ضربه‌ای دیگر بر صنعت گردشگری ایران/ آژانس ایمنی هوانوردی اروپا: خطوط هواپیمایی اروپا از پرواز بر فراز آسمان ایران پرهیز کنند

يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸ | کد مطلب: ۲۵۰۸۲
ضربه‌ای دیگر بر صنعت گردشگری ایران/ آژانس ایمنی هوانوردی اروپا: خطوط هواپیمایی اروپا از پرواز بر فراز آسمان ایران پرهیز کنند
اسکان نيوز: این درخواست در شرایطی اعلام شده است که همین امروز آسمان کشور به طرز چشمگیری از پروازهای خارجی محروم مانده است و علاوه بر تاثیر مستقیم بر چرخه صنعت گردشگری کشور، درآمدزایی کشور از کریدورهای پروازهای بین‌المللی از فراز ایران به شدت کاهش یافته است. براساس تعرفه‌های پروازی هر پرواز از مقصد یک کشور اروپایی تا فرودگاه دوبی که از فراز ایران انجام می‌شد مبلغی بیش از ۲۵ میلیون تومان به درآمدزایی ارزی کشور برای صنعت هواپیمایی کشور کمک می‌کرد و حالا با کاهش چشمگیر پروازهای عبوری از ایران و حتی پروازهای خارجی به مقصد فرودگاه‌های بین‌المللی ایران، ضربه اقتصادی مهلکی به صنعت هوانوردی کشور به عنوان زیرساخت اصلی گردشگری ایران وارد آمده است.

براساس نقشه آنلاین پروازهای بین‌المللی، هم‌اکنون آسمان ایران شاهد پروازهای داخلی است و کمتر هواپیما خارجی از آسمان کشورمان عبور می‌کند. براساس اطلاعات موجود در این نقشه‌ها، آسمان افغانستان، پاکستان و ترکمنستان به عنوان کریدور پروازی جایگزین در شرق کشور شاهد افزایش پروازهای بین‌المللی است و در کریدورهای غرب ایران آسمان کشورهای حاشیه خلیج فارس،  ترکیه و عراق شاهد حجم انبوه پروازهای بین المللی است.

اکنون نیز درخواست آژانس ایمنی هوانوردی اروپا از خطوط پروازی قاره اروپا برای پرهیز از آسمان پروازی ایران، در شرایطی مطرح شده است که پیش از این حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با انتقاد از لغو پروازهای اروپایی و حتی کشورهای همسایه نظیر ترکیه به ایران و از فراز ایران خواستار توجه به وضعیت پیش آمده و جبران خسارت‌های وارد شده به صنعت گردشگری با تصمیم به لغو پروازها شد.

او با اعلام ریزش ۴۰۰ هزار نفری گردشگران خارجی ورودی به کشور در سه هفته تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و تاثیر سقوط پرواز اوکراین در ایران به دلیل هدف قرار گرفتن اشتباه آن پرواز توسط سامانه پدافند هوایی، از ریزش بیشتر گردشگران ورودی به کشور در آینده خبر داده و از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواست تا از خسارات وارد شده به تاسیسات گردشگری کشور و دفاتر خدمات مسافرتی به دلیل لغو تورها و ریزش گردشگران ورودی جلوگیری کند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه خود به علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آورده است: «در شرایط فعلی کشور با توجه به شرایط خاص منطقه و لغو گسترده تورهای ورودی، احتمال بروز ضرر و زیان مالی دفاتر و آژانس‌های هواپیمایی که در زمینه ورود گردشگر به ایران فعالیت دارند، وجود دارد. بنابراین دستور فرمائید به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی دفاتر و آژانس‌های فعال در حوزه تورهای ورودی، هماهنگی‌های لازم با نهادهای ذی‌ربط و خصوصا جامعه هتلداران کشور برای همکاری در لحظات فورس ماژور مبذول شود.»
 
مرجع: صدای میراث