حریق از سه مسیر" دریاچه سد مارون"، "ره برک" و " تنگ نیده" در حال پیشروی است

آتش در " منطقه حفاظت شده خاییز"/ نیروهای مردمی تجهیزات می خواهند

دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۵ | کد مطلب: ۲۸۴۸۸
آتش در "  منطقه حفاظت شده خاییز"/ نیروهای مردمی تجهیزات می خواهند
اسکان نيوز : چرخش آتش در زاگرس این بار به "منطقه حفاظت شده خاییز" رسید و این منطقه منحصر به فرد طبیعی درگیر آتش سوزی شدید و پیش رونده شد. آگاهان می گویند دامنه این آتش سوزی بسیار گسترده است و منطقه ارزشمند و بسیار با اهمیت "تنگ تکاب" به شدت در حال سوختن است. شاهدان تاکید کرده اند که دود سیاه و غلیظی که از کیلومترها دورتر دیده می شود  نشان دهنده عمق آتش در خاییز است. 
 
اگر چه بر اساس اخبار رسیده، بالگرد "شرکت نفت گچساران" در کمتر از یک ساعت در محل حاضر شده است؛ اما این بالگرد توان و ظرفیت لازم را برای کمک های موثر در اطفای حریق ندارد. منابع خبری اسکان می گویند نیروهای محلی و داوطلب، با دست های خالی در حال مقابله با آتش هستند و اگر متولیان آنها را تجهیز نکنند پایانی تلخ برای زیستگاه کل و بز و پلنگ ایرانی در این منطقه متصور است. 
 
محمد داسمه کنشگر مدنی و وکیل محیط زیست ایران در اینباره به اسکان گفت:« متاسفانه آتش از "تنگ تکاب" شروع شده و در سه مسیر در حال پیشروی است. این سه مسیر عبارت اند از "دریاچه سد مخزنی مارون"؛ "منطقه ره برک" و "منطقه تنگ نیده".»
 
او گفته است: « آتش از بالای "دریاچه تا ره برک"(دریاچه سد مخزنی مارون) و تا نزدیک "تنگ گنجی"  و همچنین حرکت کرده و لازم است نیروهای دستگاه های متولی در اینباره ورود کنند.»
 
او تاکید کرده :« نیروهای مردمی و داوطلب خسته شده اند و دیگر توان مقابله با آتش و اطفای حریق برای شان نمانده است؛ مخصوصا اینکه امکانات و تجهیزات لازم برای مقابله با آتش را در اختیار ندارند و منطقه نیز به شدت صعب العبور و خطرناک است.» 
 
این چندمین آتش در خاییز از ابتدای خرداد ماه امسال است. به باور کارشناسان و فعالان محیط زیست، دولت باید با اختصاص بودجه، تهیه امکانات و تجهیزات لازم برای جوامع محلی که اغلب در کار خاموش کردن آتش بسیار خبره تر از نیروهای دولتی هستند بلوط های زاگرس را از سوختن بیش از این نجات دهد.
 
جنگل های بلوط زاگرس، آب مورد نیاز زندگی بیش از 50 درصد ساکنان ایران را تامین می کند و از بین رفتن آن علاوه از فرسایش خاک و خطر رخ دادن سیلاب می تواند باعث بروز خشکسالی و از بین رفتن حیات نیمی از جمعیت کشور باشد.  
 
"منطقه حفاظت شده خاییز" با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزارو ۳۸۵ هکتار در حوزه جغرافیایی استان های خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. این منطقه از مهم ترین مناطق زیستگاهی حیات وحش جنوب کشور محسوب می شود که وجود چند غار طبیعی، گونه هایی چون پلنگ و کاراکال و پرندگان با ارزشی مانند جغد شاخدار و جغد ماهیخوار به اهمیت اکولوژیکی آن افزوده است و ضرورت توجه جدی سیاستگذاران و دولت ها برای تخصیص بودجه و امکانات حفاظتی لازم را می طلبد.