«ماشین زمان» به کمک ارتقا میراث فرهنگی اروپا می‌آید

پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹ | کد مطلب: ۲۵۰۳۵
«ماشین زمان» به کمک ارتقا میراث فرهنگی اروپا می‌آید
 اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: کنسرسیوم «ماشین زمان» با هدف توسعه آینده بخش میراث فرهنگی اروپا تشکیل شده و به همین دلیل نام «ماشین زمان» را برای خود برگزیده است. این کنسرسیوم مذاکرات مشترکی را با کنسرسیوم JPI CH با هدف پیوستن نیروهای متخصصی برای مشارکت در تحقیق و نوآوری حوزه میراث فرهنگی کشورهای اروپایی برگزار کرد و سرانجام پس از کسب نتایج لازم، بیانیه مشترکی را در این زمینه منتشر کردند.

ابتکار برنامه‌نویسی مشترک در زمینه میراث فرهنگی و تغییرات جهانی، یک اتحاد مستقر استراتژیک است که توسط 18 کشور اروپایی تشکیل شده و در سراسر اروپا فعالیت می‌کند. این اتحاد که با نام رسمی JPI CH شناخته شده، فعالیت‌های چشمگیری را در حوزه ارتقا میراث فرهنگی در اروپا انجام داده و از این رو مورد اطمینان بسیاری از فعالان این حوزه است.

این بیانیه به‌منظور هم‌افزایی هرچه بیشتر میان شبکه‌های فعال در حوزه میراث فرهنگی اروپا منتشر شده تا از این طریق برنامه‌های مدونی جهت آینده میراث فرهنگی و شرایط شناسایی، حفظ و نگهداری آثار ارزشمند کشورهای اروپایی تبیین شود.

همچنین کنسرسیوم «ماشین زمان» با تکیه بر سابقه طولانی پروژه‌های بسیار نوآورانه در سراسر اتحادیه اروپا، زیرساخت‌های دیجیتالیزه کردن و محاسبات در مقیاس بزرگ را طراحی می‌کند که باعث می‌شود اروپا بتواند تاریخ طولانی خود و همچنین چندزبانه بودن و چند فرهنگ‌گرایی خود را به یک زندگی اجتماعی مشترک تبدیل کند. از این رو چنین بیانیه‌ای می‌تواند در توسعه این هدف بزرگ و ارزشمند نقش بسزایی را ایفا کند.

حفظ منابع اقتصادی برای ایجاد آینده بهتر میراث فرهنگی کشورهای اروپایی از دیگر اهداف بیانیه فوق به شمار می‌رود که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کلیه سازمان‌های فعال در این حوزه، نهادهای تحقیقاتی، کتابخانه‌ها، موزه‌ها بایگانی‌ها و سایر شرکت‌های پیشرو در این زمینه موظف هستند در این بیانیه مشارکت داشته و همکاری‌های لازم را انجام دهند. این امر به توسعه خلاقیت و نوآوری در چگونگی حفظ آثار فرهنگی و ارزشمند اروپا در سال‌های آینده نیز کمک شایانی می‌کند که نمی‌توان از کنار آن به‌راحتی گذشت.