شهردار تهران:

تفاهم نامه ۰۶ منتفی نشده است/ دو روایت از یک تفاهم نامه

دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۹ | کد مطلب: ۲۸۶۲۶
تفاهم نامه ۰۶ منتفی نشده است/ دو روایت از یک تفاهم نامه
شهردار تهران : تفاهمنامه 06 منتفی نشده است/دو روایت از یک تفاهمنامه رییس شورای شهر تهران می گوید شهردار در گفتگوی تلفنی با وی اعلام کرده ارتش به دلیل نگرانی از سرمایه گذاری که قرار است در زمین های 06 انجام دهد مانند گذشته تفاهمنامه را پیگیری نمی کند اما شهردار تهران امروز به رسانه ها گفته است این قرار داد همچنان دنبال می شود.
به گزارش اسکان نيوز، روزگذشته محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران اعلام کرد: تفاهنامه ارتش و شهرداری تهران درخصوص پادگان 06 مانند گذشته پیگیری نمی شود و اعتراض برخی از اعضای شورای شهر تهران سبب شده ارتش احساس غبن کند.
 
او که درصحن شورای شهر گفته بود این تفاهمنامه منتفی شده است درحاشیه شورای شهر تهران به خبرنگاران گفت:  این تفاهم نامه منتفی نشده است زمانی که تفاهم‌نامه 06 افتتاح شد، برخی از اعضا گفتند که این حرکت خوبی نیست و چرا 600 هزار متر در این پادگان بارگزاری می‌شود در حالیکه پهنه این پادگان S بود و مقداری سوء تفاهم شد و حناچی به ما گفت: چون در مدیریت شهری اختلاف وجود دارد و ارتش دیده است که دارد مورد سوال قرار می‌گیرد و کار مناسب تبدیل به ضدارزش شده کمتر موضوع را دنبال می‌کند و می‌دانید که این پروژه‌ها برد – برد است و وقتی یک طرف احساس خطر می‌کند پایش را عقب می‌کشد. من نمی‌گویم موضوع کاملا منتفی شده اما حس پیگیری جدی نداریم.
 
وی به شوخی افزود: این موضوع مثل ازدواج می‌خواهد که اگر یک طرف احساس غبن کند پایش را عقب می‌کشد که نازش را بکشند و حالا هم اینطور شده البته من نمی‌گویم که ارتش ناز می‌کند.
 
پیش از این نیز امیرخرم طوسی مدیرعامل بنیاد تعاون آجا در گفتگویی انتقاد برخی از اعضای شورای شهر به این تفاهمنامه را سیاسی دانسته  و خطاب به منتقدان گفته بود: با چه عقلی کسانی که تخصص ندارند، به موضوعی ورود کرده و تصمیمی را که در سطح بالا گرفته شده، زیر سئوال می برند؟ به نظر می‌رسد در شورای شهر انضباطی وجود ندارد زیرا این این افراد حرمت رئیس خودشان را هم نگه نمی‌دارند چه برسد به ما.
 
پس از اعلام عقب نشینی ارتش از این تفاهمنامه ،روابط عمومی شهرداری تهران در توییتی منتفی شدن تفاهمنامه را رد کرد و اعلام کرد در بالاترین سطح مدیریتی ارتش و شهرداری این موضوع پیگیری می شود.
 
سایر اعضا شورای شهر تهران هم اطلاع چندانی از دلایل منتفی شدن این تفاهم نامه نداشتند . منتقدان تفاهمنامه آن را به نفع شهر می دانستند و موافقان نیز متعجب بودند.
 
زهرا نژادبهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در این رابطه به اسکان نيوز می گوید : از زبان آقای هاشمی شنیدم که ارتش از تفاهم در خصوص پادگان 06 عقب‌نشینی کرده است، پیش از این رئیس بنیاد تعاون ارتش نیز در مصاحبه‌ای انتقاداتی را مطرح کرده بود. چون این موضوع به شکل تفاهمنامه به امضا رسیده بود، ارتش می‌تواند آن را نپذیرد زیرا هنوز قراردادی امضا نشده بود اما شورا از جزئیات این تفاهمنامه مطلع بود و چندین‌بار در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته بود. برخی از اعضا این توافق را قبول داشتند و برخی دیگر خیر. این مانند مصوبات شورا است که ممکن است همه اعضا در خصوص آن توافق نداشته باشند. برخی اعضای مخالف معتقد بودند امکان اینکه شرایط مناسب‌تری در این تفاهم ایجاد شود، وجود داشت و آن منطقه در حال حاضر نیز پرتراکم است. 
 
وی مخالف انتقال پادگان‌ها به خارج از شهرها است و معتقد است که پادگان‌ها می‌توانند ظرفیت‌های خوبی برای شهر در زمان‌های اضطراری باشند اما قانونگذار به دلیل امنیت شهرها و وجود سلاح در پادگان‌ها، موضوع انتقال آنها را پیش‌بینی کرده است.
 
این عضو شورای شهر تهران اضافه می‌کند: پادگان‌ها متوسط 35 درصد پلاک‌های اطراف قیمتگذاری می‌شوند و می‌توانند از 40 تا 70 درصد آن را به شهرداری‌ها واگذار کنند. این ملک در پهنه S قرار دارد و مالک می‌تواند از قوه قضائیه پیگیر صدور پروانه خود باشد.
 
  شهردار تهران امروز   در رابطه با موضوع تفاهم پادگان ۰۶ اعلام کرده که این تفاهمنامه مصوبات قانونی خود را دریافت کرده و در حال در گذران پروسه قانونی اش است.
 
رییس شورای شهر تهران عدم پیگیری ارتش از تفاهم انجام شده را به نقل از گفتگوی تلفنی اش با شهردار تهران اعلام کرده بود. این که شهردار تهران در گفتگوهای خصوصی به گونه ای دیگر سخن می گویند یا رییس شورای شهر در نقل موضوعات مهم رعایت امانت داری را نمی کند مشخص نیست و به نظر می رسد این تناقض گویی ها برای بی پاسخ گذاشتن انتقاداتی است که از سوی کارشناسان شهری،اعضا شورای شهر و .... به این تفاهمنامه مطرح می شود.تفاهم نامه زمان محمدباقر قالیباف و تفاهم اخیر شهرداری با ارتش