بلندترین روز سال در دامنه اسپبهد خورشید

چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۲ | کد مطلب: ۲۸۱۱۸
بلندترین روز سال در دامنه اسپبهد خورشید
احمد باوندسوادکوهی، مدیر بنیاد پژوهش‌های فرهنگ و تاریخ سوادکوه در گفت‌وگو با اسکان نيوز به اشاره به قواعد علم نجوم، گفت: همانطور که در علم نجوم شب یلدا به عنوان بلندترین شب سال شناخته شده، روز 31 خرداد هم به عنوان بلندترین روز سال در علم نجوم مطرح بوده و این روز یک دقیقه از دیگر روزهای سال بلندتر است.

 باوندسوادکوهی در ادامه افزود: بسیاری از هنرمندان، فعالان میراث فرهنگی، محیط زیست و ... چندین سال است که  در روز 31 خرداد در کنار غار اسپهب خورشید جمع می‌شوند تا بلندترین روز سال را گرامی بدارند و این فرهنگ را در بطن جامعه نهادینه کنند.
حضور هنرمندان، فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست در دامنه غار اسپهبد خورشید به مناسبت روز خورشید

به گفته مدیر بنیاد پژوهش‌های فرهنگ و تاریخ سوادکوه، ناگفته نماند که در برخی روایت‌ها  اول دی، روز خورشید است، چراکه در این روز شب کنار رفته و روزهای بلندتر می‌شود. اما از دیدگاهی دیگر طاق اسپهبد خورشید به واسطه شکل طاقی که دارد خورشید را تداعی می‌کند و از طرف دیگر نامش اسپهبد خورشید است که خاندان گیل‌گاووراه‌ها در این منطقه حکومت می‌کردند.
غار اسپهبد خورشید

باوندسوادکوهی با تاکید براین‌که مناسبت‌های اینچنینی باعث افزایش حساسیت مردم  برای حفظ محیط زیست و میراث باستانی می‌شود، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا روز خورشید را در تقویم به ثبت برسانیم. از طرف دیگر عناصر اربعه در همه فرهنگ‌ها و ادیان محترم و ارزشمند بوده‌اند.

به گزارش اسکان نيوز، خورشید به واسطه نور، عظمت و فایده‌ همیشه نزد اقوام هند، اروپایی و سامی مورد تعظیم، تکریم و حتی در مصر قدیم خداوند خورشید مورد پرستش بوده. در تاریخ کهن ایران نیز خورشید از اعتبار و اهمیت خاصی برخوردار بوده. در فقه اسلامی هم خورشید در زمره مطهرات و عنوان نودویکمین سوره قرآن ( الشمس) است.