کسب درآمد روستائیان با قطع درختان/ گونه‌های بومی در شرف نابودی

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۶ | کد مطلب: ۲۸۴۴۰
کسب درآمد روستائیان با قطع درختان/ گونه‌های بومی در شرف نابودی
اسکان نيوز: ضعف در قانون حمایت از محیط‌زیست باعث شده تا موضوع قطع درختان توسعه پیدا کند. صحنه درختانی قطع شده و در کامیون یا نیسان حمل می‌شوند در جاده‌های اردبیل به تصویری تکراری تبدیل شده است.  این درختان عمدتا صنوبر و بید هستند که در مزارع و باغات و اراضی کشاورزان کاشته شده و با قیمت‌های قابل توجه بریده و به فروش می‌رسد. آن هم در وضعیتی که اردبیل چندان در برخورداری از عرصه‌های جنگلی و فضای سبز وضعیت مطلوبی ندارد.

نه تنها این موضوع نگرانی دوستداران محیط زیست را برانگیخته بلکه به دلیل خلا قانونی و بی‌توجهی نهادهای مسئول همچنان تداوم دارد. فروش یک تنه به قیمت یک میلیون تومان در روستاهای اردبیل به ویژه روستاهای سرعین متداول شده است.

یکی از روستاییان در این خصوص گفت: مشکلات اقتصادی باعث شده برخی درختان باغات خود را بفروشند. وی که نخواست نامی از وی برده شود، تصریح کرد: هر درخت صنوبر را می‌توان به یک میلیون تومان فروخت و اگر کسی بتواند فقط ۱۰ تنه بفروشد، ۱۰ میلیون تومان رقم قابل توجهی است.

این روستایی تصریح کرد: تنه‌های درخت در یکی از کارخانه‌های اردبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کارخانه تامین درخت از خود استان به صرفه‌تر است، به همین دلیل روستاییان نیز راغب به فروش هستند.

یک راننده نیسان که چوب حمل می‌کند نیز در این خصوص، گفت: روستاییان حاضر به فروش درخت هستند و ما هم هیچ منع قانونی در حمل‌ونقل نداریم و تنها حمل و نقل درختان جنگلی منع قانونی دارد و این درختان به دلیل این‌که جنگلی نیستند منع قانونی نداشته و حمل می‌شوند.

وی یکی از کارخانه‌های اردبیل را مقصد تحویل درختان عنوان کرد و گفت: بخشی از تنه‌ها هم از استان خارج شده و به سایر مناطق ارسال می‌شود.منابع طبیعی نمی‌تواند در فروش درخت دخالت کند

اما در پاسخ به وضعیت بغرنج به وجود آمده و باب شدن قطع و فروش درختان در روستاها، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ما عملاً نمی‌توانیم دخالت کنیم.

شهامت هدایت با بیان این‌که وقتی کسی در باغ و مزرعه خود درختی می‌کارد، اختیاردار محصول خود است، در اظهارات قابل توجهی اضافه کرد: مثل اینکه کسی سیب زمینی بکارد که در این صورت اختیاردار محصول خودش است و ما نمی‌توانیم ایراد بگیریم.

وی تاکید کرد: قطع درختان فقط در بخش درختان جنگلی محدودیت قانونی دارد، اگر موردی در جاده‌ها مشاهده شود، خودرو متوقف و تمامی چوب حمل شده ثبت و ضبط می‌شود اما این‌که روستاییان درخت قطع کنند به حوزه کاری ما ارتباطی ندارد و جز منابع طبیعی محسوب نمی‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان معتقد است صنوبر یا بید جز درختان جنگلی نیست و در حوزه محدودیت‌های قطع درختان جنگلی هم قرار نمی‌گیرد.

وی همچنین با پذیرش انتقال بخشی از تنه‌ها به یکی از کارخانه‌های اردبیل گفت: این کارخانه از استان‌های دیگر نیز چوب خود را تأمین می‌کند.

 فقط قطع گونه درختی برای ما اهمیت دارد

هدایت به برخورد با برخی قاچاقچیان چوب اشاره و تاکید کرد: به صورت ۲۴ ساعته گشت زنی ما برقرار است و گاهی بار چوب قاچاق نیز ضبط می‌شود.

وی با بیان این‌که بخشی از چوب‌های قاچاق، در مسیر اردبیل به سایر استان‌ها انتقال داده می‌شود و بخشی نیز در خود استان مصرف می‌شود، تاکید کرد: به هیچ عنوان اجازه فروش و انتقال گونه‌های جنگلی را نمی‌دهیم.

هر چند سرنوشت چوب‌های ضبط شده نامشخص است، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، تصریح کرد: به جرات می‌توانم بگویم قطع گونه‌های جنگلی در استان نداریم و گونه‌های جنگلی استان به دلیل اینکه ارتفاع و قطر اندکی دارند، چندان مورد توجه قاچاقچیان نیستند.

به گفته هدایت حتی در صورتی که گونه جنگلی استانی دیگر قطع و حمل شده باشد، در داخل محدوده استان متوقف و بار آن ضبط می‌شود.

این اظهارات در حالی است که خلأ قانونی موجب شده تا روستاییان یکی از لطمات جبران ناپذیر به محیط زیست استان را تحمیل کنند.گونه بومی در خلا قانونی نابود می‌شود

مطابق اظهارات عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی، صنوبر یکی از گونه‌های بومی استان اردبیل است که قطع درختان آن می‌تواند این گونه را به نابودی بکشاند.

کیومرث سفیدی تصریح کرد: قیمت چوب، نازل‌ترین ارزش یک درخت محسوب می‌شود و تأثیر درختان در سالم سازی هوا، حفظ خاک و حفظ آب‌های زیرزمینی هیچ قیمت ریالی ندارد.


وی با بیان این‌که محدودیت قطع درختان در شمال کشور موجب شده تا قطع درخت و تامین چوب در اردبیل افزایش یابد، افزود: این در حالی است که صنوبر نیز مانند سایر گونه‌ها با بی‌احتیاطی و قطع مکرر نابود می‌شود و این در حالی است که این گونه، بومی استان است.

اکولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: در آینده نزدیک اثرات سو قطع درختان در روستاها بر روی محیط زیست قابل مشاهده خواهد بود و انتظار می‌رود نهادهای اجرایی ضوابط مناسبی برای ممانعت از تداوم این وضع تعریف کنند.

مهر نوشت، روزانه کمر تعداد قابل توجهی از درختان بی‌زبان در روستاهای اردبیل می‌شکند تا درآمدی برای یک روستایی و ماده اولیه‌ای برای یک کارخانه دار فراهم شود اما فعالان محیط زیست نگران عواقب بی‌بازگشت آن برای نسل‌های آینده هستند.