حق دسترسی به رودخانه و جنگل درخواست حقوقی غیربومیان در مازندران

دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۷ | کد مطلب: ۲۸۰۹۷
حق دسترسی به رودخانه و جنگل درخواست حقوقی غیربومیان در مازندران
اسکان نيوز: غیربومیانی مازندرانی همیشه تمایل داشتند که در مناطق دارای چشم‌انداز زیبا از جنگل و دریا ملک خریداری کنند، اما حالا افزایش جمعیت در سال‌های اخیر و بلندمرتبه‌سازی و متراکم شدن ساختمان‌ها به‌ویژه در شهرهای ساحلی سبب شده  تا بخشی از این افراد چشم‌اندازشان به دریا را از دست بدهند. البته این مشکل در املاک دارای چشم‌انداز جنگلی کمتر رخ می دهد ولی در مورد رودخانه ها بویژه دسترسی داشتن به حاشیه آن دیده شده است.

به عنوان مثال در روزهای اخیر نامه‌ای اعتراضی از سوی ساکنان آپارتمانی در شهر سرخرود محمودآباد در میان دستگاه‌های شهری و شهرستانی دست‌به‌دست می‌شود که تمامی امضاکنندگان آن ساکنین غیر بومی هستند و شکایتشان هم ظاهرا پس از نتیجه نگرفتن در مراجع قضایی، به دستگاه‌های اجرایی و اداری رسیده است. 

ساکنان غیربومی ساختمان در این نامه به دلیل ساخت‌وساز انجام شده در مجاور آپارتمانشان شکایت برده‌اند و می‌گویند که بالکن ساختمان جدید، چشم‌اندازشان به دریا را کور کرده است. نکته جالب این که در این نامه ادعا شده است که فروشنده زمین قول داده بود با ساخت‌وساز در اطراف به چشم اندازشان بر دریا آسیبی نرسد.

البته در این نامه نسبت به عدم وجود پارکینگ نامناسب و محدود و پی ریزی غیر اصولی و موارد دیگری در ساختمان رقیب هم اشاره شده است ، ولی به نظر می رسد مشکل اصلی همان از دست دادن منظره دریاباشد.

براساس نسخه‌ای از این شکواییه، پس از بازدید از محل نزاع متوجه شدیم واحدهای مسکونی غیربومیان که ظاهرا برجی است که سال‌ها پیش ساخته شده به لحاظ مهندسی پشت به دریا هستند ولی هر یک بالکنی به عرض بیش از یک متر در قسمت پشتی دارند که چشم انداز دریا به آن‌ها می‌دهد.

مشکل این افراد زمانی شروع شد که خریدار زمین مجاور در حال ساخت بنایی در حدود ۱۰ طبقه است و برای طبقات هم بالکن هایی رو به دریا تعریف کرده است که دقیقا جلوی چشم انداز بالکن ساختمانشان را می‌گیرد.

چشم‌انداز دریا

حسینی یکی از ساکنان برجی که خواستار منظره دریا هستند علت اعتراض ساکنین برج را نسبت به ساخت برج مجاور عدم دید به دریا دانست و گفت: در صورت ساخته شدن برج مجاور دید طولی ساکنان برج کور می شود.

وی که ظاهرا مدیریت ساختمان را برعهده دارد، با بیان این‌که با ساخت برج جدید در مجاروت این برج تنها دید تونلی برای واحدهای پشتی باقی می‌ماند، افزود: طبق صحبت هایی که انجام گرفته بود، مالک زمین مجاور تعهد داده بود که زمین کناری را از ابتدا خیابان بسازد تا دید واحدهای این برج کور نشود.

حسینی با اظهار این که قول فروشنده در آن زمان اخلاقی بوده و مکتوب نشده است، گفت: مشکل دیگر این است که با ساخت برج جدید و از دست رفتن منظره دریا، قیمت واحدهای برج ما کاهش خواهد یافت و خرید و فروش آن به مشکل برمی خورد.

وی همچنین به پنجره غربی برخی از این واحدها نیز اشاره کرد و گفت: با ساختن برج جدید، پنجره واحدهای شمالی رو به دیوار باز خواهد شد.

هرگونه تعهدی را می‌پذیرم

پیمانکار ساختمان در حال ساخت که اتفاقا آپارتمان معترضان را نیز او ساخته، اظهار کرد: تمامی واحدهای مسکونی ساختمان مذکور در زمان ساخت به دلیل پشت به دریا بودن حدود یک چهارم ارزان تر از قیمت واحدهای روبه‌روی دریا فروخته شد که خریداران نیز کاملا در جریان قرار داشتند. 

وی افزود: برای واحدهای پشت به دریا بالکن های یک متری تعبیه شده است که در قرارداد های مابین ما و فروشنده نیز همان فضا ارائه شد. 

این پیمانکار با بیان این‌که تاکنون ساکنان هیچگونه مدرکی دال بر تعهد من و یا هر کسی دیگری مبنی بر عدم ساخت‌وساز زمین های کناری یا حتی ارتفاع ساخت و ساز ارائه نکرده‌اند، گفت: در صورت ارائه هرگونه تعهد قانونی بدون طرح شکایت پذیرا آن هستیم. 

سماجت در پیشبرد خواسته‌ها 

شهردار سرخرود  مشکل اصلی ساختمان قدیمی را نحوه معماری و ساخت آن دانست و گفت: این مساله که با ساختن برج جدید دید برخی از این واحد ها  به دریا  کور می‌شود و یا این‌که پنجره‌های غربی یکی از این واحدها با ساخته شدن برج به سمت دیوار باز خواهد شد  ریشه در معماری بد این ساختمان دارد.

محسن کبود فیروزجایی با بیان این‌که از نظر قانون شهرسازی مشکلی برای ساخت برج جدید وجود ندارد، افزود: مجوزهایی  که قرار است برای ساخت این برج صادر شود بر اساس قوانین راه و شهرسازی خواهد بود و تمام مراحل ساخت این برج همانند سایر ساخت‌وسازهای شهر با نظارت شهرداری انجام خواهد شد.

وی با بیان این‌که مساله مورد نظر باید در حوزه شهری سرخرود پیگیری و بررسی می‌شد، گفت: متاسفانه به دلیل ارتباطات گسترده افراد ساکن، اختلافات از سطح شهر سرخرود و حتی شهرستان محمودآباد فراتر رفته و وارد مراجع استانی شده است.

شهردار سرخرود تاکید کرد: برخی از خواسته‌ها که در حال حاضر مطرح می شود و تنها مربوط به این برج  و مسائل آن  نیست، نشان از این دارد که مدعیان آشنایی به اصول  و ضوابط شهرسازی ندارند و صرفا می خواهند به خواسته خود برسند.

فیروزجایی ادامه داد: برخی از این توقعات که جدیدا ایجاد شده  خارج از اصول و ضوابط شهرسازی است.

رجوع به دستگاه‌های اجرایی

گذشته از این‌که در موضوع مورد مناقشه اخیر حق با کدام طرف است که باید قوانین فنی پاسخگوی آن باشند، اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر عمدتا غیربومیان و در مواردی بومیان توانستند با ایجاد شبکه‌هایی در دستگاه‌های اجرایی مسیرهای همواری برای پیگیری خواسته‌های خود ایجاد کنند.

مثلا در مورد همین اختلاف دو واحد آپارتمانی که هر استانی از طریق شهرداری یا مراجع قضایی قابل حل و فصل است، در مازندران حتی به استانداری هم کشانده شده است.

البته در سال‌های اخیر بومیان مازندران جسته گریخته از بروز نوع جدیدی از دعاوی ملکی و غیرملکی با درگیر کردن دستگاه‌های اجرایی خبر  داده و احساس نگرانی کرده بودند و بررسی‌های خبرنگار ایرنا هم نشان می‌دهد که این‌گونه دعاوی که به جا مراجع قضایی یا پس از ناامیدی از مراجع قضایی راه دستگاه‌های اجرایی را در پیش می گیرد، رو به افزایش است.

مدیرکل دفتر فنی، اداره کل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل‌ونقل و ترافیک استانداری مازندران گفت: هر ساکنی اعم از غیربومی و بومی در محل سکونت خود دارای حقوقی است که قانون کاملا چهارچوب‌های آن را مشخص کرده است.

احمد توکلی افزود: در مورد موضوع سرخرود هم که حتی ساکنان توانستند درخواست خود را به استانداری مازندران ارجاع دهند، هنوز از سوی ساکنان مدارک قوی مبنی بر وجود تعهد بین آن‌ها و سازنده زمین کناری در مورد بالکن و منظره دریا ارائه نشده است.

وی با بیان این‌که تنها تعهداتی قابل پیگیری است که به صورت قانونی، مکتوب و رسمی تنظیم شده باشد، گفت: شخصا دستور دادم شهرداری سرخرود مساله مورد مناقشه را مورد بررسی قرار دهد و اطلاعات آن را نیز به من و رسانه‌ها ارائه کند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران در مورد دیگر تخلفات ادعا شده در نامه مذکور گفت: تخلفات نیز توسط بازرسان شهرداری بررسی و در صورت مشاهده با آن برخورد می‌شود اما برخورد با تخلفات امتیازی برای ساختمان‌های جهت طرح ادعا ایجاد نمی‌کند. 

توکلی کور شدن منظره دریا در صورتی که مسائل قانونی و نکات مهندسی شهرسازی توسط سازنده رعایت شود را یک زیاده خواهی عنوان کرد و افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر درخواست‌های غیربومیان در حوزه مسکن و راهسازی از دستگاه‌های اجرایی افزایش یافته و به یک رویه تبدیل شده است.

وی با بیان این‌که وظیفه نهادهای اجرا ارائه خدمات مساوی میان مردم بومی و غیربومی است، تصریح کرد: اما نباید تصور شود که خواست‌های برخی حتی بدون اسناد و توجه به قوانین خواستی بجا و قابل پیگیری است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران نیز با اشاره به این‌که نباید درخواست مذکور به سطح استان وارد می‌شد، افزود: این‌گونه مسائل باید در شهرستان و شهرداری و همچنین مراجع قضایی آن حل‌وفصل شود. 

تبعات سکونت از غیربومیان

توکلی مورد پیش آمده را یکی از پیامدهای اسکان غیربومیان در مازندران عنوان کرد و گفت: رفته رفته باید منتظر تمایلات و درخواست‌های بیشتری از آنان باشیم. 

وی فروش زمین و خانه به غیربومیان را یک اشتباه عنوان کرد و افزود: متاسفانه مازندران از گردشگرپذیری به سمت گردشگر مسکونی حرکت می‌کند که در آینده دامنگیر مردم استان خواهد شد. 

مدیرکل دفتر فنی استانداری با بیان این‌که در حال حاضر برخی از روستاهای مازندران کاملا در اختیار غیربومیان است، تاکید کرد: چالش‌های و مشکلات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی این مسئله به خود مردم محلی خسارت خواهد زد. 

ایرنا نوشت، وی با تاکید بر این‌که فروش خانه و زمین به غیربومیان از اختیارات حاکمیتی و استانی خارج است، افزود: حقوق مالکیت مساله‌ای شخصی است که فقط با فرهنگ سازی آن را مدیریت کرد.