اجرای طرح «جهان بدون پلاستیک» در سال 2020

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴ | کد مطلب: ۲۵۲۸۲
اجرای طرح «جهان بدون پلاستیک» در سال 2020
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: تمام دولتمردان و فعالان محیط زیست در سراسر جهان معتقدند که باید مردم تشویق شوند تا وابستگی خود را به استفاده از پلاستیک به صفر برسانند. در حال حاضر بسیاری از افراد یک خانواده به صورت انفرادی از انواع پلاستیک در طول روز استفاده می کنند که باید این عادت از بین برود.

از این رو اتحادیه اروپا طرح «جهان بدون پلاستیک» را ارائه داد تا تاکید جدی بر این امر داشته باشد و به هر خانواده این پیام را برساند که در گام نخست استفاده انفرادی از پلاستیک ها را حذف کرده و به مصرف کلی آن ها بپردازید. سپس در مرحله دوم به طور تدریجی مصرف پلاستیک را از زندگی خود حذف کنید.

مصرف پلاستیک ها علاوه بر محیط اطراف زندگی مردم، به اقیانوس ها هم آسیب جدی وارد می‌کند و همین امر خطر جدی برای زمین محسوب می شود. این در حالی است که در این طرح آمده است که مردم می بایست تعهد دهند که حداقل تا 15 سال آینده از هیچ گونه پلاستیک استفاده نمی‌کنند و مواد نخی و سایر مواد قابل جذب در محیط زیست را جایگزین آن خواهند کرد.

البته در مرحله نخست استفاده نکردن از انواع پلاستیک در طول روز به طور مطلق غیر ممکن است، اما با تمرین مداوم می توان این امر را ممکن ساخت و به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد. بنابراین این طرح تنها به منظور کاهش مصرف پلاستیک در یک ماه جاری است که بتواند این موضوع را کم کم به یک عادت تبدیل کند.

با این حال یک سازمان غیرانتفاعی به نام «بنیاد بدون پلاستیک» در سال 2011 در استرالیا آغاز به کار کرده است که فرهنگ عدم استفاده از انواع پلاستیک را روز به روز توسعه می دهد. این نوع فعالیت ها می تواند رویکرد زیست محیطی را برای دولت ها بهبود بخشد و راهکارهای جایگزین در مدت زمان مشخصی ارائه داده شوند.