بهانه مانور داشته باشند! 
 
سالار احمدی، فعال رسانه‌ای نوشت: ‏ارسطو و افلاطون از استدلال سردار طلایی عربده کشان در کویر لوت دیده شدن!!!!

کاربر دیگری نظرسنجی را ترتیب داد که پاسخ‌های قابل تاملی داشت. علی چاهه در این باره نوشت: طلایی نماینده دوره چهارم شورای شهر گفته چرا منافقین از عملکرد دوره پنجم شورای شهر حمایت می‌کند؟ به نظر شما چرا منافقین حمایت کرده است:
1.همین‌ها ازشون خواستند2. با اصلاح‌طلب‌ها دشمنی دارن3. پرونده‌سازی کنند

 

نظرات غیرکارشناسی سردار: خودم ستاد کرونا راه می‌انداختم!


از جمله موضوعاتی که سردار طلایی به عنوان نارضایتی مردم از مدیریت شهری کنونی بیان داشته حضور مدیریت شهری در مقابله با کروناست؛ دست کم در این مورد نظرسنجی علمی و مستندی صورت گرفته که نشان می‌دهد بیش از 65 درصد شهروندان تهرانی از عملکرد مدیریت شهری رضایت داشته‌اند.

حضور فعالانه و پیش قدمانه شورای شهر تهران در موضوع مقابله با کرونا پیش از همه‌گیری هراس از کرونا و تصویب طرح‌های لازم و الزام شهرداری به بسیج اقدامات در این زمینه منجر شد تا ستاد مقابله با کرونا در سطح ملی و در سطح شهر تهران چندین بار از مدیریت شهری تهران به خاطر همراهی در این موضوع تشکر رسمی داشته باشد.

سردار طلایی برخلاف پروتکل‌های مقابله با کرونا در این مصاحبه اظهار داشته: «اگر چنین اتفاقی در دوره چهارم رخ می‌داد اولین کاری که می‌کردم ستاد مدیریت کرونای شهر تهران را در شهرداری و شورا تشکیل می‌دادم و به دستگاه‌های دیگر کاری نداشتم...»

معنا سخن سردار طلایی این است که یک نهاد غیرتخصصی در حوزه درمان و بهداشت مانند شهرداری و شورای شهر باید بدون اینکه به دستگاه های دیگر کاری داشته باشد! خودش ستاد کرونا راه اندازی کند! شورای پنجم برخلاف توصیه غیرکارشناسانه سردار طلایی مرجعیت وزارت بهداشت را در این زمینه پذیرفت و همدلانه در کنار وزارت بهداشت و ستاد کرونا تمام توان خود را در اختیار سلامت شهروندان تهرانی قرار داد و توانست رضایت شهروندان و دست اندرکاران درمان را کسب کند.

هر چند شورای پنجم انتقادات خود درباره عدم اعلام تفکیکی تعداد کشته شدگان بر اثر کرونا در شهر تهران را نسبت به ستاد کرونا نیز ابراز داشت اما در زمینه مقابله و پیشگیری از کرونا به قضاوت شهروندان تهرانی عملکرد رضایت بخشی را از خود به جای گذاشت.


طلایی و توهم محبوبیت سردار: عدم اعتماد شهروندان تهرانی به تیم سردار


مرتضی طلایی که احتمالا از پیروزی فرمانده‌اش در انتخابات مجلس آن هم بدون حضور رقیب جدی سرمست شده فراموش کرده که رای شهردار پیشین در شهری که مدعی محبوبیت در آن است در انتخابات بدون رقیب سال 98 از میانگین لیست شورای پنجم نیز پایین‌تر بوده و این در حالی است که تعداد واجدین شرایط رای دادن در انتخابات مجلس بیشتر از واجدین رای در انتخابات سال 96 شورای شهر بوده است.

انتخابات اسفند 98 دو سال و نیم پس از روی کار آمدن شورای پنجم برگزار شد و متر و معیار بدی برای دیدن قضاوت مردم شهر تهران درباره محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران نیست چرا که شهروندان تهرانی فرصت داشته‌اند تا در این دوسال و نیم مدیریت جدید و پیشین را با هم مقایسه کنند.

فارغ از این‌که حوزه جغرافیایی و تعداد واجدین شرایط در انتخابات مجلس بیشتر از انتخابات شورای شهر است مقایسه آرای انتخابات سال 96 شورای شهر و انتخابات مجلس سال 98 نتایج جالبی را در پی دارد.

محمدباقر قالیباف نفر اول انتخابات مجلس سال 98 در تهران یک میلیون و 265 هزار و 287 رأی کسب کرد و نفر دوم مصطفی میرسلیم موفق شد تنها 892 هزار و 318 رأی از شهروندان تهرانی کسب کند این در حالی است که محسن هاشمی در انتخابات سال 96، 1756086 رأی داشت و نفر آخر لیست شورای پنجم آقای بشیر نظری  بیش از یک میلیون رأی کسب کرده بود یعنی شهروندان تهرانی همچنان و با وجود قضاوت سردار طلایی دل خوشی از دوران مدیریتی آقای قالیباف و یارانش در شهر تهران ندارند و اگر در انتخابات مجلس یازدهم رقیب جدی در شبیه همین تیم شورای شهر پنجم  مقابل لیست اصولگرایان قرار داشت و شهروندان تهرانی نیز در انتخابات مشارکت می‌کردند محمدباقر قالیباف در جایگاه هشتم و نهم به مجلس راه پیدا می‌کرد و سایر اعضا لیست‌شان نیز از راهیابی به مجلس باز می‌ماندند.
 

دوران اوج سرعت و شتاب در بدهی و فساد


طلایی در حالی از بازگشت به دوران اوج مدیریت شهری با سرعت و شتاب دوره چهارم در تهران صحبت می‌کند که هنوز سرنوشت پرونده عیسی شریفی معاون پرقدرت و همه کاره قالیباف روشن نشده و اعضای شورای پنجم نیز میزان و تعداد پرونده های مبهم در دوران مدیریت پیشین را بیشتر عنوان کرده اند.

طلایی در این مصاحبه گفته است: «شما آمدید برای املاک چه داستانی درست کردید؟ برای خانه‌ها و... رفت دادگاه تمام شد، بسته شد، گفتند همه اینها رد شده است.»

این در حالی است که حجت‌الاسم والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور نظر دیگری در این باره دارد و از "تخلف قطعی" شهرداری وقت در این باره خبر داده و گفته است دست کم ۴۵ نفر "خارج از ضابطه قانونی" از شهرداری ملک گرفته‌اند که این املاک باید بازگردانده شود.

به تازگی اعضا شورای پنجم از عدم موفقیت شهرداری تهران برای بازپس گیری نزدیک سه هزار ملک شهرداری که در اختیار غیر قرار گرفته ابراز ناخرسندی کرده‌اند بازپس گیری این املاک جدا از پیچیدگی‌های حقوقی و اجرایی همراهی بیشتر دستگاه قضایی را می‌طلبد.

 پرونده‌هایی بیشتری درباره دوران مدیریت طلایی-قالیباف توسط شورای پنجم تکمیل و برای رسیدگی به قوه قضائیه ارسال شده و افکار عمومی هنوز منتظر رسیدگی‌ به آن‌ها در دستگاه قضایی است. شورای پنجم به حکم قانون تا زمان رسیدگی و حکم دادگاه قادر به افشای محتوا آن‌ها نیست و باید منتظر ماند و دید چه زمانی نوبت به بررسی «دوران اوج» تیم آقای طلایی خواهد رسید.

طلایی در این مصاحبه میزان بدهی پیشین شهرداری را 25هزار میلیارد تومان اعلام کرده این در حالی است که براساس اسناد موجود در شهرداری تهران این میزان بدهی نزدیک 69 هزارمیلیارد تومان برآورده شده است. سردار طلایی براساس همین برآورد دست به حساب و کتاب هایی می‌زند تا ناکارآمدی شورای پنجم را نشان دهد حال آنکه با احتساب 69 هزارمیلیاردتومان بدهی و درآمد سالانه کمتر از 20 هزارمیلیاردی شهرداری باید گفت مدیریت شهری در دوران شورای شهر چهارم عملاً چهار سال بعد از خود را پیشاپیش فروخته بود و چیزی جز زمین سوخته برای پس از خود به جا نگذاشت.

زمین سوخته‌ای که افکار عمومی با تجمع روزانه پیمانکاران طلبکار از شهرداری طی دو سال ابتدایی شورای پنجم به یاد می‌آورند که مدیریت شهری در دوره پنجم موفق شد با مدیریت منابع مالی طلب این پیمانکاران خرد را به آنان برگرداند اما رقم‌های بزرگ بدهی متعلق به بانک‌ها و پیمانکاران بزرگ همچنان پابرجاست.


 

دوران مدیریت قالیباف-طلایی در شهرداری تهران که طلایی از آن به عنوان «دوران سرعت و شتاب» یاد می‌کند در نتیجه فروش افسارگسیخته و بی‌محابای تراکم و به قیمت نابودی آینده شهر فراهم شد. تیم مدیریتی قالیباف آول از طریق تراکم فروشی بی‌برنامه و وقتی دیگر چیزی برای فروش باقی نماند از طریق استقراض بانکی رقم خورد.

شهرفروشی سوداگرانه تیم سردار که بدون هیچ قاعده و قانونی فضای شهری را به حراج گذاشت و طرح تفصیلی توسعه شهر تهران را زیر پا لگدمال کرد قصه‌ای دراز دارد و می‌توان جز به جز به آن پرداخت. تنها بیان یک مورد می‌تواند اوج شهرفروشی مدیریت شهری در دوران مورد نظر سردار طلایی را به خوبی بیان کند.

در ادامه مسیر تونل خط سوم متروی تهران پس از ایستگاه نوبنیاد که مقداری از تونل نیز حفاری شده با فروش و اجازه ساخت یک مال بزرگ در زمینی که بنا بوده پارکینگ عمومی در آن ایجاد شود ادامه مسیر خط 3 متروی تهران کور شده و ستون‌های مال مورد نظر در ادامه مسیر نقشه خط سوم تهران قرار گرفته و تونل کنده شده نیز بدون مقاوم‌سازی رها شده که خطر ریزش و فرونشست زمین را ایجاد کرده است! و عملا خط سوم متروی تهران هیچگاه نخواهد توانست به ایستگاه آخر خود برسد مگر اینکه مال مورد نظر توسط شهرداری خریداری و پایه‌های آن تخریب شود!

شاید بیان مثالی از زبان مرتضی حیدری، مجری معروف تلویزیون به خوبی گویایی شهرفروشی در دوران طلایی-قالیباف در شهر تهران باشد. مرتضی حیدری در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خود نقل کرد: «یکی از معاونان شهرداری تهران به من گفت اگر پول بدی به شما مجوز میدیم وسط میدون فردوسی بجای مجسمه فردوسی برج بسازی..»

این شیوه درآمدزایی در دوران طلایی-قالیباف در دوره شورای پنجم متوقف شد و اعضا شورای پنجم علی رغم حجم بالای بدهی‌ها و منابع مالی اندک شهرداری حاضر به فروش آینده شهر و خیانت در حق شهروندان تهرانی نشدند.

نابودی دو سوم از باغات تهران در این دوره توسط مصوبه ساخت برج باغ و پرونده هولوگرام‌های طلایی و شرکت یاس تجارت و ... هر گدام بخشی از ابهامات درباره دوران مدیریت طلایی-قالیباف در شهر تهران است.

براساس نظرسنجی که در سال 96 صورت گرفت شهرداری تهران از نگاه شهروندان تهرانی یکی از فاسدترین نهادها شناخته می‌شد در حالی که همین نهاد امروز به پیشگام شفافیت و انتشار تمامی اطلاعات قراردادها و هزینه ها در بین نهادها شناخته می‌شود و شهروندان تهرانی اطمینان دارند که با هیچ افشاگری نجومی در شهرداری تهران مواجه نخواهند شد.
 

سخن نهایی با آقای طلایی

 
یک اصطلاح معروف است که می گوید:" کسی که خوابیده است را می شود بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده را، نه!" این اصطلاح مصداق عینی شخص آقای طلایی است.

آقای طلایی شما که 10 سال به عنوان نماینده مردم تهران در شورای اسلامی شهر بودید به خوبی می دانید که رای حداقلی و حداکثری یعنی چه؟ می دانید نماینده مردم بودن با نماینده یک قشر خاص بودن چقدر تفاوت دارد؟

از شما می خواهم به انتخابات سال 92 فکر کنید و رایی که آقای قالیباف از مردم تهران گرفت. بیاد آروید که برای همین رای چقدر از ظرفیت های شورایاری ها و ستاد محلات استفاده کردید، بیاد بیاورید ریخت و پاش هایی که در ستاد شورایاری ها داشتید و چقدر هزینه مالی از جیب مردم تهران داشتید تا نه تنها رای شورایاری ها بلکه رای مداحان را داشته باشید، بیاد بیاورید که چقدر برای تبلیغ مدیریتی که از آن دم می زنید در سطح شهر و تابلوهای شهر استفاده کردید.

آقای طلایی در نهایت می خواهیم شما صف هایی بلند مردم تهران را در سال 96 را به بیاد بیاورید و رای میلیونی نمایندگان مردم تهران را فقط یکبار با صدای بلند برای خود بخوانید تا به این رای نه صرفا برای نمایندگان مردم بلکه به رای دهندگان آن یعنی مردم و خواست مردم احترام بگذارید.

سردار طلایی رای میلیونی مردم تهران به اعضای کنونی نمایندگان شهر تهران که همان لیست امید است، صدای خفته مردمی بود که از رویه مدیریت به اصطلاح در اوج جهادی خسته شده بودند و خواهان تغییر بودند. شاید حق با شما باشد این روزها تهران شهر کارگاه عمرانی نیست اما توجه به روح و جسم شهر خواسته مردم است.

مگر تونل ها و بزرگراه هایی که ساخته شد گره از ترافیک شهر تهران باز کرده است؟ یادتان رفته است فریادهای ساکنان پروژه صدر را؟ آرامشی که از مردم گرفته شد تا برای کاخ نشینان شهر مسیر تردد ویژه ایجاد شود؟

سردار طلایی با انباشت بدهی که برای این دوره مدیریت شهری گذاشته اید چه انتظاری دارید؟ انتظار ندارید که رویه های شهرفروشی و تراکم فروشی ادامه یابد تا ویترین سازی برای مردم، شهر تهران ادامه یابد؟ تمام تلاش مدیریت شهری کنونی با همه سنگ اندازی هایی که وجود داشت و داشته این بوده که مدیریت شهری را شیشه ای کند.

اطلاع ندارید که تمام تصمیمات برای شهر با حضور نمایندگان رسانه ها و در جلسات علنی گرفته می شود؟ این شفافیت برای این است که شهر تهران دیگر امثال عیسی شریفی ها نداشته باشد، برای این است که املاک نجومی ها خلق نشود برای این است که هزینه جناح خاصی برای اهداف سیاسی و انتخاباتی توسط مردم شهر تامین نشود. حتما گزارش آقای نجفی از هزینه هایی انتخاباتی را بیاد دارید، چرا این آمارها را تکذیب نکردید؟

سردار طلایی مردم تهران از اوج بودن مدیریت شهری خسته شده بودند، بیدار شوید و باور کنید. شاید برای شما که شروع زودهنگام انتخاباتی _ آن هم به مدد چراغ سبزی برخی نهادها _ داشتید، این صحبت ها که هیچ بویی از انصاف در آن نیست، لذت بخش و کامجویانه باشد اما بدانید این رویه، رویه درستی برای نماینده مردم تهران شدن نیست. حتی اگر سناریو انتخابات مجلس برای شورای شهر تهران تکرار شود بدانید که تنها نماینده‌ بخشی خاصی از مردم تهران خواهید بود.
 

 

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱