۱۹ فوتی به دلیل آنفلوآنزا طی هفته گذشته/چرا شکار پرندگان مهاجر ممنوع نمی شود؟

يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۱ | کد مطلب: ۲۴۱۷۴
۱۹ فوتی به دلیل آنفلوآنزا طی هفته گذشته/چرا شکار پرندگان مهاجر ممنوع نمی شود؟
به گزارش اسکان نيوز، معاون وزیر بهداشت خبر داد که طی هفته اخیر، ۱۹ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا فوت شده‌اند. او همچنین گفت که ۲۷۳ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در بیمارستان بستری شده اند.

خبرهای آنفولانزا در دیگر بخش ها نیز کم و بیش و به صورت پراکنده شنیده می شود. بر اساس گزارش نهایی مرکز بهداشت و درمان دانشجویان طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۵ نفر مراجعه به درمانگاه کوی علوم پزشکی تهران داشتیم که از این تعداد ۴ نفر به بیمارستان اعزام شدند.

به گفته منابع آگاه، این موج از بیماری آنفولانزا که ممکن است طی این مدت شدیدتر هم بشود همراه با اطلاع رسانی مناسب در این حوزه صورت نگرفته است که همین موضوع، خطر آن را برای شهروندان چند برابر کرده و احتمال تبدیل آن به یک اپیدمی را افزایش داده است.

یکی از راه های انتقال این بیماری، کشتار، فروش و  خوردن گوشت پرندگان مهاجر است که در مسیر مهاجرت، دچار آنفولانزا شده اند. پرندگانی که اینروزها با مجوز ادارات کل محیط زیست استان های مربوطه، به ویژه استان های شمالی کشور در سفره مردم قرار می گیرند.

به جز استان گلستان که با تدبیر شورای تامین، کار گروه سلامت و اداره کل حفاظت محیط زیست استان، صدور مجوز شکار ممنوع شد دیگر استان ها از مدت ها پیش، این مجوز را صادر کردند.

کارشناسان می گویند چنین تصمیمی آذر شرایط کنونی، می تواند به شیوع بیشتر آنفولانزا و تبدیل آن به یک بحران برای جامعه منجر شود.

نرگس روحانی کارشناس بهداشت محیط و محیط زیست در این باره به اسکان نيوز گفت: علاوه بر اینکه درباره آنفولانزا اطلاعات کافی و صحیح در اختیار مردم قرار نمی گیرد و دستگاه های متولی به صورت قطره چکانی این اطلاعات را در اختیار عموم می گذارند بحث صدور پروانه شکار پرندگان هم موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

او افزود: چرا به مردم نمی گویند آنفولانزا چقدر شیوع پیدا کرده و چه مقدار تلفات بر جا گذاشته است؟ آیا اگر مردم از وضعیت حقیقی این بیماری در اطراف خود خبر داشته باشند بهتر نمی توان آن را کنترل و با آن مبارزه کرد؟

این کارشناس بهداشت محیط با تاکید بر ارتباط آنفولانزای پرندگان با آنفولانزا انسانی گفت: در چنین شرایطی چرا استان های مازندران و گیلان مجوز شکار پرنده به شکارچیان داده اند؟ آنهم درست در همان حال که استان گلستان با درایت و تیزبینی، صدور هر گونه مجوز برای شکار پرنده را ممنوع اعلام کرد.

این فعال محیط زیست از شهروندان درخواست کرد که خطر آنفولانزا را جدی بگیرند و از خریدن و خوردن گوشت شکار به شدت پرهیز کنند.