دفن زباله در جنگل‌های هیرکانی/ درختانی که داروی مرگ می‌نوشند!

يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۶ | کد مطلب: ۲۸۴۶۰
دفن زباله در جنگل‌های هیرکانی/ درختانی که داروی مرگ می‌نوشند!
اسکان نيوز: جدا کردن زباله خشک‌وتر، سوزاندن این زباله‌ها به شیوه استاندارد و یا حتی دفن اصولی آن‌ها  از جمله موارد است که به عنوان راه‌کار ارائه می‌شوند؛ و نکته جالب آنک‌ه تا چند روز دیگر، یکی از زباله‌سوزهای مازندران در غرب این استان به بهره‌داری رسمی خواهد رسید اما کارشناسان معتقدند زباله سوزهایی که در این استان وجو دارند از لحاظ بهداشتی غیراستاندارد بوده و می‌تواند مشکلات بزرگی را برای استان‌های شمالی به بار آورد چرا که سوزاندن زباله هم، امروزه نیاز به علم و آگاهی بیشتری دارد.

تقریبا تمام کارشناسان معتقدند که امروز زباله، عامل بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی در مازندران شده است و اگر هر چه سریعتر فکری به حال آن نشود، دیگری نه اثری از دریا و جنگل خواهد ماند و نه می‌توان به طور طبیعی در این استان به زندگی پرداخت.بافت جنگل‌های شمال کشور از معضل زباله بین رفته است

اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که چرا تلاش مسئولان برای معضل پسماند شمال کشور، به نتیجه مطلوبیت نمی‌رسد، اظهار می‌گوید که، آن فرد یا گروهی که مجوز دفن زباله در جنگل‌ها را داده‌اند باید بدانند که خیانت بزرگی به شمال کشور کرده‌اند.

وی تصریح کرد: به نظر ساده می‌آید اما وقتی که زباله در دل جنگل دفن می‌شود، جاده ای در دل جنگل شکل می‌گیرد که شیرابه‌های زباله، به کف آن وارد شده و علف‌های هرزی می‌روید که این این علف‌ها، بافت جنگل را از بین می‌برد.

این فعال محیط زیست می‌گوید که وقتی زباله دفن می‌شود، شیرابه‌های آن خبیث ترین ماده دست بشر خواهد بود چرا که شیرابه‌ها در شمال کشور، غلظت اسیدی بالا و ph پائینی دارند.

کهرم با اشاره به تبدیل تهدید به فرصت زباله در کشورهای پیشرفته گفته که، شهر زوریخ در کشور سوئیس بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد؛ در قلب این شهر  یک کوره ای وجود دارد که اولا زباله ‌ای این شهر را می سوزاند و ثانیا آب گرم ۴۰۰ تا ۵۰۰ خانه را تامین می‌کند.

وی ادامه می‌دهد، بالا سقف این کارخانه بخار آب در می‌آید و اثری از دود نیست، این بخار تمام آلودگی‌های زباله را از بین می‌برد؛ سئوال من از مسئولان ذی‌ربط این است که این‌گونه زباله‌سوز نمی تواند در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان احداث شوند تا سلامت مردم  این استان‌ها تامین شود. 

نفوذ شیرآبه‌ زباله به آب زیرزمینی در مازندران

این فعال محیط زیست افزود: همانطور که می دانیم سطح سفره آب‌های زیرزمینی در استان‌های شمالی بالا است که در نتیجه نمی‌توانیم زباله‌ها را در استان‌های شمالی کشور دفن کنیم و بهترین راه آن سوزاندن زباله به روش صحیح است.

این فعال محیط زیست عنوان کرد که به عنوان مثال فاجعه زیست محیطی رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب استان گیلان که در گذشته ماهی‌های فراوانی داشت اما امروزه به دلیل آلودگی‌هایی که در آن‌ها وجود دارد به آن‌ها سیاه رود می‌گویند چراکه خارج از شهر رشت ۲ مکان نامناسبی برای دپوی زباله وجود دارد و شیرابه‌های آن به این رودخانه می‌ریزد و در نتیجه در این رودخانه‌ها یک دانه ماهی هم پیدا نمی‌شود.

براساس این گزارش، در حال حاضر بخش زیادی از زباله‌های تولیدی در مازندران به صورت نامناسب در اراضی جنگلی و منابع طبیعی دپو می‌شود، تولید روزانه بیش از سه هزار تن زباله یکی از چالش‌های جدی استان مازندران است.

از سویی، میزان زباله‌های تولیدی مازندران در ایام تعطیل به بیش از ۶ هزار تن در روز می‌رسد، شیرابه‌های زباله یکی از معضلات جدی‌تر پسماند در مازندران است که در حال حاضر بدون برنامه‌ریزی خاصی در طبیعت رها می‌شود.

ایسنا نوشت، به گفته محمدهادی موذن، رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران، طرح‌های تحقیقاتی زیادی در حوزه پسماند توسط نخبگان تولید شده که مورد دقت نظر متولیان امر در استان قرار نمی‌گیرد بنابراین دستگاه های ذیربط می‌توانند تحول اساسی در حوزه ساماندهی پسماند ایجاد کنند به شرطی که متولیان امر زمینه حمایت از نخبگان را به صورت عملی در دستور کار قرار دهند.