وقتی پنل‌های خورشیدی هزینه‌های ساختمان را کاهش می دهند

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰ | کد مطلب: ۲۵۵۰۲
وقتی پنل‌های خورشیدی هزینه‌های ساختمان را کاهش می دهند
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در اینجا سعی بر آن شده تا حدود زیادی به این پرسش پاسخ داده شود و اهمیت استفاده از انرژی‌های پاک در ساختمان‌ها دوچندان مورد ارزیابی و یادآوری مخاطبان قرار گیرد.

استفاده از پنل‌های خورشیدی (Solar Panels) در سقف خانه ها هم از کارآیی بیشتری برخوردار است و هم در کاهش هزینه های انرژی مهمترین نقش را ایفا خواهد کرد. اگر بخواهیم به صورت دقیق بگوییم که سیستم پنل های خورشیدی چقدر باعث کاهش هزینه های مصرف انرژی در خانه می شود، باید به موقعیت خانه از لحاظ جغرافیایی، نوع سقف، حجم و اندازه سیستم پنل خورشیدی، صورت حساب مصرف برق ساختمان و چندین عوامل دیگر توجه داشته باشیم.

اخیرا گروه تحقیقات مرکز تکنولوژی های کاربردی انرژی های پاک ایالات متحده امریکا با بررسی 50 کلان شهر این کشور که برای بهره وری از انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کرده اند، میزان دقیق هزینه ها و کاهش مصرف انرژی آنها را ارزیابی کرده است.

براساس این گزارش تحقیقاتی، مصرف کنندگانی که برای نصب سیستم 50 کیلووات ساعتی پنل خورشیدی در سقف خانه های خود اقدام کرده اند، به صورت میانگین بین 44 تا 187 دلار در هر ماه در سال نخست کاهش هزینه داشته اند که به طور کامل و بدون دریافت وام یا قرض گرفتن از دیگران، مالک آن سیستم شده اند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که هر خانه و موقعیت جغرافیایی آن با یکدیگر متفاوت است و ممکن است یک خانه بتواند بیشترین حجم انرژی را جذب کرده و در مقابل خانه ای چنین مزیتی نداشته باشد. اما در هر صورت می توان گفت جذب انرژی خورشیدی در تمام این خانه ها بوده که ممکن است در ماه موجب کاهش حداقلی رقم صورت حساب مصرف انرژی تا 44 دلار شده است.

دلایل استفاده از سیستم‌های انرژی خورشید

قیمت پنل‌های خورشیدی: این روزها به دلیل اینکه شرکت‌های تولیدکننده بیشماری در سراسر جهان به تولید جدیدترین و کاربردی ترین سیستم های پنل های خورشیدی در ساختمان می‌پردازند و میزان عرضه آن در بازار به شدت رشد یافته است؛ بنابراین لازم نیست هزینه چندانی برای خرید پنل های خورشیدی صرف شود. چراکه این هزینه در مدت زمان کوتاهی از کل هزینه های صرفه جویی شده، به دست می آید.

مشوق‌های استفاده از انرژی خورشیدی: بر طبق «نظامنامه استاندارد بهینه سازی انرژی های تجدیدپذیز» که در ایالات متحده امریکا و چندین کشور اروپایی به تصویب رسیده است، هر فرد یا سازمانی که از سیستم های جذب انرژی خورشیدی استفاده کند از تخفیف های مالیاتی به عنوان ملک، مستاجر و صاحب شغل یا حرفه بهره مند خواهد شد. این اقدام یک مشوق بسیار خوبی است که انگیزه لازم را برای بکارگیری پنل های خورشیدی در سقف خانه ها برای مصرف کنندگان به وجود می آورد و می تواند کنترل هزینه ها را دربر داشته باشد.

برنامه ریزی زیرِ صفر: قوانین مربوط به «تفاهمنامه خرید انرژی» که در امریکا به تصویب رسیده و در سایر کشورهای جان با کمی تغییرات قابل اجرا است، می گوید هر مصرف کننده ای که برای خانه مسکونی خود از سیستم پنل خورشیدی استفاده کند، لازم نیست هیچ هزینه ای پرداخت کند و می تواند بدون نیاز به کوچکترین برنامه ریزی مالی مراحل ابتدایی برای نصب سیستم را پشت سر بگذارد. در واقع به این اقدام که هزینه و برنامه مالی نیاز ندارد، برنامه ریزی زیرِ صفر می گویند.

در اینجا مصرف کننده با گذر یک سال می تواند از میزان هزینه های کاسته شده خود که به وسیله پنل های خورشیدی به دست می آید، هزینه اولیه سیستم را پرداخت کرده و به صندوق مالی و اعتباری «تفاهمنامه خرید انرژی» بازگرداند. این تفاهمنامه از سوی سازمان توسعه انرژی های پاک مدیریت و هدایت می شود. البته باید به این نکته اشاره کرد اگر چنین صندوقی هم وجود نداشته باشد، به دلیل صرفه جویی که با بکارگیری این سیستم خورشیدی حاصل می شود، می توان در کمتر از یک سال هزینه های اولیه را به طور کامل پوشش داد.

تمامی این عوامل دلایلی هستند که نظریه استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان ها را محکم تر و انگیزه های بیشتری برای آن ایجاد می کنند. بسیاری از کارشناسان و متخصصان براین باورند که انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین فرم های انرژی در دنیا محسوب می شود و برای دستیابی به آن می توان بهترین راه حل یعنی بکارگیری سیستم پنل های خورشیدی در سقف خانه ها را انتخاب کرد. 

در ادامه این گزارش، طبق آمار و ارقام به دست آمده از گروه تحقیقات مرکز تکنولوژی های کاربردی انرژی های پاک ایالات متحده امریکا، از سال 1998 میلادی تاکنون که استفاده از پنل های خورشیدی در سقف خانه های مسکونی برای نمونه آغاز شده، هزینه های مصرف انرژی نزدیک به 70 درصد کاهش داشته که این رقم از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پس حال که چنین انرژی کاملا پاک و البته رایگان در خدمت جوامع قرار گرفته، بهترین موقعیت فرا رسیده که باتوجه به افزایش شدید و خطرناک گازهای گلخانه ای و سوراخ شدن لایه اوزون، از آن نهایت بهره وری را داشته باشیم و با اختصاص بودجه ای نه چندان کلان به توسعه تولید و کاربرد سیستم های جذب انرژی های طبیعی از جمله انرژی خورشیدی دست پیدا کنیم.