سایه ساخت‌وسازهای غیرمجاز بر باغ شهر همدان

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۴ | کد مطلب: ۲۸۶۴۰
سایه ساخت‌وسازهای غیرمجاز بر باغ شهر همدان
همدان، شهری که از گذشته‌های دور به باغ شهر معروف بود به طوری‌که دور تادور این شهر کوچک را باغات سرسبز احاطه کرده بود، به ویژه جنوب و جنوب شرق و غرب این شهر یعنی دامنه‌های الوند، از گنجنامه گرفته تا دره مرادبیگ، پردیس و اعتمادیه و از دره عباس‌آباد تا طبیعت زیبای حیدره همواره با انبوه درختان سرسبز و باغات میوه پوشیده شده بود.
اسکان نيوز: این روزها حال این باغ شهر خوب نیست و فقط لقب باغ شهر را به یدک می‌کشد چرا که شاهد از دست رفتن باغات به دست برخی از مردم بی‌رحم هستیم که به درختانی که سال‌های سال رشد کرده و قد کشیده‌اند رحم نکرده و به بی‌رحمانه‌ترین راه‌ها از بین می‌روند و جا خود را به عمارت‌هایی با تیرآهن و بتن می‌دهند.باغ بدیع‌الحکما در جاده دره مردابیگ و باغات زیبا و بکر کوی محمدیه این روزها با سوزاند و خشک کردن درختانشان به منطقه مسکونی تبدیل شدند و با قواره‌بندی توسط بخش خصوصی و دولتی به واحدهای مسکونی و عمارت‌هایی خوش رنگ ولعاب تبدیل شدند.

باغات پردیس و جاده حیدره در یک بخش به ویلاهای لوکس و میلیاردی و یک بخش دیگر مجتمع علمی تبدیل شده‌اند و باغات کوی محمدیه توسط یکی از ارگانها قطعه‌بندی شده و به کارکنان این نهاد واگذار شده و در حال خیابان‌کشی و ساخت‌وساز است.

امروز همدان ریه‌های خود را از دست داده و به زودی شاهد به شماره افتادن نفس‌هایش خواهیم بود و با وجود برخوردهای قضائی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغات اما همچنان شاهد قطع و قلع و قمع درختان و باغات توسط برخی از سودجویان هستیم.
 


 حفاظت از باغات با برخورد با دانه درشت‌ها

 
فرماندار همدان با بیان این‌که تخلفات زیادی در این حوزه وجود دارد، از تخریب دو ویلا بزرگ در همدان خبرداد و گفت:  برای حفاظت از باغات و ریه‌های شهر عوامل مرتبط به سراغ دانه درشت‌ها رفته‌اند به طوری‌که دو ویلا بزرگ با رای کمیسیون ماده 100 تخریب شد.

حسین افشاری تصریح کرد: حجم پرونده‌هایی که از طریق مراجع قضایی در رابطه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغات تشکیل می‌شود نسبت به سنوات گذشته رشد چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به قلع وقمع هفتگی سازه‌های غیرمجاز در همدان،  اظهار کرد: بناهای غیرمجازی که به دلیل زیاده‌خواهی و تنوع‌طلبی افرادی که بیش از ضوابط تعیین شده ساخت‌وساز انجام داده‌اند به صورت هفتگی قلع و قمع می‌شوند.

وی تصریح کرد: کار بسیار شایسته که در هفته گذشته انجام شد  تخریب ساخت‌وساز و ویلاهای  غیرمجاز در بلوار ارم بود که با حکم قضایی صورت گرفت و عوامل مرتبط به سراغ دانه درشت‌ها رفته‌اند.

افشاری با بیان این‌که به طور متوسط هفته‌ای 10 تا 15 واحد غیرمجاز در باغات همدان تخریب می‌شود، ادامه داد: همچنین 70 هزار متر مربع از زمینهای دولت که در تصرف افرادی در جوار دانشگاه پیام نور بود آزاد شد.

فرماندار همدان با تاکید براین‌که حاکمیت در حفاظت از باغات محکم ایستاده است، تصریح کرد: قدری موج تخریبات کاهش یافته اما تخلف همچنان وجود دارد.


تخریب 80 ساخت‌وساز غیرمجاز در باغات


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان نیز از تخریب 80 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در سالجاری خبرداد و گفت: از ابتدا سال تا کنون 80 مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در باغات شهرستان همدان قلع و قمع شده است.

قدیمی با اشاره به این‌که سال گذشته 45 مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در باغات همدان تخریب شد، اظهارکرد: بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغات همدان، روستاهای حیدره، رباط شورین، حاجی آباد، چشین، ابرو و چشمه قصابان بوده است.

وی با بیان این‌که روند تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغات همدان ادامه دارد، تصریح کرد: امسال برنامه داریم تا پایان سال تمام ساخت‌وسازهای غیرمجاز را تخریب و روند ساخت‌وسازها در باغات به شدت کنترل شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان همدان با تاکید بر فرهنگسازی در زمینه مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات، افزود: در راستای فرهنگسازی مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات برنامه کامل آموزشی شروع شده است و با بخشداران برای استفاده از توان الگوهای محلی مکاتبه شده و کلیپ‌های آموزشی زیادی در این زمینه در فضای مجازی و تلویزیون پخش شده است.

ایسنا نوشت، قدیمی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند با سامانه 131 ساخت و سازهای غیرمجاز را به حفاظت از امور اراضی جهاد کشاورزی گزارش کنند.