قدیمی‌ترین زورخانه شیراز شبانه تخلیه شد

دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹ | کد مطلب: ۲۸۰۰۲
قدیمی‌ترین زورخانه شیراز شبانه تخلیه شد
اسکان نيوز: علیرضا هوشمند، رئیس هیات ورزش‌های باستانی و پهلوانی شیراز دوشنبه ١٩ خرداد در یک کنفرانس خبری، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته فرهنگ پهلوانی، گفت: روز ١٧ شوال در تقویم کشور روز تولد ورزش پهلوانی نامگذاری شده و در آستانه این روز شاهد تلخ کامی اهالی ورزش شیراز با تخلیه قدیمی ترین زورخانه این شهر مواجه شدیم.

او زورخانه پولاد شیراز را شناسنامه ورزش زورخانه‌ای این شهر قلمداد و اضافه کرد: در حالی که عنوان شده بود که به دلیل قدمت، این زورخانه تغییر کاربردی داده نمی‌شود اما توسط یکی از خریداران که سه دانگ این ساختمان را خریداری کرده  است، تخلیه شده است.

رئیس هیات ورزش‌های باستانی و پهلوانی شیراز خاطرنشان کرد: اگر خروجی این جلسه این باشد که رگ غیرت یکی از این عزیزان در شیراز بجنبد و حرکتی برای این  زورخانه بزنند، می‌توان گفت هفته خوبی در پیش خواهیم داشت.

هوشمند خواستار اطلاع رسانی در خصوص اتفاق حادث شده برای این زورخانه شد و بیان کرد: هم‌اینک ٢٥ زورخانه فعال در شیراز داریم که حداقل سه شب در آنها فعالیت ورزش پهلوانی انجام می‌شود.

او با بیان این‌که اگر امروز اخلاق حلقه مفقوده جامعه است پس خانواده‌ها باید فرزندان خود را روانه زورخانه‌ها کنند، گفت: متاسفانه زورخانه را تنها محدود به فضای زورخانه‌ای کرده‌ایم در حالی‌که باید با کمک رسانه‌ها این ورزش پررنگ تر جلوه داده شود.

رئیس هیات ورزش‌های باستانی و پهلوانی شیراز با تاکید بر این‌که پشتوانه سازی ورزش را باید دنبال کنیم و هیچ ارگانی جز آموزش و پرورش نمی‌تواند در این باره به ما کمک کند، یادآور شد: نخستین دبستان زورخانه‌ای کشور در شیراز راه‌اندازی شده و امید است در بحث متوسطه هم، آموزش و پرورش را درگیر این مهم کنیم.

هوشمند ادامه داد: در اکثر دنیا منشور ورزشی داریم که در شیراز نیز پهلوان زاده سید فخرالدین اژدری خواه اقدام به ارسال منشور پهلوانی به دو زبان به سازمان یونسکو ارسال کرده و افتخاری دیگر به مجموعه افتخارات ورزش پهلوانی فارس افزوده است.

ایسنا نوشت، رئیس هیات ورزش‌های باستانی و پهلوانی شیراز تاکید کرد: امروز مادران ما باید این ورزش را ببینند و اخلاق را مشاهده و لذت این ورزش را درک کنند و اجازه دهند فرزندان خود پا به گود زورخانه بگذارند.