توجه به پیوست فرهنگی در اجرا پروژه‌های عمرانی قم

دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹ | کد مطلب: ۲۵۱۰۹
توجه به پیوست فرهنگی در اجرا پروژه‌های عمرانی قم
اسکان نيوز: قم یکی از شهرهای ایران است که در کنار جاذبه‌های مذهبی و تاریخی خود دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی است؛ این شهر از کلان شهرهای ایران اسلامی است که در مجاورت تهران قرار دارد.

شهر قم به برکت وجود بارگاه کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) و وجود مسجد مقدس جمکران و هم‌چنین اماکن مذهبی دیگر بعد از شهر مقدس مشهد به عنوان دومین شهر مذهبی کشور شناخته شده است یکی از بزرگ‌ترین حوزه‌های علمیه ایران و جامعه المصطفی العالمیه هم در این کلان شهر مذهبی قرار دارد.

شهر مقدس قم یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی کشور و جهان اسلام است و در طول سال میزبان گردشگران بسیاری است و با توجه به قرار گرفتن در نقطه اتصال ۱۷ استان کشور و مسیرهای اصلی کشور موقعیت فرهنگی و مذهبی آن مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت وجود پیوست فرهنگی برای پروژه‌های عمرانی این مساله را با محسن بهشتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم مطرح کردیم که گفت‌وگو وی را در ادامه می‌خوانید.

بهشتی با بیان این‌که قم یک استان خاص است که یک کلان شهر و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، افزود: ۹۵ درصد این جمعیت شهرنشین و مابقی روستانشین هستند؛ از سال ۹۲ تا سال ۹۸ یک هزار و ۶۴۴ پروژه در این استان با اعتباری بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد ریال اجرا شد در حال حاضر ۶۵ پروژه بزرگ با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی اجرا شده است لذا انجام پروژه‌های عمرانی هم از حیث ارتقا زیرساخت‌های محل سکونت و هم از حیث تاثیرگذاری در رفتار و شیوه و هم‌چنین سبک زندگی مردم سهم به سزایی در ارتقای فرهنگی مردم جامعه دارد و به طور کلی باعث ارتقای کیفیت زندگی مردم می‌گردد این امر باعث شده رشد فرهنگی منطقه و در نتیجه افزایش رضایت بندی مردم از مسئولان استان، کشور و نظام می‌شود.

وی اظهار کرد: این پروژه به عنوان نگین و قلب شهر قم از جمله پروژه‌های در دستور کار دولت در سال‌های گذشته بوده که بسیاری از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است، مانند پروژه احداث کتابخانه ضلع شرقی حرم مطهر، صحن شرقی و… و بسیاری هم بستر و زمینه اجرای آن‌ها با ظرفیت بهره‌برداری از اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان به عنوان معوض به‌زودی محقق خواهد شد.اجرا پروژه‌های اطراف حرم حضرت معصومه (س)

معاون استاندار قم تصریح کرد: توسعه پیاده راه‌سازی معابر پیرامونی حرم مطهر به منظور ارتقای سلسله مراتب تشرف به فضای قدسی حرم مطهر و آرام‌سازی ترافیک در هسته مرکزی شهر که در این راستا پروژه خیابان ارم به اتمام رسیده و در حال استفاده مردم است و خیابان انقلاب که در دست اجراست.

وی احداث میدان بزرگ امام خمینی (ره) در مجاورت حرم در سال‌های گذشته نمونه بارزی از این گونه فعالیت‌ها دانست و گفت: این پروژه قطعاً نقش مؤثری در تغییر نگرش زائرین و مجاورین حرم مطهر به هسته مرکزی شهر خواهد داشت.

بهشتی افزود: تکمیل رینگ‌های عبور و مرور شهری با ایجاد تقاطع‌های غیر هم‌سطح، پارکینگ‌های عمومی، طبقاتی مکانیزه و… این پروژه‌ها زمینه را برای فراهم نمودن برگزاری مراسم مذهبی و ملی را فراهم می‌کند چرا که شهر قم سالانه در مناسبت‌های مختلف از جمله عاشورا و تاسوعا، نیمه شعبان و رحلت حضرت امام خمینی میزبان زائرانی از داخل و خارج از کشور است.

وی در ادامه از پیگیری احداث شهرک زائرسرا در قم خبر داد و گفت: این زائرسرا در ابتدا اتوبان قم - تهران به مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار در قالب منطقه نمونه گردشگری مصوب دولت به منظور افزایش اقامت زائران در قم و ایجاد بستر مناسب برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی برای زائران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم از ساماندهی ورودی‌های شهر قم خبر داد و اظهار داشت: اصلاح ورودی محورهای تهران، اراک و جعفریه به شهر قم مصوب گردیده که بدون تردید با اجرایی شدن این مصوبات، نقش مؤثری در نگاه زائرین و گردشگران به شهر کریمه اهل‌بیت (س) خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که گلزارهای شهدا و هم‌چنین وجود ۴۴۴ امامزاده به عنوان مکانی زیارتی و مذهبی به عنوان قطب‌های فرهنگی از دیگر مواردی است که در پروژه‌های عمرانی استان مد نظر بوده و می‌باشد، گفت: ساماندهی گلزارهای شهدای علی ابن جعفر، امامزاده ابراهیم و شیخان و… ساماندهی مقابر امامزادگان و ساماندهی فضای پیرامون آن‌ها مانند آرامستان وادی السلام، امامزاده علی ابن جعفر، امامزاده سید علی، امامزاده حمزه، امامزاده ابراهیم و… از آن جمله می‌باشد.بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده

بهشتی همچنین افزود: بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در شهر قم علاوه بر اینکه باعث افزایش استحکام بناها می‌گردد، باعث افزایش حس تعلق خاطر ساکنین بومی این مناطق به منطقه مسکونی خود شده و ساختارهای فرهنگی و مذهبی ریشه‌دار در محلات قدیمی را حفظ و ارتقا می‌دهد.

وی با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه‌های درمانی استان قم، گفت: جهت رسیدن به سرانه استاندارد بهداشت و درمان به منظور ارتقا بهداشت و تأمین سلامت زائرین و شهروندان قم پروژه‌های مختلف درمانی و بهداشتی در استان قم اجرا شده است که این پروژه‌ها می‌تواند در ارتقای وضعیت بهداشتی و درمانی این شهر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون استاندار قم با اشاره به اینکه استان قم به دلیل وجود مراکز مهم درمانی مطلوب و مناسب میزبان گردشگرانی است که علاوه بر زیارت علاقه دارند برای درمان از این مراکز بهره‌مند شوند، افزود: گردشگران عراقی و کشورهای همسایه دارای بیشترین تعداد گردشگران سلامت هستند.

وی ادامه داد: برای این امر پروژه‌هایی مانند بیمارستان ۲۳۱ تخت خوابی حضرت امیرالمؤمنین (ع) و کلینیک بیمارستان شهید بهشتی و بیمارستان تخصصی مادر را می‌توان اشاره کرد و مرکز درمانی ناباروری قم که زیر جهاد دانشگاهی است از محورهای توریست درمانی قم خواهد بود.

توجه به بهبود سیما و منظر شهری

بهشتی در ادامه اظهار کرد: با توجه به موقعیت مذهبی و فرهنگی که شهر قم دارد توجه به بهبود سیما و منظر شهری مورد اهمیت قرار گرفته است و ممنوعیت نمای رومی و توجه به شاخص‌های ایرانی اسلامی در احداث ساختمان‌های شهر در دستور قرار دارد.

وی همچنین از پیگیری و تسریع در بهره‌برداری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در قم خبر داد و گفت: این پروژه به عنوان اولین موزه انقلاب در کشور است که نقش بارزی در حفظ و ترویج دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در حال حاضر و برای نسل‌های آتی دارد.

معاون استاندار قم ادامه داد: احداث فضاهای تفرجگاهی و تفریحی و توسعه فضاهای سبز شهری مانند باغ پرندگان، بوستان‌های ویژه بانوان در سطح مناطق شهری، مصوب و اجرا شدن نوار فضا سبز به عمق ۲۰۰ متر و طول ۹ کیلومتر در بلوار آیت‌الله بروجردی نیز از جمله این اقدامات است که زیرساخت مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و افزایش نشاط اجتماعی در بین مردم است.وی با بیان این‌که اجرا پروژه‌های شبکه انتقال فاضلاب پردیسان و تصفیه خانه فاضلاب در دست اجرا است، گفت: این پروژه علاوه بر رفع یکی از نیازهای اساسی در زیرساخت‌های منطقه نقش مؤثری در رضایت مندی ساکنان منطقه پردیسان ایجاد می‌کند.

بهشتی در ادامه تاکید کرد: توسعه زیرساخت‌های عمرانی و زیربنایی در بسیاری از پروژه‌های شهری زمینه مناسبی برای برگزاری مناسبات و مراسم مذهبی در شهر را فراهم می‌نماید.

وی با بیان این‌که انجام پروژه‌های عمرانی و راه‌سازی به منظور ارتقا کیفیت راه‌های برون شهری و ساماندهی عبور و مرور شهری جهت تسهیل در مسائل ترافیکی و ارتقا فرهنگ ترافیک است، تاکید کرد: این پروژه‌ها باعث رضایت‌مندی مردم و کاهش حوادث رانندگی و آرامش خاطر کاربران معابر شهری اعم از کسبه، رهگذران پیاده و رانندگان می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم ادامه داد: هم‌چنین تصویب طرح احداث کمربندی جدید شهر قم به‌منظور ساماندهی ترافیک درون و برون شهری و سهولت عبور و مرور در معابر شهری قم با توجه به نقش قم در کریدور راه‌های مواصلاتی کشور از دیگر پروژه‌های عمرانی است که می‌توان نام برد.

بهشتی در پایان گفت: علاوه بر آن در کمیسیون ماده ۵ بر عدم تغییر کاربری فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و مذهبی در راستا ارتقا نقش فرهنگی و مذهبی شهر قم مورد تاکید قرار گرفته است.
 
مرجع: مهر