فیسبوک: مثل توییتر با سخنان ترامپ برخورد نمی‌کنیم

شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۷ | کد مطلب: ۲۷۸۱۹
فیسبوک: مثل توییتر با سخنان ترامپ برخورد نمی‌کنیم
بخش های مهم خبر
  • مارک زاکربرگ، رئیس فیسبوک می‌گوید به آزادی بیان متعهد است و مانند توییتر دست به اقدامی درباره اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در شبکه‌های اجتماعی نمی‌زند.
اسکان نيوز: توییتر برای اولین بار یکی از توییت‌های ترامپ را به دلیل "ستایش خشونت" پنهان کرده است. توییتر می‌گوید به استناد مقرراتش دست به این کار زده است.

همین توییت در فیسبوک هم منتشر شده و کاربران می‌توانند آن را ببینند. فیسبوک نیز مقررات مشخصی در باره دعوت یا ترغیب به خشونت دارد اما بر خلاف توییتر، دست به اقدامی نزده است.

در بخشی از توییت مورد اشاره ترامپ در مورد ناآرامی‌ها در مینیاپولیس بر سر قتل یک مرد غیرمسلح سیاهپوست نوشته بود "وقتی غارت‎ها شروع شود، تیراندازی هم آغاز می‌شود."

توییتر گفت این توییت به دلیل "زمینه تاریخی" آن مقررات را "نقض کرده" و این خطر را دارد که امروزه "الهام‌بخش اقدامات مشابهی" شود.

منظور از "زمینه تاریخی"، وقایع اواخر سال‌های دهه شصت میلادی است که رئیس پلیس وقت میامی با عبارت "وقتی غارت شروع می‌شود، تیراندازی هم شروع می‌شود" مقررات خشونت‌باری را در محله های سیاهپوست‌نشین به اجرا گذاشت.

این پست فیسبوکی ترامپ تا امروز شنبه ۳۰ مه بیش از ۶۷ هزار بار توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده و بیش از ۲۰۰ هزار بار لایک شده است. همین پست در اینستاگرام هم به اشتراک گذاشته شده که ۴۵۸ هزار بار لایک شده است.

مارک زاکربرگ گفته است "بر خلاف توییتر، ما سیاستی برای زدن برچسب هشدار در مقابل پست‌هایی نداریم که ممکن است باعث بروز خشونت شوند چون ما معتقدیم اگر متنی باعث خشونت شود، باید بدون توجه به اینکه دارای ارزش خبری است، حتی اگر آن متن از یک سیاستمدار باشد، حذف شود. "

روزنامه گاردین نوشته که موسس فیسبوک از ترامپ انتقاد کرده و گفته است با اظهارات "تفرقه‌ اندازنه و تحریک آمیز" رئیس‌جمهوری آمریکا مخالف است اما بر این باور است که "مردم باید قادر باشند به چشم خود ببینند چون در نهایت پاسخگویی برای افراد در قدرت فقط وقتی اتفاق می‌افتد که سخنان آنها موشکافی و بررسی شود."

 ترامپ، روز پنجشنبه یک فرمان اجرایی برای محدود کردن شرکت‌های شبکه اجتماعی امضا کرد. ترامپ مدعی است شماری از شبکه‌های اجتماعی برای خاموش کردن صدای محافظه کاران تلاش می‌کنند.