هشدار دست جمعی به شهردار تهران

تذکر 6 عضو شورا به شهردار درخصوص پادگان 06

دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۸ | کد مطلب: ۲۸۲۲۷
تذکر 6 عضو شورا به شهردار درخصوص پادگان 06
به گزارش اسکان نيوز از همان ابتدا نگرانی هایی در خصوص بارگذاری‌های ارتش در زمین هایی که در اختیارش می ماند وجود داشت. خبر از ساخت هتل بود و برج های مسکونی که متراژ واحد های  آن حدود 250 متر مربع است و به نظر می رسد خرید این آپارتمان ها حتی در توان بالاترین مقام های ارتش هم نباشد. ساخت مرکز تجاری ،هتل و برج های مسکونی ویژه ،نشان می داد قرار است یک محدود ویژه دیگر در تهران ایجاد شود.

ناهید خداکرمی، عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره ساخت و سازهای احتمالی در این پادگان گفت: پادگان 06 و انتقال آن برای مردم شهر تهران اتفاق خجسته‌ای است اما برای بهسازی این منطقه که قرار است در دسترس عموم قرار بگیرد، باید بسیار هوشمندانه عمل شود. تاکید کردیم که تمام سازه‌‎های موجود در پادگان حفظ و بازسازی شود و اگر قرار است در 630 هزار متری که بارگذاری صورت بگیرد، باید پارک حفظ شود و ساختمان‌ها وصله ناجور در بوستان نباشند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اضافه کرد: حق ارتش بود که از زمینی که در اختیار دارد بهره‌برداری مورد نیاز را انجام دهد. البته در طراحی اولیه، حجم بارگذاری بسیار زیاد بود و اکنون میزان بارگذاری کاهش یافته است و از طرفی حجم بارگذاری تجاری نیز کاهش یافته و بیشتر بارگذاری در بخش‌های اداری و مسکونی صورت می‌گیرد. حتی حجم نفراتی که در ساختمان‌ها مستقر خواهند شد نیز کاهش یافته است و از 5 هزار نفر به بیش از 2 هزار نفر رسیده است.

این عضو شورای شهر تهران گفت: امیدواریم با تمهیداتی که انجام می‌شود و پیوست‌های ترافیکی و محیط‌زیستی پروژه پادگان 06 به گونه‌ای عمل شود که آزاری برای ساکنان منطقه ایجاد نشود و ایجاد این بوستان محلی برای آرامش اهالی منطقه بشود. به ویژه اینکه این بوستان از آنجا که نام ارتش را گرفته است، درون مایه‌ای نظامی داشته باشد تا نسل امروز و آینده با پیشینه نظامی آن آشنا شود.

 محمدجواد حق شناس نیز همان روزها  در تذکری از شهردار تهران خواست که جزییات این توافق را در اختیارش قرار دهد اما این درخواست بی پاسخ ماند . اوروز گذشته  در تذکری که به امضای 5 عضو دیگر شورای شهر تهران هم رسیده بود  ده نقد را به این توافق وارد دانسته از بی اطلاعی شورا از روند مذاکرات تا نبود مطالعات ترافیکی و اجتماعی.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ابتدای این تذکر اعتبار قانون فروش و انتقال پادگان ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها را به دلیل سپری شدن دوران اعتبار برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه و عدم تکرار مندرجات ماده 177 برنامه سوم و تبصره الحاقی بر آن در برنامه های پنج ساله پنجم و ششم مورد تردید دانست و گفت:‌ استناد کنندگان به این قانون ابتدا باید اعتبار آن را اثبات کنند، بررسی ها نشان می دهد نتایج حاصله از مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و تفاهم نامه های مربوط به این موضوع میان شهرداری و ارتش با «گزینه های مطلوب و ممکن» که می توانست در دستور کار قرار گیرد و تضمین کننده حداکثری حقوق شهر و شهروندان و مدیریت شهری از یک سو و منافع ارتش جمهوری اسلامی ایران از دیگر سو باشد، فاصله جدی وجود دارد.

به گفته حق شناس در مدت زمانی که پرونده واگذاری پادگان آموزشی 06 در دوره تصدی شهردار مطرح و در جریان بوده ، هیچ اطلاع رسانی یا استعلامی در خصوص روند مذاکرات و شرایط توافق توسط شهرداری و چگونگی پیگیری موضوع در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، به شورای اسلامی شهر تهران نرسیده و همه اقدامات راسا توسط شهرداری دنبال شده است.

حق شناس با اشاره به مکاتبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، با رییس شورای شهر تهران گفت :‌در این نامه  ضمن طرح موضوع صراحتا اعلام و درخواست شده که «با عنایت به وسعت و اهمیت پروژه و تاثیر قطعی آن بر ساختار فضایی شهر (خصوصا شمال شرق)، جمع بندی نظرات (شورای شهر) معطوف به ملاحظات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مترتب بر آن، جهت اتخاذ تصمیم در جلسه شورایعالی منعکس شود.»

فیلم:

طبعا انتظار طبیعی و قانونی این بوده است که شهردار نسبت به اخذ و پیگیری و اعمال نظرات شورا و کمیسیون های تخصصی آن حساس باشد. در صورتی که بررسی ها نشانگر آن است که نسبت به دغدغه ها، پیگیری ها و پیشنهادهای موردی مطرح شده نیز توجه کافی به عمل نیامده است.

این عضو شورای شهر تهران به پاسخ  منفی کمسیون شهرسازی به این استعلام اشاره کرده و گفت: به  دلیل تبعات نامطلوب این تصمیم گیری برای شهرمخالفت اعلام و از سوی کمیسیون شهرسازی درخواست می شود  کل پنجاه هکتار در اختیار شهر قرار گیرد و از بارگذاری های مذکور جلوگیری شود.

رونوشت نامه برای شهردار هم ارسال می شود. آنچه مسلم است شهرداری تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران توجهی به این مخالفت و هشدارها در انجام توافق و تصویب مصوبات مربوطه نداشته اند.

بر اساس مطالعات عارضه سنجی ترافیکی هرگونه بارگذاری در محدوده پادگان 06 حتی با اتخاذ همه تدابیر ممکن حائز اثرات نامطلوب و بعضا غیر قابل جبران بر ترافیک محورهای اطراف خصوصا محور پاسداران خواهد داشت.

این کمیته پیشنهاد کرده است برای انجام این کار از کمک های دولت، تامین زمین معوض از منابع دولتی یا شهرداری و یا انتقال حق توسعه بر سایر اراضی متعلق به ارتش و حتی مکاتبه با ستاد کل نیروهای مسلح به منظور مساعدت در این خصوص استفاده شود.

وزارت راه و شهرسازی طی مکاتبه ای با شهردار وقت اعلام می کند«هرگونه بارگذاری در این اراضی با توجه به عوارض ترافیکی ، وجود تراکم بالای مسکونی  و وجود آسیب پذیری بافت ارزشمند و تاریخی  بررسی و تبعات غیر قابل قبول اجرای طرح به طور کامل تشریح و درخواست مسکوت ماندن طرح مطرح شده است بر این خواسته تاکید مجدد می کند.

علیرغم نقد جدی به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، باید گفت مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری در این خصوص نیز شرط لازم و نه کافی برای انجام چنین توافقی میان شهرداری و ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده و اساس صدور مجوز انجام چنین توافقی بر عهده شورای شهر است، حال اینکه تاکنون هیچ مجوزی از طرف شورای شهر بدین منظور صادر نشده و اساسا چنین موضوعی از سوی شهرداری در شورا طرح نشده است.

 منافع شهر و شهروندان حکم می کند به گونه ای عمل شود که منجر به تفکیک و خرد شدن این میراث تاریخی و فرهنگی و طبیعی نشود تا از تبعات اجتماعی و ترافیکی و زیستی محیط جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آید. شورای شهر سمبل مردمسالاری از نوع مشارکتی آن است و اصلاح طلبان مدعی توجه به مردم، مشارکت مدنی و قانون مداری هستند. در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و در توافقنامه منعقده، ردپایی از نقطه نظرات شورای شهر تهران به عنوان نمایندگان شهروندان وجود ندارد و از ظرفیت های سازمان های مدنی و تخصصی نیز استفاده نشده است.

در سراسر مذاکرات و مصوبات و توافقات اشاره ای به بررسی های اجتماعی و فرهنگی، ترافیکی و زیست محیطی نشده است.

امضا کنندگان این تذکر  ( احمد مسجد جامعی ،علی اعطا ،حسن خلیل آبادی ،الهام فخاری ،حجت نظری و محمد جواد حق شناس ) در انتها سه  مطالبه و یک پرسش را مطرح می کنند.

به نظر می رسد در صورت وجود تبعات ترافیکی، زیست محیطی و فرهنگی و اجتماعی ناشی از اجرای این طرح که پیش بینی آن دور از ذهن نیست، باید این پرسش را مطرح کرد که آیا تبعات ترافیکی جمعیتی، زیست محیطی و فرهنگی اجتماعی اقدام فوق، با امتیازات به دست آمده از آن مبنی بر ایجاد بوستان 35 هکتاری و تعطیلی پادگان غلبه ندارد؟

ثانیا؛ در صورت اصرار به آزادسازی فضای پادگان 06 و تبدیل آن به فضای عمومی و بوستان شهری، انتظار می رود شهرداری با تجدید نظر در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از طریق ارایه پیشنهادات جایگزین توسط شهرداری تهران، راهکارهایی نظیر "انتقال حق توسعه در سایر املاک ارتش، ارایه زمین معوض از سوی شهرداری و یا دولت" دنبال شود. در همین راستا مناسب است پیشنهاد افزایش محدوده شهر تهران با مصوبه ای از شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و پرداخت حق و حقوق ارتش جمهوری اسلامی ایران در این اراضی دنبال شود. شایان ذکر است که این پیشنهاد پیشتر به حضور شهردار   تهران ارایه شده است.

ثالثا؛ در نهایت در صورت عدم امکان جهت اقدامات فوق الذکر، تجدید نظر جدی در میزان بارگذاری و همچنین کاربری های مترتب بر آن مطالبه می شود، به گونه ای که در سطح 15هکتاری سهم ارتش، غلبه با کاربری های فرهنگی و گردشگری باشد و نه کاربری های مسکونی و اداری.

 انتظار می رود بر اساس قوانین و مقررات، هرگونه تفاهم نامه منعقده در این زمینه، مورد تایید شورا قرار گیرد.