به احترام زمین و حیات مان در سیاره

چراغ های اضافی را یک ساعت خاموش کنیم !

شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۹ | کد مطلب: ۲۶۵۰۲
چراغ های اضافی را یک ساعت خاموش کنیم !
اسکان نيوز: اگر چه این روزها همراه با شیوع کرونا و اخبار تلخ مرگ ومیرها و بیماری ها در سراسر جهان، توقف تقریبا کامل فعالیت کارخانه ها و رفت وآمد خودروها و هواپیماها و دیگر فعالیت های انسانی از جمله گردشگری، خبر از کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای و کندشدن روند تغییر اقلیم می دهد اما به قول "سونیا شولتسه" وزیر محیط زیست آلمان، « کاهش موقتی انتشار گاز‌های زیانبار را نباید با دستاوردی بلندمدت در حفظ محیط زیست اشتباه گرفت.» نکته ای که مدیر اداره فدرال محیط زیست آلمان نیز بر آن تاکید کرده و گفته است که « بعد از اتمام این شرایط، بحران تولید و انتشار گازهای گلخانه ای باز هم برخواهد گشت.»

کارشناسان بسیاری در سراسر زمین، به جهانیان نسبت به این موضوع هشدار داده اند؛ یکی دیگر از کارشناسان اداره فدرال محیط زیست آلمان در این رابطه گفته است که « با نگاهی به بحران اقتصادی دوران پساکرونا می‌توان فهمید که بعد از رفع این بحران، انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل نیاز به جبران زیان‌ها، ممکن است حتی شدیدتر هم بشود.»

همچنین مارسل فراتسشر، رئیس مؤسسه پژوهش‌های اقتصادی آلمان در برلین، در گفت‌وگو با "دویچلندفونک" تاکید کرده که « چینی‌ها به ‌تدریج شروع به ازسرگیری تولید کرده‌اند و ما امیدواریم اروپا که حدودا دو ماه از چین در ابتلا به کرونا عقب است وضعش از چین بدتر نشود.»

این موضوع را "آژانس فضایی اروپا" با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، ثابت کرده است. بر اساس این تصاویر که در ۱۹ مارس گرفته شده، انتشار گاز دی‌اکسید نیتروژن که در چین در دوران قرنطینه، کاهش یافته بود باز هم در این کشور روند صعودی به خود گرفته است.

یک ساعت برای زمین

"برنامه ساعت زمین" رویدادی جهانی است که همه ساله در آخرین شنبه ماه مارس در بسیاری از کشورها اجرا شده و جهانیان با خاموش کردن چراغ ها و دیگر دستگاه های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت، به همه یادآوری می کنند که وضعیت زمین بحرانی است و برای مقابله با تغییرات اقلیمی باید مصرف انرژی را بسیار با حساسیت و همراه با صرفه جویی مدیریت کرد.

برای چندین دهه، مقابله با آثار تغییرات اقلیمی از نگرانی های جدی فعالان محیط زیست در سراسر جهان بود و اختصاص ساعتی مشخص در یک روز خاص از سال، به عنوان نمادی برای آگاه سازی و اطلاع ‌رسانی درباره ی تغییرات اقلیمی، اقدام موثر و بی ‌سابقه‌ ای است که با اقبال جهانی نیز رو به ‌رو شده است.

در رویداد جهانی "ساعت زمین" که از سوی صندوق جهانی طبیعت World Wide Fund for Nature سازماندهی می شود، خانواده‌ها و صاحبان کسب و کار و حتی شهرداری ها و دیگر سازمان های اجرایی بخش دولتی و خصوصی، با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت مشارکت می کنند.

نخستین بار برنامه "ساعت زمین" از سوی روزنامه "سیدنی مورنینگ هرالد" در سال ۲۰۰۷، زمانی مطرح شد که ۲٫۲ میلیون نفر از ساکنان سیدنی، اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند؛ پس از آن، بسیاری از دیگر شهرهای جهان، اجرای این برنامه را در پیش گرفتند.

چند ماه بعد، وقتی کنشگران محیط زیست استرالیا به دنبال قانع کردن ساکنان دیگر شهرهی این کشور برای مشارکت در "برنامه ساعت زمین" بودند، مسئولان شهر تورنتو در کانادا برای حضور در این حرکت جهانی، اعلام کردند که به این جنبش می پیوندند؛ بدین ترتیب در فاصله ‌ای کوتاه به این حرکت، ۳۷۱ شهر از ۳۵ کشور از تمامی نقاط جهان به این جنبش جهانی برای نجات زمین پیوستند.

ساعت زمین در ایران

در ایران، اگر چه فعالان و دوستداران محیط زیست از همان سال های نخست شکل گیری این برنامه خود به طور فردی و یا با سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، در ابعادی کوچک، این برنامه را اجرا می کردند؛ اما اجرای رسمی برنامه "ساعت زمین" نخستین بار در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران رخ داد.

پس از آن هر سال این برنامه ابعاد بزرگ تری به خود گرفت و در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرها و سازه‌های معروف ایران به این حرکت ملحق شدند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و برج ساعت میدان شهرداری رشت نیز چراغ‌های خود را خاموش کردند.

سومین سال اجرای "برنامه ساعت زمین" در ایران در سال ۱۳۹۳ و با مشارکت تعدادی از شهرها از جمله تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت ۱ ساعت خاموش شد.

شهر مشهد برای بار نخست، در سال ۱۳۹۴ با خاموش کردن "ساختمان مرکزی شهرداری" و تالار شورای شهر به مدت ۱ ساعت به "برنامه ساعت زمین" پیوست. چهارمین برنامه ساعت زمین در ایران، هم‌زمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان، در هشتم فروردین ۱۳۹۴ برگزار شد.

برنامه ساعت زمین در سال های بعد نیز در کشورمان با مشارکت جدی تر گروه ها و انجمن های مردم نهاد محیط زیستی و کنشگران مستقل این حوزه تکرار شد و هر سال دامنه فعالیت آن گسترده تر و متنوع تر شد. به گونه ای که در روز چهارم فروردین ماه ۹۶ چراغ‌های پل طبیعت، برج میلاد و تمام المان‌های مهم شهری تهران و همچنین شهر میبد کهن دژ نارین قلعه و پل قوسی کرمانشاه به مدت یک ساعت خاموش شد.

 در آخرین شنبه ماه مارس 2018، برای مشارکت در " ساعت زمین" حدود ۱۸ هزار نماد شهری در سراسر جهان خاموش شد. همچنین ۲۴ کشور آفریقایی که به این جنبش نپیوسته بودند نیز با این حرکت همگام شدند و به آن پیوستند. امروزه دقیقا ۱۲ سال از آن حرکت بزرگ و آگاه کننده در راستای حفاظت از زمین و مقابله با عوامل تشدید تغییر اقلیم می گذرد و در همین یک ساعت، انرژی بسیار زیادی برای کره‌ی زمین ذخیره می شود؛ چیزی که شاید در قدم نخست اساسا به چشم نمی آید. قطره قطره سیلی گردد و ذره ذره خیلی!