سنگ قبرهای تاریخی که قربانی آرامگاه شخصی می‌شوند

يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۶ | کد مطلب: ۲۸۰۷۹
سنگ قبرهای تاریخی  که قربانی آرامگاه شخصی می‌شوند
اسکان نيوز: در جوار این آرامگاه در فاصله‌ چند متری از آرامگاه احمد نیریزی، اتاق کوچکی  با در آهنی قرار دارد که برخلاف موزه خوشنویسی که در نزدیکی آرامگاه، همیشه درهایش بسته است، درهای این آرامگاه باز است و امکان بازدید از درون آن وجود دارد. از قضا با وجود آن‌که با اداره میراث نیریز در یک محدوده قرار دارد اما در وضعیت نامناسبی بسر می‌برد. درون آرامگاه مملو از سنگ قبرهایی از دوره‌های مختلف با تاریخ‌های متنوع است که در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شوند. درو دیوار اتاق نیز سرتاسر یادگاری‌نویسی شده و چهره‌ای زشت و زننده دارد. با توجه به آن‌که این محدوده ثبت ملی شده است نیاز است تا میراث فرهنگی در حوزه ساماندهی محوطه ورود کند این درحالی است که مدیران میراث فرهنگی نی‌یز به این دلیل که این ملک یک آرامگاه‌ شخصی است، عنوان می‌کنند که  امکان ورود به آن و ساماندهی آن را ندارند.

به گفته، حمیدرضا هادی، مسئول میراث فرهنگی شهرستان نیریز،  آن‌جا یک آرامگاه شخصی است و ربطی به ما ندارد. ما سنگ قبرهایی که در محوطه آرامگاه احمد نیریزی و موزه بود را ساماندهی کرده‌ایم.

 حدود ۳۰ سنگ قبر متعلق به دوره‌های مختلف تاریخ در این آرامگاه وجود دارد که به حال خود رها شده‌ و ساماندهی نیافته‌‌اند.

هادی در این خصوص گفت: خاندان قطبی این سنگ قبرها را جمع‌آوری کرده و در این آرامگاه نگهداری می‌کند. هرچند این مقبره در کنار اداره کل نیریز قرار دارد اما به ما ربطی ندارد. البته سنگ قبرهایی که دارای ارزش تاریخی بودند و گاه به عنوان پل استفاده می‌شدند یا به حال خود رها شده‌بودند را ساماندهی کردیم.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان نیریز تاکید دارد: طی این مهم، ساماندهی بیش از ۳۰ سنگ قبر انجام شده است و این سنگ‌ها به زودی با تامین اعتبارات شناسنامه‌دار می‌شوند.

ایلنا نوشت، هادی درخصوص حفاری عمیقی که در آرامگاه کنار مقبره احمد نیریزی انجام شده نیز گفت: این حفره متعلق به سال‌ها پیش است که اصلا حفاری نیست بلکه یک قبر است که احتمالا به دلیل ریزش بارش شدید، زیرش خالی شده است.