صالیحه در آتش بی‌آبی می‌سوزد

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۲ | کد مطلب: ۲۸۳۲۲
صالیحه در آتش بی‌آبی می‌سوزد
اسکان نيوز:  بیست‌ویکم اردیبهشت ماه امسال دیوار تالاب صالحیه به دلیل بارش باران فرو ریخت و حجم قابل توجهی از آب خارج و از طریق زهکش مجاور به دشت‌های پایین منتقل شد. تالاب صالحیه که تنها تالاب استان البرز با وسعت ۲۰۰ هکتار است زیستگاه ۱۲۰ گونه پرنده بوده و طی یک سال اخیر برای حیات دوباره اش تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.

اما براساس ماده یک قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور، هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها شود، ممنوع و حفاظت و احیا تالاب‌ها از مصادیق حقوق عامه بوده و مرجع تشخیص تخریب و آلودگی غیرقابل جبران، سازمان حفاظت محیط زیست است؛ در نتیجه شکایتی در خصوص اثرات مخرب و غیرقابل جبران کانال زهکش بر تالاب صالحیه و تشدید پدیده گرد و غبار از سوی محیط زیست تنظیم و تقدیم دادستانی شهرستان نظرآباد شد.آخرین وضعیت تالاب صالحیه را از فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز را پیگیر شدیم که در ادامه می‌خوانید.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با تاکید بر اینکه کانال زهکش نیز به دستور دادستان نظرآباد مسدود شد و در حال حاضر آبی از تالاب به سمت زهکش نمی‌رود، گفت: زمانی که دیواره تالاب تخریب شد، حجم بالایی از آب تالاب تخلیه شده است.

حکیمی گفت: متأسفانه این اتفاق در زمانی رخ داد که به فصل کشاورزی و آبیاری مزارع برخورد کردیم و باید آب مورد نیاز این بخش‌ها تأمین می‌شد؛ به همین دلیل نتوانستیم آبگیری برای تالاب داشته باشیم.

وی افزود: از سویی دیگر آب تالاب را زمانی از دست دادیم که فصل بارندگی‌ها سپری شده بود و فرصتی برای آبگیری تالاب از این طریق نداشتیم، اما اکنون از سوی مسئولان شرکت آب منطقه‌ای استان البرز قول مساعد داده شده که با رهاسازی آب از یکی دو نقطه کار آبگیری تالاب صالحیه عملیاتی شود.

به گفته مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز به هنگام تخریب نقاطی از دیواره تالاب صالحیه، بخش زیادی از آب موجود در آن از طریق کانال زهکش خارج و به سمت اراضی خارج از استان هدایت شده بود.حکیمی اشاره کرد: اما وقتی کانال زهکش مسدود شد، آبی که درون کانال بود را به سمت اراضی جنوب زهکش که اراضی مستعد گرد و غبار بود، هدایت کردیم.

وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه حجم زیادی از آب تالاب صالحیه خارج شده و آبگیری مجددی نیز نداشته‌ایم، گفت: اکنون تالاب وضعیت خوبی ندارد، پیگیر این هستیم تا با رهاسازی آب از نقاطی این مشکل را حل کنیم.

مهر نوشت، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با تاکید بر این‌که اگر همین روند ادامه داشته باشد و راهکاری برای آبگیری تالاب صالحیه اتخاذ نشود در مورد ذخیره آبی آن به مشکل برخورد می‌کنیم، گفت: به همین دلیل فرمانداری نظرآباد و شرکت آب منطقه‌ای استان به دنبال راهکاری برای این موضوع هستند که امیدواریم هرچه زودتر این تصمیمات عملیاتی شود.