پشت پرده سوخت مازوت در صنایع اصفهان

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱ | کد مطلب: ۲۵۱۶۰
پشت پرده سوخت مازوت در صنایع اصفهان
بخش های مهم خبر
  • اگرچه مطابق قانون، صنایع در شرایط اضطرار اجازه استفاده از سوخت مازوت را ندارند، اما با کاهش دما هوا و به دنبال آن افت فشار گاز که اولویت کشور تامین سوخت بخش خانگی است، متاسفانه برخی صنایع استان اوایل دی ماه امسال به دلیل افت فشار گاز، از سوخت مازوت استفاده کردند و این موجب تشدید آلودگی هوای اصفهان شد.
اسکان نيوز: روز گذشته حشمتی، مدیر کل محیط زیست استان اصفهان در جلسه شورای اداری، اعلام کرد که حال محیط زیست استان خوب نیست. در کنار تمام پیشرفت هایی که در بخش صنعت داشته‌ایم، اما در حوزه محیط زیست عقب افتادیم. متاسفانه در میان هشت کلانشهر کشور، اصفهان رتبه اول آلودگی هوا را دارد به طوری که در ۱۰ ماه گذشته حتی یک روز هم هوای پاک نداشته است.

سال‌ها پیش استفاده از سوخت مازوت در صنایع اصفهان ممنوع شد و به خصوص از ۱۳۹۳ مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه‌های اصفهان پلمب شد. به گفته مسئولان سازمان صمت و همچنین شرکت گاز استان، در این مدت هیچ یک از نیروگاه‌های اصفهان از سوخت مازوت استفاده نکرده‌اند و محیط زیست نیز آن‌ها نظارت دارد و پلمب مشعل‌های آن‌ها باز نشده است.

استفاده سه صنعت اصفهان از مازوت

 ششم دی ماه امسال بود که رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان از استفاده سه واحد صنعتی استان طی چند روز از سوخت مازوت خبر داد و تاکید کرد: این واحدهای صنعتی در شعاع تاثیرگذار بر روی کلانشهر اصفهان و چند شهر اطراف در چند روز گذشته به‌دلیل افت فشار گاز طبیعی، سوخت خود را تغییر داده و از مازوت استفاده کردند که پس از پیگیری‌های انجام شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست و دادستانی اصفهان و با تمهیدات انجام شده و همکاری شرکت گاز استان، سوخت این واحدها مجدد به گاز طبیعی برگشت.

بابک صادقیان افزود: این واحدهای صنعتی در روزهایی که هوا اصفهان و شهرهای بزرگ استان آلوده بود، اقدام به استفاده از سوخت مازوت کردند که با پایش‌ها و بازرسی‌های شبانه‌روزی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان و برخی گزارش‌های مردمی، شناسایی شدند که متاسفانه این اقدام غیر زیست محیطی واحدهای صنعتی مذکور در تشدید آلودگی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در چند روز اخیر تاثیرگذار بود.

چند صنعت تنها چند ساعت از مازوت استفاده کردند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز ۱۱ دی ماه امسال با تایید این مطلب به ایسنا، گفت: متاسفانه برخی صنایع اصفهان به صورت جزئی و گاه تنها یک روز از سوخت مازوت استفاده کرده بودند که محیط زیست موظف به بررسی و اعلام موارد آن شد.

منصور شیشه‌فروش با بیان این‌که محیط زیست طبق قانون موظف به رصد و پایش کیفیت هوا اصفهان است، از سوی دیگر در مدیریت بحران، این نهاد موظف شده تا صنایعی را که در شب آلایندگی ایجاد می کنند را بازدید کنند، تاکید کرد: با وجود این مصوبات و نظارت ها، مواردی مبنی بر استفاده سوخت مازوت دیده می شود که به دنبال آن شخص استاندار تشکیل جلسه داد و مدیرعامل شرکت پخش فراورده های نفتی، محیط زیست، شرکت گاز، استاندارد و همچنین دادستان در آن حضور داشتند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه اکنون تمام صنایع اصفهان از گاز استفاده می کنند، همچنین در جلسه با دادستان اصفهان تاکید شد که حتی در شرایط اضطرار هیچ صنعتی اجازه استفاده از سوخت مازوت را ندارد.

تکذیب استفاده از مازوت در پالایشگاه اصفهان

یکی از صنایعی که در آن زمان انگشت اتهام استفاده از سوخت مازوت به سوی آن رفت، پالایشگاه اصفهان بود، اگرچه سخنگو این شرکت، این موضوع را رد کرد و گفت: پالایشگاه اصفهان به هیچ وجه از مازوت استفاده نکرده و آنچه گفته شده تنها یک شانتاژ خبری است.

محمدصادق حاجیان در خصوص اظهارات محیط زیست، گفت: محیط زیست متاسفانه براساس اخبار نادرست این موضوع را مطرح کرد، پالایشگاه اصفهان با وجود سرمای هوا و توصیه به مصرف بهینه، مشکلی از لحاظ تامین گاز خود ندارد و به طور کامل از سوخت گاز استفاده می کند.

وی تصریح کرد: شاید آخرین بار که پالایشگاه اصفهان از مازوت استفاده کرده بود مربوط به ۲۰ سال پیش بود و سوخت این مجموعه گاز طبیعی است.

 یک صنعت از مازوت استفاده کرد

اگر چه اداره کل محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که سه واحد صنعتی استان اصفهان از سوخت مازوت کرده بودند و این موجب تشدید آلودگی هوا این شهر به خصوص در دی ماه شده بود، اما مشاور اجرایی رئیس سازمان صمت استان اصفهان با خودداری از نام صنایعی که از سوخت مازوت استفاده کرده بودند، در پاسخ به ایسنا تاکید کرد که تنها یک واحد صنعتی در استان از سوخت مازوت استفاده کرده بود.

قباد نوری با تاکید بر این‌که توزیع گاز کشور بر عهده دیسپاچینگ گاز است، اظهار کرد: در بررسی وضعیت گاز بخش‌های مختلف با توجه به این‌که در فصل سرد اولویت با بخش خانگی است دستور کاهش مصرف گاز به برخی واحدهای صنعتی و تولیدی از جمله نیروگاه، پالایشگاه، ذوب آهن، فولاد و ... که مصرف بالایی دارند، داده شد.

وی افزود: دستور کاهش مصرف گاز به صنایع زمانی داده شد که کشور نیاز به تامین گاز بخش خانگی دارد که با اجازه از مقامات وزارت، شاید در حد چند ساعت از مازوت استفاده کردند، اما این چند ساعت باعث نمی‌شد که آلودگی اصفهان این گونه باشد.

رئیس محیط زیست و HSE سازمان صمت استان اصفهان تاکید کرد: با پیگیری های صورت گرفته صنایع حتی نباید در زمان بحران به سمت استفاده از سوخت مازوت بروند این مسائل به دادستان و حوزه محیط زیست واگذار شد و خوشبختانه مصرف صنایع استان دوباره به سوخت گاز برگشته است.

وی در خصوص این‌که برخی صنایع اصفهان به خصوص در منطقه شرق اصفهان شبانه از سوخت مازوت استفاده می کنند، گفت: ۹۲ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی اصفهان از سوخت گاز استفاده می کنند و این شاخصه بزرگ صنایع استان است که با برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

مشاور اجرایی رئیس سازمان صمت استان اصفهان ادامه داد: البته برخی واحدهای آلاینده، بعضا در شب فعالیت دارند، با این وجود اعلام کرده‌ایم براساس ماده ۱۴ قانون هوای پاک و ... محیط زیست متولی این موضوع است و می‌تواند در زمان‌های مختلف بازدیدهای لازم را انجام دهد.

نوری در خصوص این‌که چرا در شب میزان آلودگی شرق اصفهان به خصوص در منطقه سگزی بیشتر نمایان است، توضیح داد: مشهود بودن آلودگی در این منطقه به دلیل کویری بودن آن است و وارونگی هوا در این منطقه بیشتر است، البته محیط زیست باید این موضوع را پیگیری کند و سازمان صمت نیز همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

هیچ صنعتی از مازوت استفاده نکرد

البته روز گذشته مدیرکل شرکت گاز استان اصفهان در خصوص وضعیت تحویل گاز بخش صنعت استان با کاهش دما هوا و افت فشار گاز در کشور، گفت: نیروگاه شهید منتظری به عنوان بزرگترین مصرف کننده گاز در بین نیروگاه ها دوشنبه شب ۶.۶ میلیون مترمکعب مصرف گاز داشت، همچنین بقیه نیروگاه‌ها متناسب با نیاز خود مصرف گاز داشتند و شرکت گاز استان محدودیتی در تامین سوخت نیروگاه‌ها اعمال نکرده است.

مصطفی علوی در خصوص این‌که بنابر اعلام محیط زیست در ششم دی ماه امسال، سه صنعت استان از سوخت مازوت مصرف کرده بودند، گفت: به جرات هیچ یک از نیروگاه‌های استان به سمت مصرف سوخت مازوت نرفته‌اند و با هماهنگی خوب با استان گاز آن‌ها تامین شده است.

وی تاکید کرد: پلمب مشغل‌های مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری و دیگر نیروگاه‌های استان باز نشده است، از سوی دیگر به دلیل برخی محدودیت‌ها و حساسیت‌های کشور، میزان مصرف گاز پالایشگاه اصفهان کاهش نیافت.

مدیرکل شرکت گاز استان اصفهان گفت: قرار بود سه صنعت از جمله پالایشگاه و دو واحد سیمان به دلیل افت فشار گاز از سوخت مازوت استفاده کنند که به دلیل شرایط موجود و برخی حساسیت‌ها استفاده از مازوت در پالایشگاه منتفی شد، همچنین دو کارخانه سیمان نیز به سمت استفاده از گاز طبیعی رفتند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام صنایع و نیروگاه‌های استان و به ویژه اصفهان از گاز طبیعی استفاده می‌کنند و تنها برخی صنایع از جمله فولاد مبارکه و دو صنعت سیمان محدودیت مصرف گاز دارند که تا دو هفته آینده شرایط به حالت عادی باز می‌گردد.

در حالی‌که آلودگی هوا به عنوان یکی از مهمترین چالش اصفهان در روزهای سرد سال همچنان مطرح است، اما تناقض‌گویی‌ها استفاده از سوخت مازوت و تامین سوخت پاک نه تنها مشکل آلودگی این کلانشهر را حل نمی‌کند بلکه نفس‌های این کلانشهر را روز به روز تنگ‌تر می‌کند و به صنایع اجازه می‌دهد به هر قیمتی به فعالیت خود ادامه دهند.
 
مرجع: ایسنا