شفافیت و پاسخگویی حلقه گمشده میراث فرهنگی/ مردم از پنهان‌کاری مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان عصبانی‌اند

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸ | کد مطلب: ۲۵۲۳۸
شفافیت و پاسخگویی حلقه گمشده میراث فرهنگی/ مردم از پنهان‌کاری مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان عصبانی‌اند
اسکان نيوز-سمیه قنبری: حسن روحانی در جلسه هیات دولت خطاب به وزیران گفت: مردم می‌خواهند مطمن شوند که مسئولان با آن‌ها با خلوص سخن می‌گویند که اگر نقضی دارد باید برطرف شود. اگر در اطلاع‌رسانی تاخیر داریم باید جبران کنیم. سخنرانی که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز با تاکید بر آن‌ها در آئین تجلیل از شوراهای آموزش و پرورش گفت: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند بیان واقعیت و شفاف بودن واقعا مهمترین کاری است که باید انجام بگیرد.

«جهانگیری در پیام توئیتری هم نوشت»... مثل سردار شهید قاسم سلیمانی با مردم صادق باشیم و بدانیم که اگر مردم احساس کنند صداقت داریم و به اشتباهات و خطاها توجه می‌کنیم و در صدد اصلاح هستیم به کمک ما می‌آیند. سخنانی که هرچند از سوی عالی‌ترین مقام‌های اجرایی دولت مطرح شده اما هنوز در عمل به آن‌ها از سوی دولتمردان اقدامی انجام نشده است؛ حداقل در موضوع مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان.

سکوت بلند وزیر میراث فرهنگی درباره مرمت گنبد شیخ لطف‌الله

بیش از یک ماه است که معاون اول رئیس جمهور علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی را مکلف کرده است تا ابهامات و سئوالات مطرح شده از سوی کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی درباره مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله را بررسی و در این خصوص اظهارنظر کند.

این روزها اهالی رسانه و مردم به شدت از تاخیر در اطلاع‌رسانی گلایه‌مند و مسئولان در سخنرانی‌ها بارهاوباهار تاکید کردند که باید با مردم صادقانه و شفاف سخن گفت تا اعتماد عمومی آسیب نبیند اما گویا اطلاع‌رسانی شفاف و صادقانه درباره روند مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان به عنوان بخشی از میراث جهانی از این قاعده مستثنی است.

به جز مدیران میراث اصفهان همه  اشتباه می‌کنند

23 آبان ماه مهدی حجت یکی از روسا سابق و بیانگذار سازمان میراث فرهنگی نخستین کسی بود که نسبت به مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله واکنش نشان دارد و آن را غیر اصولی دانست و گفت: گنبد را خراب کردند.

اظهار نظری که مدیران میراثی اصفهان بلافاصله نسبت به آن واکنش نشان داده و آن را رد کردند. با این توضیح که حجت کارشناس متخصصی است، اما در مورد مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله اشتباه می‌کند. اما این فقط حجت نبود که سخنانش از سوی مدیران  اصفهانی اشتباه و غیرکارشناسی عنوان شد تقربیا در طول دو ماه گذشته پاسخ مدیران میراث فرهنگی استان اصفهان به اظهار نظر همه متخصصان دانشگاهی، استادکاران، مرمتگران سنتی، کاشیکاران و فعالان میراث فرهنگی درباره مرمت انجام گرفته بر روی گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله یک جمله است؛ «اظهار نظرتان اشتباه است. از روی عدم آگاهی، بی‌تجربگی غرض‌ورزی و حسادت اظهار نظر می‌کنید.»

 فربیا خطابخش، مدیر پایگاه جهانی نقش جهان در پاسخ به صف بلند منتقدان به مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله می‌گوید: از فاصله دور نمی‌توان درباره مرمت گنبد اظهار نظر کرد و برای نظر دادن درباره گنبد باید از نزدیک مرمت انجام شده را مشاهده کرد. این اظهار نظر در حالی است که تا کنون و با وجود پیگیری‌های مکرر متخصصان، استادکاران و فعالان میراث فرهنگی مدیران میراث فرهنگی استان اصفهان اجازه هیچ بازدیدی از گنبد را نداده‌اند. البته به جز بازدید چند روز گذشته عضو شورای شهر اصفهان فریده روشن که مدعی است با جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی از گنبد بازدید کرده است.

حال این پرسش مطرح است که چرا پس از درخواست متعدد کارشناسان و استاد کاران برای بازدید از گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله میراث فرهنگی استان تنها با بازدید فریده روشن به عنوان عضو شورای شهر با مدرک دکترا مدیریت آینده پژوهشی موافقت کرده است. به تعبیری اظهار ایشان بیش از استادکارانی که سال‌های سال است در حوزه مرمت مشغول به کاراند با بازدید از نزدیک می‌تواند به سوالات فراوان در مورد خطاهای انجام گرفته در مرمت گنبد پاسخ دهد.

سال گذشته همزمان با ابهامات و اشکالات مطرح شده درباره کف‌سازی خیابان چهارباغ عباسی و پیگیری رسانه‌ها، شیرین طغیانی دیگر عضو شورای شهر اصفهان که اتفاقا فارغ‌التحصیل دکترا رشته مهندسی شهرسازی است پس از نطق‌های مکرر و مورد سئوال قرار دادن شهردار اصفهان درباره خطاهای فنی انجام شده در پروژه کف‌سازی چهارباغ خبر از تشکیل کمیته‌های تخصصی داد که قرار بود به صورت روزانه فعالیت‌های انجام شده در چهارباغ را رصد و ایشان به عنوان عضو شورای شهر یافته‌های این گروه تخصصی را به صورت هفتگی به شهروندان اطلاع رسانی کند. از آن زمان تا امروز شهروندان همچنان منتظر شنیدن گزارش‌های کارشناسی کمتیه های تخصصی هستند.

پس با این تجربه شاید بازدید فریده روشن از گنبد را بیشتر به عنوان بخشی از پر کردن برنامه روزانه عضو شورا باید دانست نه بیشتر.

سال 90 زمانی که بحث وزارتخانه شدن میراث فرهنگی مطرح بود حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از حامیان این طرح گفته بود: برای توسعه ميراث فرهنگی و استفاده بهينه از داشته‌های اين بخش سازمان ميراث فرهنگی می‌تواند در حد يك وزارتخانه مستقل ارتقا پيدا كند و این امر سبب می‌شود، تا این مجموعه نظارت‌پذيرتر شود. 

سازمان میراث فرهنگی البته با حمایت قابل توجه تعدادی از نمایندگان اصفهان توانست به وزاتخانه تبدیل و علی‌اصغر مونسان به عنوان نخسین وزیر بر صندلی این وزارت خانه جلوس کرد. حمایت‌های که در عمل شاید این روزها سبب شده تا نظارت‌پذیری در گونه باید در آن تحقق پیدا نکند.  

 میراث جهانی اصفهان اولویت نمایندگان نیست

 ناهید تاج‌الدین، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای  اسلامی در واکنش به سقوط هواپیمایی اوکراینی در توییتی نوشت: فردا مسولان ذی‌ربط باید پاسخگو پنهان‌کاری و عدم صداقتشان باشند.

این پرسش مطرح است که ایشان به عنوان نماینده اصفهان که از قضا به حل‌وفصل موضوعات میراثی چون گذر آقانجفی به شدت علاقه‌مند است و برای دعوت از مسئولان وزارتخانه راه و شهرسازی و شخص وزیر برای بازدید از گذر آقانجفی پیش قدم است. چرا با وجود حساسیت‌های فراوان در خصوص مرمت گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله به عنوان میراث جهانی تاکنون برای دعوت از علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی  اقدامی نکرده و حتی در سخنرانی‌ها یش از شخص وزیر یا مدیران استانی اصفهان در این مورد توضیحی نخواسته است.

دشمن هویت ما را هدف قرار داده است

 اهمیت میراث فرهنگی و گذشته این سرزمین  به حدی است که رئیس جمهور آمریکا پس از به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی در پیام توییتری تهدید کرد در صورتی که ایران به اقدام پاسخ دهد آمریکا 52 سایت از مراکز مهم فرهنگی ایران را هدف قرار می دهد. رسم است در جنگ برای از پا در آوردن حریف مراکز نظامی، نیروگاه، سدها، پالایشگاه‌ها و سایر زیرساخت‌ی استراتژیک را مورد هدف قرار دهد. اما آمریکا تاکید کرد که 52  سایت فرهنگی را هدف قرار خواهد داد. اظهار نظری که با واکنش وسیع جهانی روبه‌رو شد. این پرسش یک پاسخ ساده دارد و اینکه میراث گذشته یک ملت چراغ راه آینده آن است.

رئیس جمهور آمریکا چند بنا خشت وگلی را هدف قرار نداده بود او تمامیت تاریخ، فرهنگ و هویت ملت بزرگ ایران را نشانه گرفته بود. سرزمینی که برای حفظ و حراست آن خون‌های پاک فراوانی به زمین ریخته شده است. خون سردار قاسم سلیمانی برای حفظ سرزمینی بر زمین ریخته شد که تک تک ما در قبال حفظ و حراست از آن مسئول هستیم.

 فریدون الهیاری، مدیر کل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در پاسخ به توییت ترامپ برای زدن 52 سایت فرهنگی ایران، گفت: ترامپ با اقدام  تروریستی و تهدید فرهنگی نشان داد که روی دیگر سکه افراطیونی چون داعش است و حقوق بشر و معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌الملی برای او ارزشی ندارد. رفتاری که مصداق جنایت جنگی است.

به جز الهیاری بسیاری دیگر  در سراسر جهان به این اظهار نظر ترامپ واکنش نشان دادن و اعلام کردن که این اقدام جنایت جنگی است پس مراقب باشیم تا مبادا سومدیریت‌های داخلی سبب شود تا این میراث ارزشمند بشری خدای ناکرده به دست خودمان تهدید و تخریب شود.

 فرصت آزمون‌وخطا در برخورد با میراث ارزشمند فرهنگی اصفهان خیلی وقت است که به پایان رسیده، ساخت گذر آقانجفی در 50 متری میدان جهانی نقش جهان، فعالیت‌های بدون مجوز و تخریب شاهدژ، تخریب کامل چهارباغ عباسی و سکوت مدیران و وزیر میراث فرهنگی در برابر آن.  و این بار گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله شاید این بار بر خلاف سایر موارد پنهان شدن و سکوت وزیر و مدیران پایتخت‌نشتین میراث فرهنگی و جلو انداختن مدیران استانی برای پاسخ گویی به این  اشتباه و اصرار بر ادامه آن جواب ندهد. شاید این آخر فرصت برای پاسخ گویی و شفافیت با مردم باشد. چرا که اگر این فرصت از دست برود آن زمان جهانیان عملکرد مدیران میراث فرهنگی کشور را در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله با خاطره مجسمه بودا در بامیان افغانستان و پالمیرا در سوریه به یاد خواهند آورد.
 
 
 

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰