بی توجهی به هشدارهای اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی و کنشگران فاجعه آفرید

350 هکتار از مراتع استان گلستان آلوده به "رادیوم" و "باریوم"/ دستور استاندار برای رسیدگی سریع و اتخاذ روش های سبز

دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۵ | کد مطلب: ۲۸۰۰۵
350 هکتار از مراتع استان گلستان آلوده به "رادیوم" و "باریوم"/ دستور استاندار برای رسیدگی سریع و اتخاذ روش های سبز
اسکان نيوز-الهه موسوی: کمتر از یکماه از نامه رسمی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان و اعلام خطر درباره احتمال شکستن دیواره پساب "کارخانه استحصال ید کانسار خزر" و "شورابه ید" و تاکیدها و اعتراض های متعددی که در سال های اخیر از سوی کنشگران و رسانه ها عنوان شده نگذشته که دیواره شکسته و 350 هکتار از مراتع اطراف را آلوده به "رادیوم" و"باریوم" کرده است. حالا شرکت کانسار خزر درصدد محکم کردن دیواره ها بر امده؛ اقدامی بسیار دیرهنگام که اگر زودتر شکل می گرفت باعث رخداد امروز نمی شد.

بحث تزریق پساب شرکت کانسار خزر به اعماق زمین، همان نقاطی که ید از آنجا استحصال می شود، نخستین بار در سال 1393 از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شد؛ اما این شرکت هر بار با بهانه ای نسبت به آن بی اعتنایی نشان داد و با فرار از صرف هزینه ها، به روش نادرست رهاسازی پسماند در "تالاب اینچه" ادامه داد. اگر روش پیشنهادی محیط زیست از همان ابتدا از سوی مدیران کانساز خزر مورد استفاده قرار می گرفت و در آنزمان اجرایی می شد قطعا چنین فاجعه ای برای مراتع استان پیش نمی آمد.  
 
نکته تاسف بارتر اینکه چنین اتفاقی پیش از این و در دو نقطه قبلا رخ داده بود؛ اما چون دایک ها را تقئیت کرده بودند نقطه شکسته به سرعت اصلاح شد. اما باز هم در کانسار خزر بر همان پاشنه پیشین چرخید و بالاخره رخداد فاجعه بار 350 هکتار از مراتع استان را آلوده کرد.

حالا شرکت فوق در حال ترمیم دیواره شکسته شده است؛ دیواره ای که به گفته آگاهان، از استحکام لازم برای نگه داشتن مابقی پسماند برخوردار نیست و هر لحظه ممکن است دوباره از نقطه ای دیگر بشکند و بقیه پسماندهای این شرکت را به دیگر مراتع و نیز اراضی کشاورزی اطراف آن که گندم و جو کاشته اند بکشاند.


 

قاطعیت استاندار با رویکرد محیط زیستی


استاندار گلستان در جلسه ای که ظهر دیروز پس از بازدید از آلودگی مراتع استان گلستان در اثر شکسته شدن دیواره پساب شرکت کانسار خزر در "محیط بانی آلاگل" تشکیل شد گفت: «ید یک ماده بسیار باارزشی است که همچنان حمایت استان از این صنعت وجود دارد؛ درست است که شما کار انتفاعی انجام می دهید؛ اما از نظر ملی این صنعت برای استان و کشور مهم است و من حمایت می کنم. اما در کنار اینها، محیط زیست برای ما مهم تر از این صنعت است و من بین "محیط زیست" و این صنعت، طبیعتا محیط زیست را انتخاب می کنم. چرا که طبق قانون اساسی ما باید حافظ آن باشیم و به نسل آینده تحویل بدهیم.»

هادی حق شناس خطاب به مدیران شرکت کانسار خزر و شورابه ید هشدار داد: «اگر روش ها اصلاح نشود و یکبار دیگر این دایک تخریب شود، این کارخانه برای همیشه متوقف خواهد شد. این یک اتفاق عجیبی بود که دایک پسماند بشکند. باید کاری کنید که تکرار نشود و روش های پسماندداری اصلاح شود.»

او در واکنش به ادعای مدیران شرکت فوق که از هزینه های روش های اصلاحی گلایه داشتند تاکید کرد:« هر چقدر هزینه داشته باشد از ارزش و اهمیت محیط زیست بیشتر نیست و طبیعی است که بین "سلامت مردم و محیط زیست" و "اقتصاد"، ما "سلامت مردم" و "محیط زیست" را انتخاب می کنیم.»

استاندار گلستان در پاسخ به درخواست مدیران کانسار خزر که خواهان خروج از "لیست صنایع آلاینده" سازمان حفاظت محیط زیست بودند گفت: «هنوز عملا کاری انجام نداده اید و یک لیتر از پسماندها نیز کم نشده است. 350 هکتار آب آلوده به مرتع رفته و سوال این است که من چگونه می توانم آنرا احیا کنم؟ شما بهتر از من می دانید که این اوضاع، قابل احیا نیست. عناصری مثل رادیوم موضوع ساده ای نیستند و باید به سرعت درباره این ها چاره اندیشی شود. قانون اساسی به صراحت درباره محیط زیست به تک تک ما تکلیف کرده و تردید در این باره وجود ندارد. هر زمان اقدامات اصلاحی عملی شد و تزریق انجام گرفت، از لیست صنایع آلاینده خارج می شوید.»

حق شناس در برابر برنامه های مدت داری که مدیران "شرکت کانسار خزر و شورابه ید" تاکید کرد که تمام این برنامه ها باید در کوتاه ترین زمان و با همراهی تمام دستگاه های انجام و تامین هزینه ها از سوی شرکت فوق انجام شود و این اقدامات، هر چقدر هزینه داشته باشد از ارزش و اهمیت محیط زیست بیشتر نیست.»

او در برابر پاسخ مدیرعامل کارخانه های استحصال ید که گفتند "جایی که شکاف برداشته را امروز ترمیم می کنیم و آب رفته را ظرف مدت یک هفته انتقال داده و به دریاچه برمی گردانیم" نیز تاکید کرد: «یک هفته زمان زیادی است و این کار باید به سرعت و در مدت کوتاه تری انجام شود. در برابر وضعیت پیش آمده چه برنامه ای دارید؟ باید به سرعت اقدام کنید و اگر این رخداد دوباره پیش بیاید کارخانه متوقف خواهد شد.»

استاندار گلستان تاکید کرد:« ید یک ماده بسیار با ارزشی است که همچنان حمایت استان از این صنعت وجود دارد؛ درست است که شما کار انتفاعی انجام می دهید؛ اما از نظر ملی این صنعت برای استان و کشور مهم است و من حمایت می کنم. اما در کنار اینها، محیط زیست برای ما مهم تر از این صنعت است و من بین "محیط زیست" و این صنعت، طبیعتا محیط زیست را انتخاب می کنم. چرا که طبق قانون اساسی ما باید حافظ آن باشیم و به نسل آینده تحویل بدهیم. طبیعتا این دو در کنار همدیگر قابل انجام است و می شود کاری کرد که هم چرخ صنعت بچرخد و هم محیط زیست حفظ شود.»
 

اقدام های لازم و اساسی


حق شناس در ادامه با تاکید بر اینکه محیط زیست استان، گام های بزرگی را در این رابطه برداشته است گفت: «برای این موضوع، راه حل تعیین کرده و راه حل تزریق را نیز پذیرفته است. اما این قضیه باید تسریع شود. چرا که امروز این دیواره شکسته شده و 350 هکتار از منابع طبیعی و مرتع ما در خطر است. ولی اگر رقم بیشتر می شد و مثلا به 3 هزار هکتار می رسید خسارت آن غیرقابل جبران می شد. اگرچه در سال گذشته در حین سیل همین اتفاقات کمابیش افتاد.»

او درباره راهکارهای لازم در وضعیت پیش آمده گفت:« دو سه کار باید انجام شود. اول اینکه باید زمان بندی را نصف کنید و به سرعت آب ها را پمپاژ کنید و آن را تزریق کنید.»

حق شناس تاکید کرد:« من آن 350 هکتار آلوده شده را مانند روز اول از شما می خواهم. من آن بوته ها را نه 3 سال دیگر که یکماه دیگر از شما می خواهم. از آقای قزل سوفلو مدیرکل منابع طبیعی استان نیز می خواهم پیگیری کنند. آب منطقه ای هر چقدر پمپ دارید بگذارید هزینه آنرا می دهیم تا بعد خود این صنعت پرداخت کند.»

استاندار گلستان افزود:« نکته بعد اینکه فردا نماینده های محیط زیست، منابع طبیعی، آب منطقه ای و فرمانداری بیایند و چک کنند که این کار انجام شده باشد. پمپ ها نصب شده باشد و آب ها در کوتاه ترین زمان ممکن برگردانده و مرتع احیا شود. همچنین راجع به انتقال خط که گفتند 9 کیلومتر آن انجام شده و 400 متر آن مانده است باید هر چه زودتر اقدام و انجام شود.»
 

قیمت محیط زیست بالاتر است


 استاندار گلستان تاکید کرد: «در اینکه این شرکت مقصر است تردیدی نیست و من تاکید می کنم که به هر ترتیب و با هر قیمتی ظرف دو سه روز آینده، باید شرایط به همان شرایط قبلی برگردانند. تنها چیزی که برای ما اهمیت ندارد قیمت این کار است؛ چرا که ارزش و اهمیت محیط زیست از همه چیز بالاتر است. به شدت نظارت می کنیم از زمینی که آلوده شده، رفع آلودگی بشود و باید ظرف مدت بسیار کوتاهی به شکل اول برگردد.»

حق شناس گفت: «من در این فاصله به "مرکز تحقیقات جهادکشاورزی گلستان" گفته ام کار تحقیقاتی بر روی این موضوع و روش های علمی و سریع رفع آلودگی آن، انجام دهند و منتظر نتایج مطالعات هستیم که اجرایی شود و اگر یکبار دیگر این اتفاق ها رخ بدهد کل کارخانه تعطیل است. ولی خط انتقال و تزریق را وقت می گذاریم که حتما عملی شود.»

استاندار گلستان در پاسخ به این پرسش خبرنگار اسکان که "بر اساس گفته های دامداران محلی که در زمستان، در منطقه مستقر هستند و دام های شان از مراتع اطراف استفاده می کنند، میزان سقط جنین انسانی و دامی در منطقه به شدت گسترش داشته و با افزایش فعالیت معدن و کارخانه ید، ارتباط معناداری یافته است" نیز گفت:« حتما به متولیان و مسوولان بهداشت منطقه، دستور رسیدگی و مطالعه در این باره را خواهم داد تا داده های علمی آن به دست بیاید.»