تراکم‌فروشی بلا جان شهرها/ تهران گرفتار گران‌سری شده

يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۳ | کد مطلب: ۲۴۶۶۶
تراکم‌فروشی بلا جان شهرها/ تهران گرفتار گران‌سری شده
اسکان نيوز- لیلا حسینی: سهراب مشهودی، مسئول گروه شهرسازی جامعه مشاوران معتقد است که یک اشتباه فاحش در طول زمان در خصوص تراکم‌فروشی اتفاق افتاده به این معنا که بین تراکم‌فروشی و اخذ عوارض از تراکم مجاز بیش از تراکم پایه، تفاوت وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تراکم‌فروشی پوشش مناسب برای رانت‌خواری
 
مشهودی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن اشاره به مصوبه مجلس در خصوص ممنوعیت فروش تراکم و این‌که در هر شهری یک تراکم پایه وجود دارد، گفت: تراکم پایه براساس عرف هر شهر است ولی در برخی از زمین‎ها به علت خاصیت آن زمین، جایگاه یا به خاطر جمعیت‌پذیری تراکمی بیش از تراکم پایه می‌توان داد که نام آن عوارض ناشی از تراکم مجاز بر تراکم پایه بوده و این مورد را مجلس مشخص نکرده است.
                  
مسئول گروه شهرسازی جامعه مشاوران در ادامه یادآورشد: تراکم‌فروشی به معنا ساخت‌وساز بیش از حد مجاز است. در اذهان خیلی مرز این دو مورد با هم از بین رفته و تراکم‌فروشی قطعا همانند شهرسازی‌فروشی غیرمجاز و ممنوع است،  اما اخذ عوارض از تراکم مجاز ایرادی ندارد. تفاوت تراکم مجاز با تراکم پایه راه حلی است که شهرسازی‌ها می‌توانند به وسیله آن هزینه‌های عمرانی را جبران کنند.

این کارشناس شهری در پاسخ به این‌که موضوع ممنوعیت و جرم‌انگاری تراکم‌فروشی تا چه  اندازه می‌تواند آسیب‌های وارده به شهرها را جبران کند، تصریح کرد: آسیب‌ به شهرها خیلی شدید بوده و به عنوان نمونه در شهر تهران  تراکم‌فروشی بیش از تراکم مجاز به شدت اتفاق افتاده و آسیب‌های جدی هم به شهر زده اما مشکل تهران تنها به تراکم‌فروشی بر‌نمی‌گردد.  به عنوان مثال در یک شهر کوچک به مردم تراکم آزاد بدهید، تحت هیچ عنوانی اون‌ها از یک تراکم معین ساخت‌وساز نمی‌کنند؛ باید گفت که  تراکم، رابطه اقتصادی بین قیمت، زمین و بنا است و به هیچ عنوان هم جمعیت شهر را اضافه یا کم نمی‌کند.

مشهودی با تاکید بر این‌که تمام امکانات در پایتخت متمرکز و در حقیقت شهر تهران به مشکلی به نام گران‌سری گرفتار شده، اظهار کرد: حتی اگر در تهران تراکم هم فروخته نشود بازهم این مشکلات وجود خواهد داشت  و شاید هم بدتر از وضعیت فعلی. این احتمال وجود داشت که در سطح و به صورت افقی اتفاق می‌افتاد. تهران به عنوان یکی از شهرهای بزرگ دنیا، تراکم جمعیت چندانی ندارد و در برخی جاها تراکم جمعیت کم است.

مسئول گروه شهرسازی جامعه مشاوران می‌گوید: برخی از این نقدها، نقدهای روزنامه‌نگاری است که تنها قضایا را مخدوش می‌کند و باعث شده که دولت یکی از وظایف اصلی‌اش را  که توزیع عادلانه فعالیت و جمعیت در سرزمین است، انجام ندهد، و حالا این کوتاهی را تنها از چشم تراکم‌فروشی و شهردار بدانند. باید توجه داشت که مسائل شهر تهران خیلی عمیق‌تر از این حرفاها است.

مشهودی در پایان خاطر نشان کرد که ما به توزیع متعادل فعالیت و جمعیت در سرزمین نیاز داریم و تاکنون سه بار این طرح تهیه، اما تصویب نشده. باید در مناطقی از کشور که شغل کم است، محل‌های اشتغال‌زا ایجاد کرد.  در حقیقت این‌ها کارهای اصلی دولت بوده که انجام نشده. طبیعتا وقتی فرع و اصل موضوعات با هم اشتباه شوند، موضوع اصلی از بین می‌رود.