آیا باید از ویروس کرونا ترسید؟

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶ | کد مطلب: ۲۵۵۱۵
آیا باید از ویروس کرونا ترسید؟
اسکان نيوز: شمار روزانه رو به فزونی مبتلایان به ویروس جدید کرونا و تلفات ناشی از این بیماری این برداشت را به وجود آورده که کروناویروس خیلی سریع گسترش می‌یابد و بسیار خطرناک است.

به گزارش "تاگس‌‌شاو"ی آلمان، با این حال کارشناسان تأکید می‌کنند، در قیاس با سایر بیماری‌ها این ویروس نسبتا بی‌خطر است. شاهد دم‌‌ دست این مدعا نیز بیماری گریپ یا آنفولانزاست که هر سال سه تا پنج میلیون نفر را مبتلا می‌کند و به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سالانه بین ۲۹۰ تا ۶۵۰هزار نفر را نیز می‌کشد.

برند زالتس‌برگر، رئيس انجمن بیماری‌های عفونی آلمان با اشاره به همین مسئله می‌گوید، اما از آن‌جا که گریپ برای ما آشناست "سر و صدای کم‌تری" به پا می‌کند.

زالتس‌برگر ادامه می‌دهد: «اغلب انسان‌ها مبتلا به گریپ می‌شوند و می‌دانند که بعد از ۱۴ روز خوب می‌شوند. آن‌ها فکر نمی‌کنند چون به گریپ مبتلا شده‌اند می‌میرند.»

مالاریا، سل، سرخک

در ارزیابی خطرآفرینی ویروس کرونا نه تنها قیاس با آمار صدها‌هزار نفری مرگ و میر ناشی از بیماری گریپ بلکه آمار تلفات سایر بیماری‌ها نیز کمک‌کننده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان یک‌ونیم میلیون نفر از ابتلا به بیماری سل، ۴۰۵هزار نفر از مالاریا و ۱۴۰هزار نفر از سرخک جان خود را از دست دادند.

تعداد موارد ابتلا از این‌ هم بیش‌تر است: ۲۲۸ میلیون نفر به مالاریا و ۱۰ میلیون نفر به سل مبتلا شدند.
الحاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال احمر در شبکه ARD آلمان در مورد ترس ناگهانی (پانیک) از کروناویروس و از یاد بردن تجارب پیشین هشدار داده است.
او می‌گوید، در حالی که سرمایه‌گذاران توجه کم‌تری به بیماری‌های شناخته‌‌شده نشان می‌دهند، ناگهان یک بیماری مانند کروناویروس از راه می‌رسد و همه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند در حالی که اندکی بعد دیگر از آن خبری نیست و کسی به آن توجه نمی‌کند. 

آیا کروناویروس توقف‌پذیر است؟

سخنگوی مؤسسه "روبرت کخ" می‌گوید، هدف کارشناسان نابودی کامل ویروس کروناست و این مسئله "سرنوشت‌ساز" است.

به عقیده این مؤسسه، در غیر این صورت باز هم دنیا با یک ویروس پایدار دیگر روبرو می‌شود که می‌تواند امراض مجاری تنفسی را به‌وجود بیاورد.

آیا قرنطینه ‌و محدودسازی می‌تواند جلوی شیوع بیماری را بگیرد؟

چین برخی شهرهای چندمیلیونی را قرنطینه کرده و برخی کشورها هم مرزهای خود را بسته‌اند؛ اقدام‌هایی که به خودی خود ترس ایجاد می‌کند.

میشائيل زیگریست، کارشناس ارزیابی ریسک در دانشگاه ETH زوریخ می‌گوید، اقداماتی این‌چنین وقتی با آگاهی کم و شنیدن اخبار مرگ و میر این بیماری ترکیب می‌شود بستری می‌سازد برای ترس.
سونیا لیپکه‌، روانشناس بالینی از دانشگاه یاکوبس شهر برمن آلمان نیز این عامل را مهم می‌داند و می‌گوید، مقام‌های چین احتمالا با این اقدامات می‌خواستند، اعتماد مردمشان را به‌دست بیاورند و از نظر کشورهای دیگر هم بی‌کفایت تلقی نشوند.

سازمان بهداشت جهانی بستن مرزها را تأثیرگذار نمی‌داند. کریستیان لیندمایر، سخنگوی این سازمان به شبکه "NRD اینفو"ی آلمان گفته است، وقتی مردم به صورت رسمی قادر به سفر نباشند به فکر راه‌های غیر رسمی می‌افتند و این وضع را بدتر می‌کند، چون عملیات کنترل و مهار تنها در مورد مسافرانی که از مجاری قانونی وارد می‌شوند امکان‌پذیر است و مسافران راه‌های غیر قانونی را نمی‌توان کنترل کرد.

کرونا و بازار گرم شایعه

ترس بازار شایعه را گرم می‌کند. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی روشنگری را در شرایط گسترش آلودگی به کروناویروس لازم دیده است:

ـ اگرچه تماس با حیوانات خانگی معمولا خطرناک نیست، اما بهتر است دست‌ها را در این شرایط شست، چون نه تنها جلوی ابتلا به ویروس کرونا را می‌گیرد بلکه از آلودگی‌ به باکتری‌هایی مانند "سالمونلا" جلوگیری می‌کند.

ـ آنتی‌بیوتیک هم مناسب مقابله با کروناویروس نیست. چون ویروس جدید کرونا همان‌طور که از اسمش پیداست یک ویروس است و آنتی‌بیوتیک علیه بیماری‌های باکتریال کاربرد داد. آنتی‌بیوتیک تنها در موردی توصیه می‌شود که بیمار علاوه بر ابتلا به کروناویروس گرفتار عفونت باکتریایی هم شده باشد.
مرجع: دویچه وله