هشدار در خصوص بروز فاجعه در سال تحصیلی جدید/ امکان رعایت فاصله اجتماعی در حمل و نقل عمومی نیست

يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۴ | کد مطلب: ۲۸۱۸۷
هشدار در خصوص بروز فاجعه در سال تحصیلی جدید/ امکان رعایت فاصله اجتماعی در حمل و نقل عمومی نیست
به گزارش اسکان نيوز، محسن هاشمی در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان این که با توجه به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا بر آغاز فعالیت همه فعالیتها در کشور، ضرورت مراقبت نسبت به بروز خطرات شیوع موج دوم کرونا در کشور بخصوص شهر تهران ضرورت دارد گفت: اجرای طرح ترافیک و بازگشایی مشاغل موجب افزایش استفاده از سیستم حمل ونقل عمومی در تهران شده است که این موضوع با آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاهها در نیمه شهریور ماه تشدید خواهد شد ومتاسفانه ظرفیت ناوگان حمل ونقل عمومی تهران بخصوص در زمینه اتوبوس و مترو بهیچ وجه پاسخگوی جابجایی حجم بالای مسافر با رعایت فاصله اجتماعی نیست.

وی ادامه داد: پیک مسافر مترو و اتوبوس تهران در سال گذشته به حدود دو ونیم میلیون نفر در روز رسید که اگر قرار باشد که فاصله اجتماعی در مترو و اتوبوس رعایت شود، حداقل باید سرفاصله یا هدوی ناوگان حمل و نقل عمومی تهران در ساعت پیک نصف شود که با توجه به عدم افزایش تعداد اتوبوس و واگن مترو در سالهای اخیر هنوز اقدامی برای آن صورت نگرفته است و وظیفه مدیریت شهری این است که هشدارهای لازم به مسئولان وافکار عمومی داده شود که از بروز بحران و فاجعه در سال تحصیلی جلوگیری گردد.

هاشمی اضافه کرد: مساله مهم دیگر شهروندان در ماههای اخیر جهش در قیمت خرید و اجاره منازل مسکونی است که موجب شده است تا بسیاری از مردم قادر به تمدید اجاره منزل نباشند یا توان خرید برای آپارتمان هدف خود را از دست بدهند.

البته شرایط کلی اقتصاد کشور و تحریمهای ظالمانه که موجب کاهش شدید ارزش پول ملی و جهش تورمی گردیده در قیمت خرید واجاره مسکن موثر است اما به نظر می رسد فقدان الگوی مشخصی برای توسعه و عرضه مسکن در تهران موجب شده است تا سفته بازی در ملک وافزایش بی رویه قیمت زمین خرید واجاره مسکن مناسب را از دسترس بسیاری از شهروندان خارج کند.

رییس شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای ایجاد تعادل در بازار مسکن و همچنین ساماندهی ترافیک وآلودگی هوا در تهران، تعریف پهنه،  بعنوان حمل ونقل ، وبارگذاری در حاشیه کردیدورهای پرظرفیت حمل ونقل عمومی و ایستگاههای مترو است.

به گفته هاشمی در گذشته برای تامین نقدینگی اداره شهر، بارگذاری های عمده در مناطق مرغوب شمال ومرکز شهر بصورت تجاری، اداری ومسکونی انجام می شده که هم خرید این املاک از دسترس بخش عمده جامعه خارج بوده و هم این بارگذاری موجب تشدید آلودگی هوا و ترافیک می شده است.

شهرداری باید در یک اقدام اصولی، در الگوی شهرسازی برای مدیریت عرضه وهمچنین ساماندهی ترافیک وآلودگی هوا تجدید نظر کرده و با تعریف پهنه T، هم مشکل عرضه و نقش قیمت زمین در مسکن را کاهش داده وهم منابع لازم برای توسعه سیستم حمل ونقل عمومی را فراهم کرده وهم آلودگی هوا وترافیک را کاهش دهد.

اگرچه بیش از یکسال است که این موضوع بعنوان یکی از راهبردهای مورد نظر شورا به شهرداری ابلاغ و پیگیری شده است اما در اینجا از رسانه ها وافکارعمومی می خواهم که اصلاح الگوی شهرسازی را برای ایجاد تعادل در بازار مسکن و اصلاح سیستم حمل ونقل شهری بعنوان یک مطالبه عمومی پیگیری کنند.

اقداماتی نظیر تشدید عوارض نوسازی خانه های خالی و تشویق وکاهش هزینه های ساخت وساز در مناطق ارزانتر نیز می تواند از اقدامات تکمیلی در این حوزه باشد