خبرهایی از تعطیلی دوباره گردشگری مازندران به گوش می‌رسد

سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸ | کد مطلب: ۲۸۴۹۲
خبرهایی از تعطیلی دوباره گردشگری مازندران به گوش می‌رسد
اسکان نيوز: گردشگری مازندران به عنوان بزگرتین صنعت گردشگری کشور بیش از هر حوهز دیگری در استان مازندران با شیوع کرونا خسارت جدی دید و این مهمان ناخوانده ضرر قابل توجهی به این بخش وارد کرد. صنعت گردشگری مازندران بیش از ۱۵۰ هزار نفر شاغل دارد که از این تعداد حدود ۱۶ هزار نفر به صورت مستقیم در تاسیسات گردشگری مشغول فعالیت هستند.

شیوع ویروس کرونا با اجرا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت گسترده تردد و فعالیت در مازندران از اواخر فروردین ماه سیر نزولی را طی کرد و کاهش مبتلایان باعث شد ستاد ملی کرونا از اواسط اردیبهشت ماه دستور کاهش محدویت‌ها را صادر کند و از اوایل خرداد بود که تاسیسات گردشگری مازندران به عنوان آخرین کسب و کارها به چرخه فعالیت بازگشتند.

کاهش محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی منجر به موج تازه‌ای از مسافرت‌ها به استان سرسبز مازندران شد و این وضعیت از یک طرف به تاسیسات خسارت دیده گردشگری مازندران جان تازه‌ای بخشید، از طرف دیگر موج بزرگی از نگرانی برای بازگشت پیک شیوع کرونا به استان ایجاد کرد. 

افزایش حضور مسافران از یک طرف و عادی انگاری مردم که تقریبا با اجرا پروتکل‌های بهداشتی در تضاد بود نگرانی‌ها را از جان گرفتن دوباره کرونا در استان قوت بخشید. مثل اینکه نگرانی ها در این زمینه نیز بی دلیل نبوده زیرا در یک هفته اخیر دستکم پنج شهرستان استان به وضعت قرمز کرونایی وارد شده و تعداد مبتلایان روند صعودی را طی می کند. 

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران فقط در شبانه روز گذشته ۱۱۶ بیمار جدید مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های مازندران بستری شدند. همچنین طی یک هفته اخیر تعداد بیماران بستری مشکوک مبتلا به ویروس کرونا تنها در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران رشد ۶۵ درصدی داشته و اکنون به ۴۴۸ نفر رسیده است. آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل جداگانه منتشر می‌شود و در آن‌جا نیز بیش از یکصد نفر بستری هستند.

این مساله گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز پیک دوم ویروس کرونا را افزایش داده است. حال گردشگری مازندران تقریبا جان دوباره از خسارات پیک نخست ویروس کرونا گرفته است، با ترس تعطیلی دوباره روبه‌رو شده است. 

جمعه گذشته استاندار مازندران به عنوان ریس ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد که محدودیت‌های کرونایی به شهرهای قرمز باز خواهد گشت که یکی از این محدودیت‌ها که تجربه تلخی برای گردشگری آورد تعطیلی گسترده تاسیسات و همچنین ممنوعیت در ورود مسافران بود. استاندار مازندران زمانی این مساله را اعلام کرد که تنها ۲ شهر استان در وضعیت قرمز قرار داشتند و اکنون این آمار به پنج شهرستان رسیده است. 

حال تعطیلی دوباره صنعت گردشری استان به دغدغه بزرگی برای فعالان این حوزه تبدیل شده است که روزبه‌روز با افزایش آمار مبتلایان تقویت می‌شود. 

تعطیلی دوباره کرونایی مساوی با ورشکستگی گردشگری

بسیاری از کارشناسان و مسئولان گردشگری معتقد هستند که چنان‌چه آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا منجربه تعطیلی گردشگری شود، صنعت گردشگری استان با ورشکستگی و بیکاری عمده مواجه خواهد شد. همچنین به گقته برخی پزشکان در صورت عبور تعداد مبتلایان از یک حد خاصی تعطیلی گردشگری استان و بازگشت به شرایط قرنطینه دور از ذهن نخواهد بود. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار کرد: خسارت ویروس کرونا فقط به گردشگری مازندران ختم نمی شود و تمام کشور و گردشگری جهانی را آسیب زده است. 

به گفته مهران حسنی، مازندران به عنوان قطب گردشگری کشور بیشترین خسارت و آسیب را از ناحیه تعطیلی ویروس کرونا دیده است که اکنون از تحمل و توان مجموعه‌های گردشگرانه خارج شده است. 

وی پیک دوم شیوع ویروس کرونا را برای صنعت نوپا گردشگری مازندران کشنده توصیف کرد و گفت: ما در آستانه ورود به یک بحران بزرگ اقتصادی در صنعت گردشگری مازندران و حتی کشور هستیم. 

معاون گردشگری مازندران اظهار کرد: کنترل خسارات گردشگری از ما و خود مجموعه‌ها خارج شده و اکنون منتظر هستیم بزرگان کشور چه تصمیم می‌ند و این ویروس نیز تاکی در کشور تداوم خواهد داشت. 

به گفته معاون گردشگری مازندران، تا به امروز نیز بسیاری از مشاغل وابسته به گردشگری در مازندران در شرف ورشکستگی هستند، و ورود به پیک دوم و بازگشت تعطیلی‌ها عملا مهر ورشکستگی بر گردشگری خواهد زد. 

تحقق پیش‌بینی‌ها در سایه کاهش محدودیت

یک پزشک عمومی حدود یک ماه پیش  پیش‌بینی کرده بود که ممکن است باز شدن جاده‌ها و کاهش محدویدت در کوتاه مدت برای بازاریان سودآور باشد و تکانی به اقتصاد مازندران بدهد اما این استان را با بحرانی جدی روبه‌رو می‌کند.

قربان‌نژاد احتمال عدم استقبال مسافران برای مسافرت به مازندران را خوش بینی کاذب عنوان کرده  و گفته بود: با باز شدن جاده‌های مازندران، استان وارد بحران جدی از شیوع ویروس کرونا خواهد شد.

این پزشک در آستانه کاهش محدودیت‌های کرونایی، برداشتن محدودیت تردد آن هم برای استان گردشگر و مسافرپذیری مانند مازندران را ریسک بزرگ دانست و گفته بود که در صورت سرعت گرفتن شیوع دوباره ویروس کرونا خسارات اقتصادی چندین برابر خواهد بود.

وی پیش از این به خستگی آشکار کادر درمانی و پزشکی استان اشاره کرده بود و گفت: در شرایط فعالی کادر پزشکی توان پاسخگویی به موارد مشکوک داخلی مازندران را نداشته و بسیاری را به قرنطینه خانگی هدایت می‌کنند حال تصور کنید که همین کادر درمانی خسته و آسیب پذیر بخواهد جمعیت بیشتری با ورود مسافران بپذیرد.

تعطیلی کرونایی شایع یا واقعیت

اظهارات معاون گردشگری مازندران در حالی است که تعطیلی و محدودیت‌های ناشی از پیک دوم شیوع ویروس کرونا هنوز به عنوان گزینه از سوی مسئولان مطرح نشده است در حالی که میان مردم و خود مجموعه‌های گردشگری دهان‌به‌دهان می‌شود. 

در بررسی انجام شده تقریبا همه کارکنان و مسئولان تاسیسات گردشگری به خصوص هتل‌ها نسبت به تعطیلی بخش گردشگری ناشی از پیک دوم کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند. 

مدیر یکی از اقامتگاه‌های گردشگری مازندران با بیان این‌که میزان خسارت مجموعه‌های گردشگری تا به امروز بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده است، گفت: تا این لحظه خسارت تعطیلی کرونایی از میزان سرمایه و تاب‌آوری ما خارج شده است.

قلی پور تاکید کرد: در صورت ورود به موج دوم و تداوم شیوت کرونا تا پایان تابستان خسارت‌ها بسیار شدید و خردکننده خواهند بود.

وی با اشاره به این‌که مجموعه‌های گردشگری بر درآمد و هزینه مداوم وابسته هستند، گفت: ورود به پیک دوم نه تنها تاب‌آوری را از گردشگری خواهد گرفت، بلکه بسیاری را از گردونه فعالیت اقتصادی خارج می‌کند. 

شنیده‌ها و امار و ارقام حکایت از واقعی بودن پیک دوم شیوع ویروس کرونا دارد، اما این‌که چقدر جدی خواهد بود که منجربه تعطیلی دوباره شود هنوز کسی خبر ندارد و نمی‌تواند پیش‌بینی کند.

رعایت بهداشتی تنها راه‌حل 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تنها راهکار برای مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: فقط با فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی می‌توان از خسارات جانی و  مالی پیشگیری کرد. 

سیمین بابایی افزود: استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده باید به یک فرهنگ تبدیل شود تا این‌که از این شرایط خطرناک با کمترین خسارت عبور کنیم. 

وی از مردم خواست تا در صورت امکان کمترین میزان تردد در اماکن عمومی را داشته باشند و سعی کنند بیشتر در منازل خود سر کنند. 

بابایی با بیان این‌که باید زیست در شرایط کرونایی برای همه یک تکلیف شود، افزود: مردم نباید با بی‌اعتنایی شرایط را برای شیوع ویروس مهیا و آسیب‌ها و خسارات را برای خود و اطرافیانشان افزایش دهند. 

ایرنا نوشت، طبق آمارها و بررسی تاسیسات رسمی شیوع ویروس کرونا تا به امروز حدود ۲ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری استان مازندران خسارت وارد کرد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خسارت‌ها بیش از این است.