صدور حکم تخلیه ساختمان کانون پرورش فکری توسط شهرداری شیراز

دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶ | کد مطلب: ۲۸۲۲۲
صدور حکم تخلیه ساختمان کانون پرورش فکری توسط شهرداری شیراز
اسکان نيوز: مشکلات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس با مدیریت شهری شیراز تمامی ندارد، سال‌ها پیش که هنوز بحث تغییر ماهیت باغ ملی در میان نبود شهرداری منطقه با ساخت‌وساز در جنب ساختمان شماره ۱ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس وارد اختلاف با این مجموعه شد.

اکنون نیز پس از نامه‌نگاری و مکاتبات کانون پرورش فکری با شهرداری منطقه به نظر می‌رسد عزم شهرداری برای تخریب ساختمان شماره ۱ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شیراز جذم هست و تلاش‌های این کانون برای حفظ ساختمان نتیجه بخش نبوده است.شهرداری‌شیراز برای اجرا طرح، حکم قضائی دارد

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس ضمن اعلام این‌که شهرداری برای احیا باغ‌های محور عرفان ازجمله باغ جهان‌نما و باغ ملی قصد دارد ساختمان شماره ۱ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را تخریب کند، گفت: متاسفانه تاکنون تلاش‌های ما نتیجه بخش نبوده و از چندی پیش که این موضوع به اطلاع کانون رسانده شد ما نیز تلاش کردیم تا این موضوع به خوبی فیصله یابد اما اینک شهرداری‌شیراز حکم قضائی گرفته و اجازه تخلیه آن را دارد به همین دلیل به ما اعلام کرده است که این ساختمان را ترک کنیم.

زهرا افتخاری افزود: در ازای ساختمانی که نزدیک نیم قرن است قدمت دارد و از نخستین مراکز فرهنگی هنری کانون در شیراز به شمار می‌رود، شهرداری قول مساعد داد که ساختمانی به ما داده شود اما ساختمان‌هایی که شهرداری پیشنهاد داد درخور و شأن جایگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نبوده و ما نیز نپذیرفتیم که در چنین ساختمان‌هایی کودکان و نوجوانان آموزش ببینند.

وی با بیان این‌که شهرداری شیراز دارای فرهنگسرای های متعددی است که از امکانات بسیار خوبی برخوردارند و از نظر جذب مخاطب موفق نبوده است، افزود: شهرداری شیراز حتی حاضر نیست یکی از این فرهنگسراها را در ازای ساختمان فوق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اختصاص دهد.
 
پیشنهاد شهرداری؛ ساختمان خانه فرهنگ نرگس در بلوار جمهوری

افتخاری با بیان این‌که شهرداری ساختمان خانه فرهنگ نرگس را در بلوار جمهوری پیشنهاد کرده است گفت: این ساختمان مناسب مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیست زیرا فضای آن‌چنانی برای جایگزینی ندارد.

وی همچنین در خصوص بهانه شهرداری شیراز برای احیای باغات و بوستان‌های محور عرفان، اعلام کرد: شهرداری اعتقاد دارد که ساختمان شماره ۱ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منظر باغ ملی را مخدوش کرده است و به همین دلیل قصد دارد این ساختمان را تخریب کند در حالی که در همین نقطه ساختمان‌های دیگری هم قرار دارند که بلندمرتبه‌تر از ساختمان کانون پرورش فکری است.

افتخاری با بیان این‌که حکم تخلیه ساختمان به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رسیده است، عنوان کرد: موضوع را از طریق بخش حقوقی شهرداری شیراز پیگیری کردیم و در تلاشیم تا آنها را مجاب به حفظ این بنای با سابقه کنیم.

سال ۱۳۹۲ هم یکی دیگر از مراکز کانون تخریب شد

وی با بیان این‌که فرهنگوران، نویسندگان، شاعران و هنرمندان بسیاری وامدار کانون پرورش فکری هستند و اکنون زمان آن رسیده تا این سرمایه‌های کانون هم صدا، کانون را فریاد بکشند، اظهار کرد: کانون فارس فراموش نمی‌کند سال ۱۳۹۲ نیز یکی دیگر از قدیمی‌ترین مراکز فرهنگی هنری خود در میدان ولیعصر را به جهت ایجاد پل از دست داد تا اعضا و مربیانش همچنان در ساختمان‌هایی نه در خور، به فعالیت خود ادامه دهند و همچنان اندرخم گیرودار اداری تهیه‌ی زمینی باشد که علیرغم قول مساعد مسئولان هنوز به این اداره کل تحویل نشده است.

افتخاری گفت: روایت‌ها متعدد است؛ احداث پارکینگ، ساخت بنا تالار تئاتر یا احداث گذر عرفان! چه فرقی می‌کند؟ این‌که چه چیزی جای کانون را بگیرد دردی را دوا نمی‌کند و تفاوتی ندارد.

مدیرکل کانون پرورش فکری فارس تاکید کرد: در سالی که شیراز را پایتخت کتاب نامیدند و در انتخاب این پایتختی، کانون هم بی‌شک بی‌تأثیر نبوده، به جای توسعه و کمک به ماندگاری این مکان و ساختمانش، تلاش می‌شود برای تخریب، که این نه به معنای تخریب مکان که به معنای تخریب فرهنگ، هنر، ادب و تخریب روحیه همه کسانی است که دل در گرو آن دارند.

در حکمی که از سوی مقام قضائی ابلاغ شده است، یک هفته از تاریخ صدور لازم الاجراست اما به معنی طرح دعوا نیست.

مهر نوشت، چندی است که شورای شهر و شهرداری شیراز طرحی را دنبال می‌کنند که بخشی از آن به محور عرفان بویژه باغ ملی اختصاص دارد و در پی این هستند که آن را به مرکزی فرهنگی و هنری تغییر کاربری دهند.