رییس شورای شهر تهران: ۳ اخطار ایمنی برای کلینیک سینا اطهر صادر شده بود

چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۲ | کد مطلب: ۲۸۴۰۳
رییس شورای شهر تهران: ۳ اخطار ایمنی برای کلینیک سینا اطهر صادر شده بود
اسکان نيوز: رییس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: حوادث اینچنین (آتش سوزی کلینیک سینا اطهر) ضرورت رعایت دستورالعمل های ایمنی در ساختمان ها، به ویژه ساختمان های قدیمی و نیز ساختمان هایی که مسکونی هستند و تغییر کاربری می دهند را به ما گوشزد می کند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: نکته قابل تامل درباره این ساختمان این است که در ۳ نوبت در سال‌های ۹۴، ۹۶، ۹۷ با موضوع ایمنی اخطار داده شده بود که آخرین اخطار در سال ۹۷ از بازرسی اماکن بود.

هاشمی ادامه داد: مالک ساختمان در سال ۹۸ اقدام‌هایی را در جهت ایمنی ساختمان انجام داده بود که یکی از آن‌ها نصب سیستم اطفا حریق بود که فعال نبود.
 
 هاشمی بعد از بازدید از این محل و جویاشدن علل حادثه و نیز زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی و امداد رسانی، گفت:  دیشب در ساعاتی که این اتفاق افتاد، در منزل بودم و صدای انفجار را شنیدم که بعد در اخبار اعلام کردند آتش سوزی مربوط به کلینیک بوده و متاسفانه تعدادی از هموطنان که برخی بیمار و برخی هم پرسنل خود این کلینیک بودند، جانشان را از دست دادند. 
 
هاشمی در ادامه گفت: آنطور که کارشناسان گفتند حریق از طبقات پایینی ساختمان شروع شده و از طریق راه پله به طبقات بالایی انتشار پیدا کرده است. 
 
هاشمی افزود: متاسفانه به رغم حساسیت فراوان آتش نشانی در الزامات و استاندادهای ایمنی در راه پله ها که عامل انتشار دود و آتش هستند، این موارد از سوی پیمانکاران و کارفرمایان رعایت نمی شود و معمولا با رابطه دنبال این هستند که این موضوع را حل کنند تا مجوز و پایان کار بگیرند.
 
رییس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: البته ساختمان این کلینیک از جمله ساختمان های قدیمی است و مشکل دیگری که ما داریم این است که در ساختمان های قدیمی الزامات و استانداردهای ایمنی رعایت نشده و مالکان خود را ملزم به این امر نمید انند حال آنکه در ساختمان های جدید التاسیس این الزامات رعایت می شود و اگر هم رعایت نشود مجوز و پایان کار به آنها داده نمی شود. 
 
هاشمی افزود: بر اساس اظهارات کارشناسان آتش نشانی که در محل حضور دارند، نیروهای آتش نشانی ظرف مدت 5 دقیقه در محل حاضر شدند و توانستند 20 نفر را نجات دهند، اما به علت انتشار دود و آتش به طبقات بالایی به همان دلایلی که ذکر شده عده ای از هموطنانمان نیز جان خود را از دست دادند. 
 
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید بررسی های میدانی دقیق تری شود ولی آنچه مسلم است در تهران تاب آوری نسبت به آتش کم است و ساختمان های قدیمی در شهر وجود دارد  که استانداردهای آتش نشانی در آن ها رعایت نمی شود، به ویژه ساختمان های قدیمی که کاربری مسکونی داشتند و امروز تغییر کاربری داده اند.