T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> با تلاش فعالان محیط زیست ورود به دریاچه گهر تا اطلاع ثانوی ممنوع شد - اسکان نيوز
یک موفقیت برای کنشگری مدنی محیط زیستی کشور

با تلاش فعالان محیط زیست ورود به دریاچه گهر تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۵ | کد مطلب: ۲۷۶۲۷
با تلاش فعالان محیط زیست ورود به دریاچه گهر تا اطلاع ثانوی ممنوع شد
به گزارش اسکان نيوز، به دنبال درخواست و مطالبه کنشگران محیط زیست لرستان که طی چند هفته گذشته در قالب نامه ای به استاندار ارائه شد، ورود به دریاچه گهر در محدوده "منطقه حفاظت شده اشترانکوه ممنوع شد.

احسان پارسا فعال محیط زیست لرستان در اینباره به اسکان گفت : درست هفته گذشته بود که به رغم هشدارهای بهداشتی و زیست محیطی فعالان اجتماعی و زیست محیطی استان لرستان در مصوبه ای عجیب از سوی مسئولین مربوطه تاریخ اول خرداد ماه را به عنوان روز بازگشایی و قُرُق شکنی "منطقه حفاظت شده اشترانکوه" اعلام کردند و عملآ فرش قرمز  ویرانگر و کشنده خود را پیش پای گردشگران پهن کردند؛ گویی هشدارهای فعالان محیط زیست و تشکل های مردم نهاد را درباره ضرورت رعایت قواعد این منطقه به سخره گرفتند.

او افزود:اما قصه به همین جا ختم نشد. فعالان محیط زیست  لرستان  دست از تلاش برنداشته و با رایزنی و مراوده مستمر و ارسال نامه ای خطاب به استاندار محترم و رونوشت به دیگر مسوولان و کنشگران، فعل خواستن را صرف کردند و امروز به رغم مقاومت برخی مسئولین و مدیران استانی در نهایت خواست منطقی و قانونی آنان به بار نشست تا نمونه ای  باشد از رفتارهای معقول و سبز مدنی بدون کمترین آسیب و فرسایش انسانی و اجتماعی.

پارسا با تاکید بر  اهمیت استمرار در مطالبه گری مدنی از سوی فعالان محیط زیست درباره محتوای نامه فعالان محیط زیست لرستان خطاب به استاندار گفت:در این نامه از جناب آقای دکتر خادمی  درخواست کردیم باعنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری واصل پنجاهم قانون اساسی که حفظ و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی را وظیفه شرعی و ملی عنوان نموده اند و ما امضا کنندگان نامه نیز این وظیفه را در راستای حفاظت از سرمایه های طبیعی لرستان به ویژه منطقه حفاظت شده اشترانکوه و دریاچه گهر واجب می دانیم ما را یاری کنند.
 
پارسا همچنین با یادآوری اینکه طی ۱۰ سال اخیر شاهد روند تخریب این منطقه به عنوان یک سرمایه بی بدیل هستیم گفت : متاسفانه تاکنون هیچ برنامه مدون و جامعی از طرف مسولین امر جهت کاهش آسیب ها مالحظه نشده است بلکه شرایط هرسال بدتر از سال قبل شده تا جایی که در  حال از دست دادن دریاچه گهر هستیم.  کارشناسان عمر آنرا با این روند تخریب کمتر از بیست سال برآورد کرده اند.

این کنشگر محیط زیست لرستان تاکید کرد: عوامل تهدید منطقه که در نامه به استاندار به آن اشاره شده طبق نظر کارشناسان به شرح زیر است: ۱- وجود جاده غیر قانونی مور زرین- تاپله که درمنطقه حفاظت شده بنام جاده عشایری کشیده شده وسازمان محیط زیست هیچگونه پاسگاهی در این منطقه ندارد. به همین منظور ورود گردشگران ، علف چینان و بعضا شکارچیان از این خلاء سوء استفاده می کنند.  

۲-ساختن سوئیت های غیر قانونی تحت عنوان محیط بانی در 10متری دریاچه گهر درسال 1397علیرغم تذکرات داده  
شده و دستور دادستان وقت وهمچنین ممنوعیت ساخت و ساز در حریم 150متری دریاچه ها و تالابها طبق "قانون حفاظت وبهسازی محیط زیست"؛
3 -هجوم گردشگران بیش از ظرفیت منطقه در فصل تابستان به ویژه 15و14 خرداد که زودتر از موعد قانونی است با  
توجه به شیوع کرونا در سال جاری و خطر گسترش ویروس در صورت بازگشایی بنا به نامه کارشناسی شبکه بهداشت به فرمانداری شهرستان دورود.  
4-عدم اجرای طرح آبخیزداری به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و ورود گل و لای به دریاچه از سوی دستگاه متولی.  
5 -برگزاری اردوهای تابستانی و قرق منطقه با حضور جمعیت زیاد که باعث تولید زباله و آلودگی می شود.  
6 -عدم مدیریت واحد و هماهنگ میان دستگاه های متولی در فصل گردشگری.
 
پارسا درباره راهکارهای عنوان شده از سوی فعالان محیط زیست برای کاهش آسیب ها که در نامه عنوان شده نیز گفت: به جریان انداختن پرونده ثبت جهانی "دریاچه گهر" پیرو دستور استاندار محترم به سازمان برنامه و بودجه استان در سال 1397 که تاکنون بلاتکلیف مانده؛ ممنوعیت ورود گرشگران به مدت سه سال در راستای احیا و تنفس طبیعت همزمان با اجرای طرح های پژوهشی زیست محیطی - منابع طبیعی و گردشگری و پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در منطقه و کشور ؛ احداث پاسگاه محیط بانی در ابتدای جاده مور زرین) خلیل خان( الیگودرز و جلوگیری از ورود وسایل نقلیه و صدور کارت تردد جهت عشایر فصلی؛ اجرای طرح آبخیز داری و نهال کاری درارتفاعات مشرف به دریاچه گهر با توجه به اعلام آمادگی اداره منابع طبیعی؛ جلوگیری از ورود زود هنگام و خروج دیرهنگام عشایر به منطقه بر اساس تقویم قانونی سازمان محیط زیست.
 
او تاکید کرد که این نامه که به امضا آقایان اسدی نایب دبیر شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی لرستان،
حمید رضا کاویانی چگنی نماینده سمن ها در کارگروه آمایش سازمان برنامه لرستان، احسان پارسا عضو شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی لرستان و جمعی از انجمن ها و فعالان محیط زیست استان لرستان رسید پس از ۲۰ روز نتیجه داد و ورود به محدوده دریاچه گهر و منطقه حفاظت شده اشترانکوه ممنوع شد.

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
با سلام‌.بنده خودم طرفدار و فعال محیط زیستی هستم و بخشی از حرفهای شما از جمله تولید زباله و ... رو کاملا موافقم.

ولی بستن دریاچه و جلوگیری از ورود به آن کار درستی نیست چون انسان به نفس کشیدن و استفاده از این گوهر ارزشمند نیاز داره به جای بستن دریاچه بهتر است بلکه فرهنگ استفاده از آن تقویت شود. چرا که تا ابد نمی شود دریاچه را بست. ولی با اصلاح فرهنگ موضوع حل می شود