نقض حریم گنبد نمکی؛

پروژه پرورش میگو در حریم ژئو پارک قشم همچنان ادامه دارد

جمعه ۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۳ | کد مطلب: ۲۸۲۹۸
پروژه پرورش میگو در حریم ژئو پارک قشم همچنان ادامه دارد
اسکان نيوز: علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: با وجود پیگیری‌های زیاد در حوزه امور اراضی کشوری و یا تهیه مستندات و مدارک لازم برای توقف پروژه پرورش میگو در حریم ژئوپارک قشم؛ اما همچنان این فعالیت‌ها ادامه دارد و ژئوسایت گنبد نمکی قشم در معرض خطر قرار دارد.

وی افزود: به رغم اینکه تنها مدت کوتاهی فعالیت‌ها متوقف ماند اما هنوز نتوانستیم دستوری برای لغو ایجاد مزرعه پرورش میگو بگیریم. تمام مدارک ما مستند است و دادستان نیز تنها ۱۵ روز دستور توقف داد. ما قصد داریم اتمام حجت کنیم که اگر اتفاقی در سطح بین‌المللی افتاد و ژئوپارک قشم از فهرست یونسکو خارج شد، اعلام کنیم هر آنچه که در توان‌ما بوده انجام داده‌ایم اما گویا منافع شخصی چند سرمایه‌گذار بر منافع ملی ارجح است.

امری کاظمی گفت: وزارت میراث فرهنگی در این زمینه باید ورود کند چون گنبد نمکی قشم در فهرست میراث ملی و طبیعی نیز ثبت شده است این موضوع در کمیته ملی ثبت حریم آثار، به عنوان نقض حریم مطرح شد.

وی بیان کرد: پیش از این سازمان منطقه آزاد قصد داشت تا در همین محدوده ورود کند اما چون اعلام کردیم که اینجا جزو محدوده ژئوپارک قشم است، پروژه را اجرا نکرد این نشان می‌دهد که سازمان منطقه آزاد قشم اگرچه می‌توانست محل مناقشه را واگذار کند اما به دلیل اهمیت حفظ حریم ژئوپارک از آن دست کشید و تمکین کرد.
مرجع: مهر