حفظ بافت واجد ارزش هدف تشکیل شهرداری بافت مرکزی است

چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۰ | کد مطلب: ۲۷۵۲۸
حفظ بافت واجد ارزش هدف تشکیل شهرداری بافت مرکزی است
اسکان نيوز: نرگس نوراله‌زاده، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورا با محوریت «بررسی محدوده پیشنهادی مشاور در خصوص محدوده شهرداری بافت مرکزی همدان» با حضور اعضا کمیسیون، مدیرکل میراث فرهنگی استان، مدیران شهرداری و کارشناسان از طریق ویدئوکنفرانس، اظهار کرد: اهداف مطالعات این طرح بر این است تا احیا، بازسازی و بهسازی بافت تاریخی صورت گیرد.

وی با تاکید بر این‌که باید نامگذاری شهرداری بافت مرکزی یا تاریخی شهر متناسب با آن باشد، گفت: نحوه اجرا و تعیین محدوده بافت مرکزی از ضروریات محسوب می‌شود.

نوراله‌زاده اضافه کرد: حفظ ارزش‌های هویتی معماری و بافت واجد ارزش هدف شورا از تشکیل شهرداری جدید است و باید محدوده پیشنهادی نیز با این هدف هماهنگ و باعث انسجام بیشتر مدیریت در این بافت‌ها و محدوده‌ها شود.

 ضرورت راه‌اندازی شهرداری منطقه 5 برای مدیریت واحد بافت تاریخی

رئیس شورای شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت توجه به بافت‌های واجد ارزش شهر و احیای این بافت‌ها، گفت: احیا و مرمت بافت‌های واجد ارزش، همکاری و تعامل مدیریت‌شهری و سازمان میراث فرهنگی را می‌طلبد.

کامران گردان افزود: در حال حاضر تعامل و همکاری خوبی بین سازمان میراث فرهنگی استان و شورا و شهرداری همدان برقرار است که این امر موجب انجام برخی از امور و پیشرفت آن در حوزه بافت‌های تاریخی و مرکزی شهر شده است.

وی افزود: در صورت تشکیل و راه‌اندازی شهرداری منطقه ۵ برای بافت‌های واجد ارزش و تاریخی می‌توان بخشی از کارهای این حوزه که در ۴ منطقه تقسیم شده است را با مدیریت واحد در بافت مرکزی شهر، اداره کرد.

 تاکید بر انطباق ضوابط مشاور طرح شهرداری با مشاور میراث

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز اظهار کرد: لازم است محدوده بافت مرکزی یا شهرداری منطقه 5، تعیین و مشخص شود.

سیدمسعود عسگریان با تاکید بر اینکه باید ضوابط طرح شهرداری بافت مرکزی شهر توسط مشاور تهیه شود، افزود: ضوابط تهیه شده این مشاور باید با طرح مشاور میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان انطباق داده شده شود تا موازی‌کاری صورت نگیرد.

ضرورت توجه به پیوست فرهنگی برای ایجاد شهرداری بافت

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان نیز با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی همدان، گفت: توجه به پیوست‌های فرهنگی و تاریخی شهر باید مد نظر قرار گیرد، همچنین طرح‌هایی که شکل می‌گیرد جامع و کامل تدوین شود تا مباحث میراثی آن نیز مورد توجه واقع شود.

اکبر کاوسی‌امید با تاکید بر این‌که برای پیشبرد اهداف باید محدوده طرح نیز مشخص شود، افزود: اگر مردم اطلاعاتی در خصوص طرح و فعالیت شهرداری منطقه ۵ داشته باشند، مشارکت آنها با شهرداری و میراث افزایش می‌یابد و درنتیجه این طرح، زودتر عملیاتی می‌شود.

وی با ارائه پیشنهادی که برای کم نقص شدن طرح، کار با تومأنینه خاصی پیگیری شود، اظهار کرد: تهیه پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

حفظ بناهای واجد ارزش نیارمند مدیریت واحدی است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان هم با بیان این‌که باید مدیریت واحدی برای بافت تاریخی و بناهای واجد ارزش شهر داشته باشیم، گفت: با توجه به شرایط ویژه شهر همدان، بافت قدیمی شهر در 4 منطقه شهرداری قرار گرفته است و در حال حاضر بر اساس ۴ دیدگاه مختلف اداره می‌شود.

رضوان سلماسی در این زمینه، افزود: اگر فقط قسمتی از این بافت به عنوان شهرداری منطقه جدید در نظر گرفته شود، باید شاهد ۵ نگاه مدیریتی بر بافت ارزشمند خود باشیم؛ این درحالیست که ضوابط میراث تغییری نداشته و تأثیری هم در برنامه‌ریزی شهرداری‌ها نخواهد داشت.

وی ادامه داد: این درحالیست که اگر تمامی بافت ارزشمند شهر و همچنین تک بناها یا محله‌ها به صورت متمرکز برنامه‌ریزی شود، نه تنها یک نگاه مدیریتی بر آن حاکم است و به صورت یکپارچه اداره می‌شود؛ بلکه می‌توانیم مانند برخی شهرهای تاریخی از جمله یزد با برنامه‌ریزی دقیق و در راستای توریست‌پذیری بیشتر شهر همدان اقدام کنیم.

سلماسی اظهار کرد: همچنین با مدیریت واحد در ارتباط با قوانین میراث فرهنگی، برنامه‌ریزی بیشتری صورت بپذیرد و این مهم، موجب پیشرفت روند کارها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قدمت شهر همدان و آثار واجد ارزش آن بسیار زیاد است، گفت: به‌رغم اینکه تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌گونه که شایسته است، از این ظرفیت ارزشمند در راستای معرفی شهر همدان به دنیا و حتی به سایر هموطنان‌ در دیگر شهرها استفاده کنیم؛ توجه به این امر می‌تواند در رشد اقتصادی شهر و ایجاد اشتغال پایدار هم بسیار حائز اهمیت است.

 راه‌اندازی شهرداری بافت برای رسیدن به مدیریت مردم‌محوری

مسئول پیگیری منطقه 5 شهرداری همدان در پایان جلسه با اشاره به پیگیری‌های این بخش برای راه‌اندازی این شهرداری از وزارت کشور، اظهار کرد: با راه‌اندازی این شهرداری، اقدامات بالادستی در حوزه بافت واجد ارزش به سمت یک مدیریت مردم‌محوری، سوق داده می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان،  حمیدرضا طبی‌مسرور معتقد است، تعامل بین دستگاه‌ها و کارشناسان، اساتید و متفکران علم شهرسازی و معماری و همچنین سیاست‌های شهرداری و استان در کنار مدیریت درآمدی و اقتصادی همزمان با پرداختن به رویکرد گردشگری می‌تواند موفقیت در راه‌اندازی شهرداری مرکزی را رقم بزند.