کلید حل دلفیناریوم برج میلاد در دست شهرداری تهران

سازمان محیط زیست مجوز دلفیناریوم ندهد/ لزوم نظارت وپایش مداوم بر عملکرد باغ وحش ها

پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶ | کد مطلب: ۲۵۰۴۲
سازمان محیط زیست مجوز دلفیناریوم ندهد/ لزوم نظارت وپایش مداوم بر عملکرد باغ وحش ها
اسکان نيوز- الهه موسوی: مرگ دلفین برج میلاد به همین سادگی اتفاق افتاد و بدتر از آن این بود که مدیر محیط زیست استان تهران اعلام کرد که مسوولان دلفیناریوم، ما را به داخل راه نمی دهند تا بدانیم چه رخ داده است.

دلفیناریوم برج میلاد در هفته های اخیر خبرساز شد؛ جایی که در آن یک دلفین و 2 شیر دریایی مردند و تشکیلات محیط زیست به زحمت توانست به محل حادثه راه یابد تا ته و توی ماجرا را دربیاورد.

اگر چه پس از ورود سازمان حفاظت محیط زیست نیز پرسش های اصلی که چرایی حادثه را روشن می کنند همچنان بی پاسخ مانده است؛ اما یک نکته در این میان مسلم است و آن اینکه نبود "نظارت" بر فعالیت های مراکز نگهداری حیوانات می تواند وقوع چنین حوادثی را تکرار کرده و آنها را افزایش دهد. اینکه مراکزی بدون نظارت، با موجودات جاندار و البته بی زبان که دست شان از دادخواهی و مراجعه به دستگاه های نظارتی کوتاه است تجارت می کنند و پایشی دقیق از این تجارت نیز وجود ندارد خود عامل اصلی تکرار این حوادث است.

نظارت و پایش مداوم

سپهر سلیمی فعال پرسابقه حقوق حیوانات معتقد است که تا نظارت جدی بر کار باغ وحش ها و دلفیناریوم های موجود نباشد نمی توان امیدوار بود که به حیوان آزاری در باغ وحش ها خاتمه داده شود.

به گفته او سختی زندگی ‏حیوانات صرفا در دلفیناریوم‌ها رخ نمی‌دهد. شرایط ناامن و ناایمن برای زندگی حیوانات در باغ‌وحش‌ها، باغ ‏خزندگان و پرندگان، آکواریوم‌ها و … هم وجود دارد و در حقیقت اتفاقی که افتاده این است که با این ‏حیوانات کاسبی می‌شود و برای کسب درآمد این حیوانات به اسارت درمی‌آیند.»

 این فعال حقوق حیوانات تاکید می کند که نداشتن دامپزشک در این مراکز بسیار مهم است. چرا که وجود دامپزشک می تواند بسیاری از بیماری ها را در همان ابتدا حل کرده و از پیشروی بیماری و مرگ حیوان جلوگیری کند.

سلیمی به اسکان می گوید:« دلفیناریوم تبریز 5 ماه پیش تعطیل شد. بعد از اینکه 2 دلفین، 1 شیر دریایی و 1 نهنگ سفید در آن جان خود را از دست دادند. در دلفیناریوم ارم هم یکی از 2 دلفین مرد و از 7 شیر دریایی 4 تای آن به ترکیه صادر شد و 2 تای آن نیز از دست رفتند؛ الان در آنجا 1 شیر و 1 دلفین مانده است. ما فکر می کنیم که شیرها پارسال و دلفین ها یک ماه پیش مرده اند. اینها نه دامپزشک داشته اند و نه نظارتی بر عملکردشان بوده؛ فقط و فقط با حیوان کشی، کار و تجارت می کنند. آیا نباید متولیان بر کار آنها نظارت کنند؟ و آیا قرار است این حیوان کشی در باغ وحش ها و دلفیناریوم ها همچنان ادامه یابد؟»

او همچنین می گوید:« این حیوانات وحشی هستند و باید در طبیعت وحش خود زیست ‏کنند. با این حال از طبیعت دزدیده و قاچاق می‌شوند. پس از آن هم در اسارت قرار می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها ‏در اثر فشار آسیب‌های گسترده دیده و می‌میرند. در صورتی که هر حیوانی باید در جغرافیای سرزمین خودش ‏زیست آزاد داشته باشد.»

ورود و خروج حیوانات

موضوع دیگری که فعالان حقوق حیوانات بر آن تاکید می کنند مشخص بودن ورود و خروج حیوانات به این مراکز و باغ وحش هاست. آنها تاکید می کنند که سود غالب مراکز نگهداری حیوانات در قاچاق و زد وبندهای پشت پرده است و به همین دلیل باید نظارت و کنترل جدی بر عملکرد آنها در این بخش باشد تا حیوانات، قربانی دلالان حیات وحش نشوند.

سلیمی می گوید:« باید مقابل دزدیده شدن و قاچاق این حیوانات ایستاد. متاسفانه این روند همچنان ادامه ‏دارد و اصلی‌ترین ‏مرکزی که باید در این‌باره پاسخگو باشد شهرداری تهران است. شهرداری‌ها به جای آنکه شرایط امنی برای ‏زیست حیوانات ایجاد کنند با ایجاد مراکزی، چون دلفیناریوم‌ها عملا به حیوانات به مثابه محلی برای کسب ‏درآمد نگاه می‌کنند. کلید حل مشکل دلفیناریوم تهران در دست شهرداری تهران است که اگر آن مرکز را از آنها گرفته و تبدیل به کاربری دیگری از جمله پارک آبی یا استخر عمومی کند، به این حیوان آزاری و نمایش ناهنجار و ناپسند آن خاتمه داده می شود.»

او تاکید می کند:« این نگاه، عاملی شده که متخلفان به راحتی از این وضع سواستفاده کنند و ‏هیچکس هم هزینه فرهنگی را که این اتفاق بر شهر و شهروندان وارد می‌کند، نبیند. اتفاقاتی از این دست، ‏اتفاقاتی "ضد فرهنگ" است که نگاه ابزاری به حیوانات را ترویج کرده است. ‏ دلفیناریوم تهران ماهیانه 250 میلیون تومان اجاره به شهرداری می دهد. چرا شهرداری تهران این همه در این مبحث کوتاهی می کند؟ اینکه موضوع آلودگی هوا و فرونشست تهران نیست که راه حل نداشته باشد. به خاطر این مبلغ که در برابر درآمدهای شهرداری صفر هست دارد با نمایش حیوان آزاری، به جامعه هزینه تحمیل می شود. اصلا چه دلیلی دارد که چنین جایی وجود داشته باشد؟»

محیط زیست دستگاه نظارتی

سلیمی بر این باور است که نقش نهاد‌های نظارتی را مانند سازمان محیط ‌زیست نباید نادیده گرفت. اما واقعیت این است ‏که سازمانی، چون محیط ‌زیست با این حجم گسترده از وظایف و مناطقی که باید رسیدگی کند، ممکن است ‏نتواند از پس چنین کاری بربیاید و چنانچه ما ثروتمندترین شهر دنیا هم باشیم و بهترین نظارت را هم داشته ‏باشیم، با این حجم از مراکز نگهداری از حیوانات، نمی‌توان نظارت دقیقی داشت.

او هشدار می دهد:« اگر سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند به دلفیناریومی که بیخ گوشش است و خودشان مجوز آنرا صادر کرده اند و این همه مرگ و میر در آنجا رخ داده نظارت درست و دقیقی داشته باشد و از آن ها بی اطلاع است، پس مجوز ندهد و این مرگ و میر حیوانات و آزار آنها را تمام کند.»

او در انتها اظهار امیدواری کرد که تعطیلی دلفیناریوم برج میلاد هم موقتی نباشد و گفت:« خواسته همه فعالان این است که این مراکز هرچه زودتر تعطیل و موارد حامی حقوق حیوانات ‏جایگزین آن شوند. مواردی که نفع عمومی داشته و همه بتوانند از آن بهره ببرند و در عین حال حقوق حیوانی را هم ‏پایمال نکرده و موجب مرگ آن‌ها نشوند.»‏