T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> هیچ نیروی دولتی برای اطفای حریق نیامد/ یک دمنده، 2 آب‌پاش تنها امکانات مقابله با غول آتش - اسکان نيوز

هیچ نیروی دولتی برای اطفای حریق نیامد/ یک دمنده، 2 آب‌پاش تنها امکانات مقابله با غول آتش

جنگل‌های بلوط و بنه "دم چنار"یاسوج 3 شبانه روز اسیر آتش
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۹ | کد مطلب: ۲۸۶۲۴
هیچ نیروی دولتی برای اطفای حریق نیامد/ یک دمنده، 2 آب‌پاش تنها امکانات مقابله با غول آتش
دبیر تشکل نهضت سبز زاگرس گفت:« صدها هکتار از درختان چند صد ساله بلوط و بنه در منطقه "دم چنار" بویراحمد سه شبانه روز است در آتش می سوزند؛ تاکنون هیچ نیروی دولتی برای عملیات اطفای حریق به این منطقه نیامده است. تنها چند نفر نیروی مردمی با دست خالی و لبان تشنه، مشغول خاموش کردن آتش هستند.»
به گزارش اسکان نيوز، آتش سوزی های عمدی در زاگرس همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد متولیان جنگل ها اقدامی برای شناسایی، تحلیل و حل این معضل که چند سالی است دامن جنگل های ایران را گرفته نمی کنند. نزدیک به دو ماه است که هر روز گوشه ای از زاگرس در حال سوختن است و هنوز راه حل موثری برای این بحران دهشتناک که هزاران هکتار از مهم ترین ذخیره گاه های کشور را می سوزاند در دست نیست.

کارشناسان می گویند کنترل و پاکسازی و پایش، یکی از مهم ترین اقدامات برای بعد از خاموش کردن آتش است که متاسفانه در منطقه فوق وجود ندارد. تا هنگامی که پایش و پاکسازی نباشد، هر لحظه احتمال آتش سوزی مجدد بسیار قوی است.

امید سجادیان دبیر "تشکل نهضت سبز زاگرس" در گفت وگو با اسکان نيوز گفت: « منطقه "دم چنار" بین روستای "علی کرمی" و "چشمه دزدک"  3 روز است در آتش می سوزد و ما تنها سه چهار نفر نیروی مردمی هستیم که با دست های خالی و بدون تجهیزات، در حال خاموش کردن آن هستیم.»

او افزود:« آتش سوزی دم چنار، از ساعت 14 دیروز در منطقه حضور داشتیم که متاسفانه، بخش های بزرگی از جنگل های دم چنار در آتش عمدی سوخت و خاکستر شد.»

او گفت:« شدت و وسعت آتش به قدری است که مقابله با آن از عهده ما خارج است. خط آتش را در چند جهت مختلف داشتیم و وزش باد شدید آتش را غیرقابل کنترل تر می کند.»

سجادیان در ادامه گفت:« طی چند ساعت، فقط یک خط آتش را دنبال کردیم تا نهایتا بنزین دمنده ها تمام شد و ما با سرشاخه درختان، به خاموش کردن ادامه دادیم.»

دبیر تشکل نهضت سبز زاگرس درباره سختی عملیات با دست های خالی در دم چنار گفت:« بی آب و غذا به تلاش مان ادامه دادیم تا اینکه یکی از نیروها، ساعت 12 شب بنزین و خوراکی برایمان آورد. آتش همچنان ادامه دارد و بچه ها هم همچنان در حال مهار آن هستند. نیروها خسته اند و نه توان دارند و نه لوازم و تجهیزات و آب و غذا.»

او تاکید کرد:« تا هنگامی که آتش به صورت نیمه خاموش شده به حال خود رها می شود و عملیات پاکسازی به درستی صورت نمی گیرد، احتمال آتش سوزی دوباره هست. یک درخت نیمه سوخته به ظاهر خاموش شده دوباره از ارتفاع می افتد و درختان و علفزارها را دوباره درگیر آتش می کند. این مشکلی است که در منطقه ما همواره باعث آتش سوزی دوباره می شود که در حریق اخیر نیز تجربه اش را داشتیم.»