کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کرونا؛ خطر در کمین روستاهای هدف گردشگری الیگودرز

ایرنا , 9 فروردين 1399 ساعت 10:10 | کد مطلب:26491


‌اسکان نیوز: در این شرایط پیچیده شهرها و کنترل شدید مبادی ورودی کسانی که توجه به هشدارهای مسئولان نمی‌کنند از شهرها فرار کرده و به روستاها روانه می‌شوند که این مساله می‌تواند یک زنگ خطر جدی برای روستاهای الیگودرز باشد با توجه به این که روستاها فاقد امکانات درمانی هستند این امر می‌تواند فاجعه بزرگی را رقم بزند و منجربه تلفات بسیاری از اهالی این مناطق شود.


شاید بسیاری از مردم چنین می‌اندیشند با توجه به این‌که شاید تا کنون  مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونا در روستاها دیده نشده، روستاها می‌توانند مکان‌های امنی برای دور ماندن از ویروس باشند این در حالی است که با رفت و آمد به شهرها و سفر شهری‌ها به روستاها، ویروس می تواند در میان روستاییان هم پخش شود و آنها را نیز آلوده کند.

 بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس منحوس این است که در خانه هایمان بمانیم و فضا خانه را امن‌ترین مکان بدانیم و روستاییان هم نباید به شهرها بروند و با سوغات کرونا به روستایشان برگردند تا این ویروس نتواند به روستاها منتقل شود.

در شهرستان الیگودرز روستا فرسش پایلوت کاشت موسیر در کشور انتخاب شده و بهترین و پر بازده‌ترین گیاه دارویی موسیر است که این امر باعث جذب گردشگر فراوانی در این منطقه و همچنین روستا گایکان ( تولید کننده گل و گیاهان دارویی)  شده است.

همچنین پیست بین‌المللی اسکی فرسش که هم اکنون پوشیده از برف است ظرفیت بزرگ گردشکری به شمار می رود و هر ساله باعث جذب گردشگر فراوانی می شود این در حالیست که رئیس  اداره ورزش ورزش و جوانان شهرستان الیگودرز اعلام کرده هیچ ورزشکار و گردشگری را به این پیست راه نمی‌دهیم.

یکی دیگر از خطراتی که دو  روستا گردشگری فرسش و گایکان را بشدت تهدید می‌کند مجاورت این دو  روستا  به استان اصفهان و مرکزی است که روستای فرسش با دو راه خاکی به شهرستانهای فریدونشهر و بویین و میاندشت اصفهان  متصل می شود و روستا گایکان نیز به شهر خمین و گلپایگان و این خود  میتواند در صورت کنترل نشدن فاجعه به بار بیاورد.

متاسفانه کمبود نیروی انسانی، گستردگی مراتع و دشت‌های الیگودرز و از طرفی لجاجت برخی افراد خود خواه در استفاده از اماکن گردشگری و طبیعت بکر این دو منطقه ساکنان آن‌ها را تهدید می‌کند.

اگر چه دهیاران روستاهای فرسش و گایکان با همکاری شورای اسلامی و بسیج و نیروهای محلی برخی ورودی های این دو روستای گردشگری را کنتل می کنند،اما همین جمعیت که در دامنه کوههای بلند الیگودرز بساط می گسترانند کافیست تا دیار گل و بلبل گایکان و سرزمین چشمه ساران و لاله های واژگون و ورزشهای زمستانی فرسش را آلوده به ویروس کرونا کند.

به هر حال آن‌چه دهیاران و شورای اسلامی و اهالی این دو روستا و سایر روستاهای الیگودرز امروز از مسئولان مطالبه می‌کنند،  امنیت و سلامتی است  که انتظار  دارند نیروی انتظامی با همکاری یگان حفاظت منابع طبیعی مانع ورود افراد و گردشگران به روستا شود.

 مسئولان شهرستان برای مقابله با این ویروس منحوس آن‌چه در توان داشتند انجام دادند اما مردم هم بایستی مراقب سلامتی خود و جامعه باشند و با عدم حضور در طبیعت و روستاها  آرامش را به جامعه تزریق کنند.

الیگودرز در شرق لرستان قرار دارد و تا کنون چهار بیمار مبتلا به کرونا در این شهرستان جان باختند.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/26491/کرونا-خطر-کمین-روستاهای-هدف-گردشگری-الیگودرز

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com