مخالف تغییر کاربری زمین‌های طاق بستان استعفا داده شد/ چرا وزیر میراث فرهنگی سکوت کرده؟

يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۱ | کد مطلب: ۲۸۳۳۹
مخالف تغییر کاربری زمین‌های طاق بستان استعفا داده شد/ چرا وزیر میراث فرهنگی سکوت کرده؟
اسکان نيوز- لیلا حسینی: براساس اخبار رسیده به پایگاه خبری اسکان نيوز، علیرضا برشاهی، معاون سازمان میراث فرهنگی کرمانشاه چهارشنبه گذشته استعفا کرد.

با توجه به عدم حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به دلیل ابتلا به کرونا در جلسه کمیسیون ماده 5 مورخ یکم تیرماه، برشاهی به عنوان معاونت این سازمان در جلسه حضور داشته و با موضوع تغییر کاربری زمین‌های اطراف طاق‌بستان برای احداث تله‌کابین مخالفت کرده است.

به گزارش اسکان نيوز، چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با احداث تله‌کابین مخالفت و اعلام کرده بود که هرگونه اقدامی باید براساس قوانین میراث فرهنگی
مونسان در تاریخ 18 اردیبهشت 98 گفته بود که یکی از موضوعات بسیار خوب که در طرح حمایت از مرمت و احیا بافت‌های تاریخی و فرهنگی به‌صورت قانون از سوی نمایندگان تصویب شد این است که اگر در بافت‌های فرهنگی تاریخی تخلفی انجام شود، به کمیسیون ماده 110 ارسال نمی‌شود تا برای آن جریمه تعیین شود بلکه حتما قلع‌وقمع می‌شود و با پرداخت جریمه مشکل حل نخواهد شد، این موضوع خیلی به صیانت از بافت‌ها و بناهای تاریخی کمک خواهد کرد.
انجام شود و هرگونه فعالیت عمرانی در این محدوده غیرقانونی بوده و قابلیت پیگیری در کمیسیون ماده 100 را دارد.

بیشتر بخوانید:

تائید میراث فرهنگی مجوزی برای احداث تله‌کابین نیست/ باید براساس قانون عمل شود

اما دلیل رفتارهای ضدونقیض سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه مشخص نیست و برخی مخالفت با این تغییر کاربری را دلیل استعفا برشاهی می‌دانند.

به گزارش اسکان نيوز، داوود حسنی با تحصیلات عمران سکاندار معاونت میراث فرهنگی استان کرمانشاه شده  و مشخص نیست که آیا وی تخصص و تجربه لازم برای فعالیت در عرصه میراث فرهنگی را دارد یا نه؟

گفتنی است که مونسان در تاریخ 18 اردیبهشت 98 و در گفت‌وگو با خبر20 شبکه 4 سیما  گفته بود که یکی از موضوعات بسیار خوب که در طرح حمایت از مرمت و احیا بافت‌های تاریخی و فرهنگی به‌صورت قانون از سوی نمایندگان تصویب شد این است که اگر در بافت‌های فرهنگی تاریخی تخلفی انجام شود، به کمیسیون ماده 110 ارسال نمی‌شود تا برای آن جریمه تعیین شود بلکه حتما قلع‌وقمع می‌شود و با پرداخت جریمه مشکل حل نخواهد شد، این موضوع خیلی به صیانت از بافت‌ها و بناهای تاریخی کمک خواهد کرد.

به گزارش اسکان نيوز، از زمان تشکیل وزارت میراث فرهنگی و حضور علی‌اصغر مونسان به عنوان وزیر تخریب‌‌ها در حوزه میراث فرهنگی ادامه داشته و مونسان در مورد این اتفاقات اقدام خاصی انجام نداده. دلیل سکوت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  در مورد تخریب میراث فرهنگی و انتسابات بدون مناسبت دراین حوزه چیست؟ آیا انتسابات بدون مناسبت و بدون سوابق حرفه‌ای در این حوزه بسیار مهم و تخصصی نیاز به بررسی و اعمال نظر تخصصی ندارد؟